1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Fan Cntrl, УСБ 3.0 hub, card reader - ROCKMASTER V3

Дискусија во форумот 'Overclock & Modding' започната од xenon, 16 Март 2013.

 1. xenon

  xenon
  Guru

  3,803
  9,511
  15 Јануари 2011
  Машко
  Мал хедзап. Го купив вчера ова:
  http://www.deepcoolglobal.com/Product/ROCKMASTER_V3/
  од:
  http://set.com.mk/index.php?route=product/product&path=1003_23&product_id=23554

  [​IMG]
  [​IMG]
  1499 ден малопродажна,
  (јас по дилерска го земав малку поевтино)
  Алуминиумска изведба, солидна конструкција и ... Сале или некој нека искоментира за електронската изведба доколку може од бордот.
  Доаѓа со:
  - Контролен Уред 5.25 инчен
  - УСБ 3.0 плав кабел до плоча кој се дели на 2 УСБ3.0 порти кои се вклучуваат на контролерот
  - 4 продолжни кабли - 3 пински - за вентилатори
  - 1 кабел за напојување кој на уредот се приклучува со 3 пински конектор
  - УСБ кабел за поврзување на читачот на картици на самата плоча
  УСБ читачот е за жал само 2.0 ... ќе беше одлично да е 3.0 ама тоа е.
  Се си работи по пропис. Имам поврзано 4 вентилатори. За разлика од некои постари контролери, тука нема никакво загревање. Предните диоди под самите потенциометри светат плаво и треперат ... не е константно осветлувањето. Регулацијата си работи по пропис. УСБ читачот е исто добар, не се губи како некои што знаат да се изгубат по 5-30 минути.
  Еве како изгледа монтирано на CM Stacker 810.
  [​IMG]
  ----
  Tехникалии:
  • 4 channels to adjust your fan speed to the most comfort.
  • 2 USB 3.0 extension ports.
  • CF/SD/Micro SD card reader.
  • Fit into the 5.25" bay, easy to install

  Overall Dimension​

  148.5X68.5X42mm​

  Net Weight​

  255g​

  Rated Voltage​

  12V and 5V​

  Operating Voltage​

  11~13V and 4~6V​

  quantity of regulated output​

  4​

  regulated max Power output​

  <40W​

  LED Color​

  Blue​

  Voltage of Fan (12V)​

  6.5VDC~11.5VDC​


  Voltage of Fan (5V)​

  2.5VDC~4.5VDC​
   
  На psyside, Necromancer, shifty и уште 4 други им се допаѓа ова.
 2. nvidia88

  nvidia88
  Gaining Experience

  572
  322
  16 Септември 2010
  Машко
  Pc
  Odlicno,go merkam ovoj fan controler,imam edno prasanje samo:Dali moze da se stavi fanot od cpu-to i da si ja reguliram brzinata na perkata (posto e 4 pin)?I dali moes da gi isklucis site fanovi da ne rabotat voospto?
   
 3. xenon

  xenon
  Guru

  3,803
  9,511
  15 Јануари 2011
  Машко
  4 пинскиот женски конектор можеш слободно и без проблем да го врзеш на 3 пинскиот продолжен кабел.

  Потенциометрите за жал немаат прекинувач и неможеш да ги исклучиш вентилаторите. Мислам најмалата волтажа која ја даваат е 4 волти.
   
 4. nvidia88

  nvidia88
  Gaining Experience

  572
  322
  16 Септември 2010
  Машко
  Pc
 5. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,832
  5,016
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Да, може со Rockman да се исклучат тотално, освен првиот кој е за CPU може само да асе намали, на тој го имам поврзано предниот, а за CPU всушност не ми треба зашто има регулација на матичната и тој ми е од тие силент верзиите на CM што идат до 1000 вртежи така да уопште не се слуша проверено е.....само единствен проблем е што така ми е поставен во куќиштето и не знам како да го прицврстам во 3.5' местото што е за флопи...ќе треба да докупам кутија 5.25' како "адаптер" и во него да го легнам контролерот, за да можам да го прицврстам за куќиштето...вака само ми е поставено и при преместување на куќиштето може да прошета...имам некој метални бракети со HAF што идат, вчера ги разгледував ама не ми изгледаше дека ќе пасува...гледам такви користат за хард дискови...ај баш ќе видам вечерва дали ќе успеам

  Update, инсталацијата на фан контролерот со металните бракети кои идат со HAF 922, done :cool: Сега се е совршено
   
Слични теми
 1. tazeclence
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,163
 2. Steff_Maja
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  793
Вчитување...

Сподели

Вчитување...