1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

[FAKE NEWS] Украдена базата со податоци од избирачки список

Дискусија во форумот 'Компјутерска безбедност' започната од Avid, 21 Април 2019.

 1. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,187
  1,241
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Бре бре бре, уште што нема овде
  Код:
  https://old.sec.mk/files/
  https://old.sec.mk/arhiva/
   
  На The-spiki, Zippo, Avid и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. krema

  krema
  Professor

  9,787
  9,470
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не чепкајте многу по архивите за да не ви се нацрта полицмен пред врата. :D
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 3. gamon

  gamon
  Gaining Experience

  462
  461
  15 Септември 2014
  bekrija
  1 партиите имаат копија од избирачки список пред секои избори, порано беше комплетен а сега само матичен нема.
  2 во време на гоца имало копии од комплетни списоци, има во бомбите
  3 ништо чудно и сега да го имаат партиите но реалнио нема потреба бидеќи го добиваат пречистениот пред избори само без матични од дик, со копмплетна адреса и датум на раѓање
   
  На DonFrozex, The Geek Boy, TATA_MATA и уште 3 други им се допаѓа ова.
 4. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  778
  692
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Џабе колку и да ги браните и едните и другите, ништо не ги пере нивните глупости. И адреса на живеење е личен податок, па се шуња по некакви списоци. Бугарија за нас е државиште од ИТ аспект.
   
  На DonFrozex и The Geek Boy им се допаѓа ова.
 5. cyberbaze

  cyberbaze
  Gaining Experience

  171
  133
  20 Јуни 2009
  Бидејќи заклучивме дека се FAKE NEWS, дали можи темата да продолжи во правец на тоа кои се опасностите, проблемите кои можат да настанат кога не се заштитени личните податоци?
   
  moongose, The Geek Boy и на Zippo им се допаѓа ова.
 6. Avid

  Avid
  Guru

  4,054
  6,031
  21 Јануари 2009
  Не можи. Отвори си мор нова тема.
   
 7. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,444
  12,606
  2 Август 2012
  Машко
  Да го прочиташе мојот пост со внимание одамна ќе ти беше мило.
   
 8. Avid

  Avid
  Guru

  4,054
  6,031
  21 Јануари 2009
  Не разбирам.
  Го имав прочитано твојот пост без особено внимание и го сфатив.
  Не сфаќам како ќе ми било мило со таа твоја информација?
  Твојата информација и не беше баш целосно точна.
   
 9. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,444
  12,606
  2 Август 2012
  Машко
  База беше напишано во наводници ама јас сум крив затоа што е објаснив подобро.
   
 10. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,996
  2,244
  19 Јули 2013
  Порано имаше една книга, се викаше телефонски именик. Внатре сите со име, презиме, адреса и телефонски број.
   
  На hipo му/ѝ се допаѓа ова.
 11. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,623
  1,397
  27 Јануари 2011
  Машко
  Тогаш немаше ДЗЛП, GDPR, специјални агенти/консултанти и остали заебанции.
  Откако се умешаа правниците/адвокатите во ИТ го јадеме стапот за нивната алчност.
   
  На The-spiki и Zippo им се допаѓа ова.
 12. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  814
  876
  9 Декември 2015
  Машко
  Уште има Macedonian White Pages
   
 13. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,571
  3,561
  12 Јануари 2016
  Машко
  Порано и полицијата си ја вршеше функцијата, и општо институциите функционираа. Порано немаше ни 1% од криминалот кој денес се случува, па обичниот граѓанин немаше причина да биде загрижен за личните податоци и да сака да не биде листан со телефонски број и сите лични податоци кои можат да бидат злоупотребувани и се злоупотребувани од криминалци и злонамерници.

  Сакање се да биде супер, никогаш не ги прави работите супер. Може да се игнорира реалноста, но само додека реалноста не те удри по глава. Така да кој сака да се замара, нека не се замара (ќе се замара после), јас се „замарам“ сега и не претпочитам моите лични податоци да бидат јавно достапни.
   
  На The-spiki и cele_x им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...