• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Фалсификувани денари

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5.724
5.233
Ethermine
www.facebook.com

coNNectMKD

On your way to fame
13 март 2017
703
687
Skopje

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1.753
1.613
sistrum.mk
Најсериозен бе зашо да лажам. Од прва рука инфо пренесов, како што дојдоа со жалби и поплаки така и пишав. И како што видов изглеа скоро сите се од патарини па потоа раширени по банки и менувачници.
Ок е парите од патарина да завршат во банка. Но како од патарина завршиле во менувачница???
Поголем дел од странските туристи плаќаат со картичка, затоа се прави гужва на патарини преку лето. Башка лани беа поделени милион картички за србски туристи кои идеа транзит за Грција, кои се најбројни кои поминуваат низ Македонија.
 

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
1.125
855
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
AULA NOMAD
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10
Пола Косово пазари во НМК. Бидејки не се примаат евра по бутици, идат во менувачница. Еврото е платежна валута во 22 земји, нормално е некој кога ќе дојде да ги замени. Незнам што не е јасно, што поединци се бунат.!
 

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1.753
1.613
sistrum.mk
Пола Косово пазари во НМК. Бидејки не се примаат евра по бутици, идат во менувачница. Еврото е платежна валута во 22 земји, нормално е некој кога ќе дојде да ги замени. Незнам што не е јасно, што поединци се бунат.!
Од Косово и од ресто други 22 и плус уште 132 земји туристи идат во Македонија со џакчиња т.е. кесиња и внатре се по 2 евра монети. Се прави муабет за фалц 2 евра.
 

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
1.125
855
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
AULA NOMAD
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10
Знам дека е 2 евра. Поентава е дека минимум 10години во македонија се вртеле фалц монети од 2 евра. И е направена проценка од сручни луѓе/лица дека штетата е во милиони. Тоа не значи дека се исковани 2 евра во таа вредност, туку дека фалцот кружел низ државичкава безброј пати. И која нема систем да дектетира такви фалцови и сега си има проблеми кој им влијаат врз проценки, економија, профити и сл.
 

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1.753
1.613
sistrum.mk
Која дрога користете, дајте и ние да пробаме. Некој браните или некој ви кажал оваа да го пишувате. Нас не поебале 2 евра, кои безброј пати крузеле низ Македонија. Значи дека во трезорот на Народна банка има некој кој ги брои зелезните пари.
Кои се тие стручни лица што прават калакулации? Нека се фатат за вистинска работа и да ги најдат кај се милионите во банкноти од по 500 евра, да искалкулираат колку се изнесени од Макдонија, а не колку железни 2 евра направиле штета.
Дај објасни ми како на тригодишно дете, како да купам 2 евра од банка и како да ги продадам на менувачница и да поминам на патарина.
Дали тоа значи дека 2 евда го преебале и Биткоинот, кукуууу.
 

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
1.125
855
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
AULA NOMAD
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10
Господине изгледа за тебе нема лек. Така да уживај си во животот и мисли како ќе го направиш подобар светот, или подобро форумов!....;)
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.382
12.454
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
1Tb Kingston A2000 NVME
PSU
EVGA SuperNova 550w
RAM
$ x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Eshark Naginata
Keyboard
Dell K200
Monitor
2x Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Господине изгледа за тебе нема лек. Така да уживај си во животот и мисли како ќе го направиш подобар светот, или подобро форумов!

Полека малце господине доктор, фармацевт и гувернер на Централна банка на Република МАКЕДОНИЈА.
Господинот на кој ти му даде дијагноза дека немало лек е сосем во право, имало лек или не. Изгледа целава работа со фалсификуваниве сто денари во странска валута ја сфаќате многу погрешно.

Тоа што било во минативе 10 години и не знам колку пати циркулирале тие 2 евра е тотално небитно. Размена се извршила. Со секој чин на размена се измерила вредноста точно, 2 евра или 122 денари. Не е дека еднаш тие 2 евра биле 50 а друг пат 200 денари па некој бил оштетен.... тие секогаш биле две евра. На кој начин ќе се изврши размената е тотално небитно, важно се вршела размена во вредност од 2 евра или 122 денари. Дали некој бил фатен и затворен? Дали ти сега имаш 10.000 монети кај тебе фатени и губиш 20.000 евра? Дали некој има намера да проверува за фалсификати или не? Одговорот на сите прашања е НЕ, така да никого од нас не интересира дали биле монетите фалсификат или не се додека вредноста им е иста. Размената можела да се изврши во било што, во трампа, во поштенски марки, во ракија, во услуга, дури и во биткоин фор факс сејк. Од почетокот на темава со двеве евра пробувам да ја сфатам поентата на муабетов и сеуште не гледам никаков проблем вреден за дискусија.
 

coNNectMKD

On your way to fame
13 март 2017
703
687
Skopje
Некако чудна дискусија водите.

Прво за коментарот на @hipo , буквално на дневно ниво се прави проверка на банкноти (да бидам прецизен, секоја можна пара инстантно). Тие ретко проаѓаат пошто многу е тешко да направиш фалц банкнота/книжна пара и да пројде на рука/око на човек + на софтверска машина. Кога и да пројдат одма има аларм (прилично брзо поради тоа што повеќето се лоши фалцови но се случува и добар фалц да пројде), се прави апдејт со новите „цаки“ што ги направиле на парата и веќе се прекинува тој круг. А нашава НБРМ не е задолжена за проверка на странски валути, самите банки се што ги примаат и пуштаат во промет тие пари.

Тие што проаѓаат дури се знае и како проаѓаат. Се купуваат неколку лиценцирани софтверски машини од по 2/3/4К еур и на нив се тестира.

Тука правевме муабет за железни 2 евра. А @Astro како што вели е тотално небитно е баш напротив. На секое прашање он си одговори со НЕ, а на секое е со ДА. За 2иљадарките ги фатиле на камери во Чаир во менувачници рандом фаци (дали се криви тие, сосема друг муабет) и сите банки и менувачници како и народна банка (за денари) е должна да ја проверува секоја можна пара што и влага во дневен промет.

Ти како поединец не си, но и за тоа си има закони.

Овие железниве за прв пат се испраќаат од наша страна за размена пошто се во оптек доста години (од 2010). И главната тема беше што всушност на наша територија (можеби и во комшии) со години сме си користеле фалсификат монети во вредност од 2 евра. Сега, за тие милионски суми што на крај на денот не ти важат, некој мора да плати - односно оди во минус. Испратил „добивка“ а таа добивка е неважечка. Тоа е така бидејќи сеуште немаме машина(софтверска и лиценцирана) да проверува моменти/кованици (односно имаме, ама џабе, проаѓаат и на нив). А проблемот настанува кај сите приватни менувачници или мали бизниси кои имале каков таков удел во сево ова, со (карикирам) 1000,2000,3000,5000 илјади евра во теков на овие години. Они тие пари, у овој момент, ги губат.

За банките да не зборам, но они се големи фаци, нема да им смени многу. Ќе плачат 2 дена и ќе заборават.

А поентата на муабетот ако реално гледаме на работиве, премногу фалцови посебно на наша територија кружат а последниве неколку години и ги гледаме во реалност. Предходно не се ни пријавувале но сега банкиве одма паничат поради странски инвеститори/кредити. И сеа може да си кажуваме дека нас не заболе и не не дира ама проблем е ако те фатат со некоја количина на фалц пари, ќе се објаснуваш долго време. Не е дека ќе бидеш осуден но процедурата е таква, на крај сите знаат дека не си ти што ги штампа ама сепак тегнење е и непотребен притисок.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.382
12.454
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
1Tb Kingston A2000 NVME
PSU
EVGA SuperNova 550w
RAM
$ x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Eshark Naginata
Keyboard
Dell K200
Monitor
2x Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
giphy.gif
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.382
12.454
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
1Tb Kingston A2000 NVME
PSU
EVGA SuperNova 550w
RAM
$ x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Eshark Naginata
Keyboard
Dell K200
Monitor
2x Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.382
12.454
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
1Tb Kingston A2000 NVME
PSU
EVGA SuperNova 550w
RAM
$ x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Eshark Naginata
Keyboard
Dell K200
Monitor
2x Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
1.125
855
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
AULA NOMAD
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.382
12.454
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
1Tb Kingston A2000 NVME
PSU
EVGA SuperNova 550w
RAM
$ x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Eshark Naginata
Keyboard
Dell K200
Monitor
2x Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
И кога ќе видиш главни покровители на фалсификувањето се централните банки на Македонија, Косово, Босна, Бугарија, Молдавија, Хрватска, Словенија, Грција, односно оние со инсајдерски информации за тоа како да ги протнат во промет и да направат профит. Сигурно тоа не се Штипјани од циганско маало или велешани од ергеле маало.
 

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1.753
1.613
sistrum.mk
Ај нека биде оваа ОФФ Топиц
Секоја машина е хардвер, за да работи и треба програм и драјвери што е софтвер.
Тоа машинче за броење и проверка на монети е комплексно решение од софтвер и хардвер, не е софтверска машина. подобро да му дале име робот.
А ако за банка е проблем да палти за лиценца, без разлика на цена. Сите ние плаќаме месечно одржување на сметка, плаќаме за секоја трансакција, кредити со променлива камата и уште милион други начини за земање пари од клиентите. А кога треба да се заштити и банката и клиентот тогаш нема пари, криза е. Најголеми плачковци испаднаа банките, за 2 евра, за едно гиро, за кафе во Скопје и Охрид...дај затворете ја темава смешна е.
Македонија ке биде во криза ако нашите земјоделци престанат за работат и произведуваат, поради банките и нивните трошкови и легални лихварски откуници.
 

coNNectMKD

On your way to fame
13 март 2017
703
687
Skopje
Не знам од каде е нервозава и пувањево. Темава за што е, насловот за што е? Пишав инфо што се случува во моментов со пари кои се во промет во наша земја, нема потреба да се палите 2цата.

Предходно ви пратив инфо за 2000ките и доларите, 2 месеци пред официјален извештај на НБРМ. Не глеам таму да го потите со бош муабети. Исто како и тогаш само пренесувам инфо, за тоа е и темава отворена. Али некако многу тензични сте така да, нема потреба да продолжуваме дискусија и нема зошто да споделувам нови слики или ново инфо за фалцови.
 

Avid

Epic
21 јануари 2009
6.133
10.678
Скопје
и нема зошто да споделувам нови слики или ново инфо за фалцови.
Има зошто, за останатите на кои не им пречи, и не стануваат нервозни, и не се пуваат :)
Не ги заборавај нив. Може се тивки, нечујни, но ги има во изобилие.
 

Brendog

Gaining Experience
18 септември 2016
72
85
ОФФ: Темата е можеби целосно офтопик со оглед на тоа дека сме на ИТ форум, ама не гледам зошто да не се дискутира и на оваа тема. Дечкото само се потруди и излезе со инсајдерски информации, со што се започна дискусија. Ова сѐ треба да се цени, од причина што не секој би се нафатил да сподели вакви ‚‚вести‘‘. Не знам од кои причини членот испадна крив.

А за тоа дали нас не тангираат тие две железни јурки кои циркулирале со години, најверојатно не како поединци. Тоа дека државата трпела и трпи загуби, да. Мада и така сме заглавени од постоење во долгови. Секој може да се опржи со фалсификувани пари, поготово ако се во поголема вредност. Ќе се чешам ако банкомат ми исфрли фалсификувана 2000-ка, што неретко се случува. Припазувајте само во која менувачница ‚‚купувате‘‘ пари и особено пратете ги 2000-те, тие се најмногу подложни за фалсификување.

А еве во корелација со ИТ форумов, кое е тоа хардверско/софтверско решение кое ги препознава фалсификатите?
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.382
12.454
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
1Tb Kingston A2000 NVME
PSU
EVGA SuperNova 550w
RAM
$ x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Eshark Naginata
Keyboard
Dell K200
Monitor
2x Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
А за тоа дали нас не тангираат тие две железни јурки кои циркулирале со години, најверојатно не како поединци. Тоа дека државата трпела и трпи загуби, да. Мада и така сме заглавени од постоење во долгови.
Значи, две евра железни никако не не тангираат ниту нас ниту државата. Државата ниту трпела загуби поради тоа ниту трпи, ниту пак ќе трпи. Немојте да ги вулгаризирате работите и да ги правите какви што не се, не бидете кликбејтери со фејк њуз.
 

coNNectMKD

On your way to fame
13 март 2017
703
687
Skopje
А еве во корелација со ИТ форумов, кое е тоа хардверско/софтверско решение кое ги препознава фалсификатите?

Сертифицирани машини кои проаѓаат на тестови: https://www.nbrm.mk/content/Трезор/Listana_uspesno_testirani_masini.pdf

Све е до софтверот внатре (какви апдејти трпи), како и самиот хардвер што го носи т.е колку различни точки може да препознава.

Дополнително се плаќа за да ти дојде машината на овој лист (ако почнуваш дистрибуција на нов модел/производител и слично).
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42.949
Мислења
889.618
Членови
31.702
Огласи
200
Најнов член
ineslekovic
На врв Дно