• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Fallout

 • Ја почнал/а темата
 • #1

The_EvilLord

Gaining Experience
26 октомври 2019
236
181
Од скоро добив желба да го поминам цел серијал,ги немам сите делови изиграно.Ги имам поминато 3ката и new vegas на xbox 360 али тоа беше многу одамна.Ги симнав од piratebay fallout 1 и 2 од gog и немав никаков проблем ги свртев и 2те за неколку дена.Ја симнав 3ката првично од reloaded и сметав дека проблемот е можеби до торентот па симнав и goty верзија.Играта тера со 90+ фпс али проблемот е тоа што gpu usage е 20-25% а cpu usage e 5-10% и на големи движења нема проблеми и е флуидна али на мали и ситни движења буквално се дешаваат слајдери а нема ни кочење ни лаг ни ништо,пробав да го игнорирам тој баг али неможе да не смета.Проверив по нет по youtube и форуми и кажуваат дека демек поради тоа што се стари игри на нов hardware е потешко да се изиграат што за мене нема логика затоа што ќецот е у 97ма искочен а немав никаков проблем претходно.Си викам ајде еден дел мање више ништо страшно па ја симнав и new vegas после неа,каде што го имаше истиот проблем.Пробав да најдам абдејти или модови на nexusmod али џабе не најдов ништо.Ја баталив и неа ја симнав и 4ката во која имам опција или да играм со vsync,да сум ограничен на 60 фпс и да имам огромен input lag или да исклучам vsync (преку my documents каде што треба да чепкам во cfg фајловите,толку е мизерна што нема ни добро скоцкани сетинзи во самата игра) и целата физика на играта да биде пореметена каде што во зависност од моменталните фрејмови движењето на карактерите се убрзува или успорува само по себе.Претходно имам наидено на теми каде што многу луѓе од тука ги имаат спомнато тие игри па сакам да прашам дали некој има решение за тие проблеми или сте ги поминале онака со фул багови?Полош engine не се сеќавам кога сум видел,али од друга страна сум зачуден затоа што dishonored,wolfenstein,doom,rage цели серијали без проблем ги поминав
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

The_EvilLord

Gaining Experience
26 октомври 2019
236
181
2ката е лудило :)
За мене тоа беше влезот во РПГ игрици.
И 1цот си е врв.У глобала тие 2 игри вклучувајки ја и diablo 1 i 2 се почетоците на денешни witcher,divinity original sin,dragon age,mass effect и ред многу други рпг игри
 

gego

Gaining Experience
6 декември 2009
291
305
Скопје
gego's setup  
Processor & Cooler
Core 2 Duo CPU E750 & defoult cooler
Motherboard
MSI P43
Storage
WD Caviar Green Sata II 640GB
PSU
NoName
RAM
4GB
Video card
NVIDIA GeForce GTS 250
Case
NoName
Mouse
Blaody V5
Keyboard
A4Tech X7 G800W
Monitor
Samsung SincMaster 2233BW
Win10, win7? So 7ca x86 sum nemal problem so niedna Fallout igra od ovie shto gi nabroja + Fallout 4. Probaj so iskluchen intermec. Ako ti e somnitelen torent kupi gi, ich pari se
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,694
3,860
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
И мене ме фати таква желба, до сега само кецот го почнав ама нешто не ми се допадна многу. Мислам супер е како игра, ама многу ми беше ретро, не сум навикнат на такви игри.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

The_EvilLord

Gaining Experience
26 октомври 2019
236
181
И мене ме фати таква желба, до сега само кецот го почнав ама нешто не ми се допадна многу. Мислам супер е како игра, ама многу ми беше ретро, не сум навикнат на такви игри.
да,малку е графички заостаната со оглед на годината која е направена,али тоа се игри што не се гледа графика затоа што тој шмек што го имаат тие игри го нема во ни една друга

Win10, win7? So 7ca x86 sum nemal problem so niedna Fallout igra od ovie shto gi nabroja + Fallout 4. Probaj so iskluchen intermec. Ako ti e somnitelen torent kupi gi, ich pari se
win 10 x64,работата е што гледам дека и на странски форуми и на стим форумите се жалат од истиот проблем што го имам и јас,веројатно енџинот им е лајно со самото тоа што те тера 4ката да ја играш со стрикно 60 фрејма,а да инсталирам нов win за да ги играм нив нема теорија.Пробав и преку таск менаџер да ги ставам на хај приорити и џабе.Остана да го пробам тоа со нетот што го спомна ако не нека тераат,фала ти
 

The_Witch_Hunter

Practice makes perfect
23 мај 2012
855
1,823
Играта тера со 90+ фпс али проблемот е тоа што gpu usage е 20-25% а cpu usage e 5-10% и на големи движења нема проблеми и е флуидна али на мали и ситни движења буквално се дешаваат слајдери а нема ни кочење ни лаг ни ништо,пробав да го игнорирам тој баг али неможе да не смета.
Ако имаш nvidia во nvcp во профилот на играта избери prefer maximum performance за да не се спушта картата до 2d фреквенција. Би требало и amd да има некоја слична опција претпоставувам. Алтернативно, ќе уклучиш DSR и ќе ја тераш играта на 4к.
Ја баталив и неа ја симнав и 4ката во која имам опција или да играм со vsync,да сум ограничен на 60 фпс и да имам огромен input lag или да исклучам vsync (преку my documents каде што треба да чепкам во cfg фајловите,толку е мизерна што нема ни добро скоцкани сетинзи во самата игра) и целата физика на играта да биде пореметена каде што во зависност од моменталните фрејмови движењето на карактерите се убрзува или успорува само по себе.
V-sync off и ќе ограничиш framerate на 60 со било кој frame limiter.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

The_EvilLord

Gaining Experience
26 октомври 2019
236
181
Ако имаш nvidia во nvcp во профилот на играта избери prefer maximum performance
тоа веќе го пробав али како што кажав погоре играта не дозволува да биде играна со повеќе од 60 фрејма зошто физиката се изместува,а за фпс лимитер пробав со nvidia inspector и не успеа,препорачај друг ако ти текнува
 

The_Witch_Hunter

Practice makes perfect
23 мај 2012
855
1,823
тоа веќе го пробав али како што кажав погоре играта не дозволува да биде играна со повеќе од 60 фрејма зошто физиката се изместува,а за фпс лимитер пробав со nvidia inspector и не успеа,препорачај друг ако ти текнува
Би требало да функционира без проблем afterburner, можеби грешиш нешто. Пробај со тој во nvcp. Кога ќе влезеш во профилот на играта кај што си местел prefer maximum performance имаш опција и framerate да ограничиш.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

The_EvilLord

Gaining Experience
26 октомври 2019
236
181
од кога постирав ми текна дека користам риватјунер,лимитирав 60 фпс,малку е чудно али е каде каде далеку боље него претходно.Ќе ја симнам пак 3ката за да пробам и со неа нешто во меѓувреме,моментално го вртам witcher цел серијал после него ќе се вратам на fallout.Другите членови што сакаат да го играат серијалов нека искористат информации од тука,играва е крајно багирана и бара нурање за се напраи игрива.Исто така момент е што маус сензитивити иде побрзо вертикално него хоризонтално,па влегов у my documents cfg фајлот и во контролс "y" сенс го зголемив за дупло од "x" сенс и проблемот е решен.За дополнителни информации за 3 и new vegas ќе пишам наскоро
 

Maxtor

Gaining Experience
22 април 2012
86
164
За 3 има доста guides во хабот на стим и за поправки на багови и за оптимизирање на нов хардвер и 10ка. Мене ми е една од омилени игри ама бара да се помачиш малце.
 

puscyfer

Gaining Experience
10 декември 2010
41
79
Na "no mutants allowed" sajtot ke najdes unofficial patches za fallout 1 i 2, sredeni frki so poddrska za win10, vrateni skrieni i zagubeni dijalozi, lokacii i likovi, ala vampire bloodlines neoficijalniot patch. Mislam deka poslednite verzii se od pred godina dena. Funkcioniraat besprekorno. Za 3kata verojatno istite finti kao za oblivion funkcioniraat, jer deluva kako oblivion mod (za 4kata skyrim fintite, raka na srce nemav od tvoive navedeni problemi, ali znam deka enginot e feces). Mada 3kata i 4kata bezdushni sporedbeno so prethodnite. Dijalozi, prica, likovi...bljak. New Vegas e zanimljiva.
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,533
Мислења
846,160
Членови
29,330
Најнов член
Leonard
На врв Дно