• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Фамозниот монитор од Грција

Статус
Затворена за нови мислења.
 • Ја почнал/а темата
 • #1

TheMarshal

Practice makes perfect
3 јануари 2019
1,075
1,808
Сакаш да прашаш како тоа луѓето купуваат ствари за поевтино и ги продаваат некогаш поскапо?
@igor_igor - Еве ти го муабетов од пред некој ден, ќе затвораат тема само затоа што мислат дека треба да се продаде поевтино отколку што била купена.
Види целата проблематика околу тоа е што, сите ние, кога купуваме од форумот сме навикнати да има "форумски цени". Па повеќето од нас имаат навика кога се врши купо-продажба на форумов да не се претерува со цени.

Исто и со мониторот, го продаваше повисока цена него што си го купил. Тогаш не коментирав, но еве сега ти го кажувам тоа. Со цел да знаеш зашто добиваш критика од одредени членови.

Инаку не го сфакај моево мислење како критика или да те напаѓам, далеку од тоа, тука само објаснување ти е. Твое е дали ќе сакаш да профитираш, дали сакаш да продабаш под цена и слично.
 

Goran995

On your way to fame
16 ноември 2019
384
604
Скопје
ти со мониторот, го продаваше повисока цена него што си го купил. Тогаш не коментирав, но еве сега ти го кажувам тоа. Со цел да знаеш зашто добиваш критика од одредени членови.
Друже, за мониторот: јас го купив и платив поскапо него што тука беше огласен (а подоцна и се продаде надвор од форумот).
Од каде ти знаеш јас колку сум го купил кога никаде не сум пишал??? Како вака си давате за право да коментирате за нешто што не знаете..

Истиот монитор ДЕНОВИВЕ го донесе Нексио, 13800 го продаваат. Истата цена што и јас го продадов. Не можам да нудам форумски цени за продукти што воопшто ги немаше во МКД.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

TheMarshal

Practice makes perfect
3 јануари 2019
1,075
1,808
Друже, за мониторот: јас го купив и платив поскапо него што тука беше огласен (а подоцна и се продаде надвор од форумот).
Од каде ти знаеш јас колку сум го купил??? Како вака си давате за право да коментирате за нешто што не знаете..

Истиот монитор ДЕНОВИВЕ го донесе Нексио, 13800 го продаваат.
Си се цитирам самиот себе:

Инаку не го сфакај моево мислење како критика или да те напаѓам, далеку од тоа, тука само објаснување ти е. Твое е дали ќе сакаш да профитираш, дали сакаш да продабаш под цена и слично.
А ти го сфати као да те напаѓам...

Едит: Друго е таа цена да се плати во Нексио, друго е да се плати на монитор што сеуште физички не бил кај тебе. Ама нема везе. Не сакам да навлегувам во дискусија воошто, само сакав да ти посочам зашто така реагираат.
 

Goran995

On your way to fame
16 ноември 2019
384
604
Скопје
Па ме напаѓаш, викаш дека сум сакал да ќарам, плус лажеш дека сум продавал нешто поскапо отколку што сум го купил. А никаде не беше пишано во таа тема колку е купено.
Како вака си дозволуваш да прејудицираш нешто без никаков доказ?

Немаш ни право да ми објаснуваш нешто кога тотално не знаеш колку е купен мониторот.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

TheMarshal

Practice makes perfect
3 јануари 2019
1,075
1,808
Па ме напаѓаш, викаш дека сум сакал да ќарам, плус лажеш дека сум продавал нешто поскапо отколку што сум го купил. А никаде не беше пишано во таа тема колку е купено.
Како вака си дозволуваш да прејудицираш нешто без никаков доказ?
Знаш што, доброто мислење што го имав за тебе дека си cool форумџија го немам више. :geek:Воопшто не те нападнав, само добронамерно ти посочив зашто имаш такви реакции, а ти продужуваш со тоа однесување. Not cool man, totally not cool.
 

Goran995

On your way to fame
16 ноември 2019
384
604
Скопје
Знаш што, доброто мислење што го имав за тебе дека си cool форумџија го немам више. :geek:Воопшто не те нападнав, само добронамерно ти посочив зашто имаш такви реакции, а ти продужуваш со тоа однесување. Not cool man, totally not cool.
Не мораш ништо "добронамерно" да ми посочуваш.
Ова е твој цитат:

Исто и со мониторот, го продаваше повисока цена него што си го купил. Тогаш не коментирав, но еве сега ти го кажувам тоа. Со цел да знаеш зашто добиваш критика од одредени членови
Барам да одговориш по која цена јас сум го купил ако веќе си земаш за право да ме обвинуваш за нешто. Не ми врти сега "кул-форумџија" муабети, одговори ми на простото прашање.
Мониторот беше огласен 250€.

Чекам одговор од тебе по која цена јас сум го купил или барам јавно извинување на форумов заради клевета/лажно обвинување.
 

dangthe

Practice makes perfect
5 септември 2008
1,145
1,410
Скопје
Знаш што, доброто мислење што го имав за тебе дека си cool форумџија го немам више. :geek:Воопшто не те нападнав, само добронамерно ти посочив зашто имаш такви реакции, а ти продужуваш со тоа однесување. Not cool man, totally not cool.
Во право е Горан, целиов пост ти се базира на муабетот колку он го купил мониторот а не кажуваш дали / како ја знаеш таа информација. Со други зборови, правиш некаква ситуација од ништо. Или сподели ја целосно информацијата што наводно ја имаш или извини му се на членот за чаршискиот муабет.
 

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,393
671
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10
Негово право е колку ќе го продаде мониторот.
Ако успее да го шитне и 100% од што го купил, зошто да не, го бива за трговија.
Ништо не е скапо ако се најде некој да ја плати бараната цена, тоа е капитализам. :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

TheMarshal

Practice makes perfect
3 јануари 2019
1,075
1,808
Во право е Горан, целиов пост ти се базира на муабетот колку он го купил мониторот а не кажуваш дали / како ја знаеш таа информација. Со други зборови, правиш некаква ситуација од ништо. Или сподели ја целосно информацијата што наводно ја имаш или извини му се на членот за чаршискиот муабет.
Види, ќе се извинам на член што е коректен или ако имам згрешено. Најверојатно не си го читал целиот моабет и претходните теми. Јас само посочив зашто Горан си доби таква реакција од сите.

Патем, @artweb погоре си е во право. Мојата критика беше за друго, но прастара е темава да се отвара.
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,541
2,816
Gaston's setup  
Audio
AR
Негово право е колку ќе го продаде мониторот.
Ако успее да го шитне и 100% од што го купил, зошто да не, го бива за трговија.
Ништо не е скапо ако се најде некој да ја плати бараната цена, тоа е капитализам. :)
Секако, ама за тоа постои Реклама5 и Пазар3 итн.
Овде на за џабе за да можеш да огласуваш треба да задоволиш одредени услови.
 

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,393
671
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10
Секако, ама за тоа постои Реклама5 и Пазар3 итн.
Овде на за џабе за да можеш да огласуваш треба да задоволиш одредени услови.
Нема таков услов дека мора да даде попуст.
А меѓу наведените услови има...
 • Коментирање околу цената е забрането. Ако имате некаква забелешка контактирајте го продавачот по Приватна порака
Во случајот правилата се на страна на Горан, џабе се буните.
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,541
2,816
Gaston's setup  
Audio
AR
Нема таков услов дека мора да даде попуст.
А меѓу наведените услови има...
 • Коментирање околу цената е забрането. Ако имате некаква забелешка контактирајте го продавачот по Приватна порака
Во случајот правилата се на страна на Горан, џабе се буните.
Никој не се буни сега овде, само укажува. На друго место сме се бунеле за оваа работа, веројатно си пропуштил.
Плус, нели постои изразот "форумска цена"?

Што се однесува до правилата, секаде, не само на форумов, постојат и непишани правила како во случајов со цената.
Никаде не пишува и кого да избегавате и да ставате на игнор листа, ама ете и такво нешто постои.

Да не водиме бесцелни дебати, башка што ме мрзи да се расплинувам и да куцам да објашњавам, знаеш и самиот многу добро како идат работите.
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
4,808
4,358
Ethermine
www.facebook.com
Форумски цени више не постојат тука, форумска цена на лга1155 , 1150 испаднала поскапа и од i3 9100f .
Форумска цена ви беа графичките amd 580 8gb - 4500 денари ама вие сите сте наивни и верувате дека форумска цена е 7000 ден. Никој не е крив , криви сте самите вие што amd 580 8gb ги плаќате по 7000-8000 :)
 
Последна промена:
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,526
Мислења
822,619
Членови
28,051
Најнов член
Marko Janevski
На врв Дно