1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

[FAKE NEWS] Украдена базата со податоци од избирачки список

Дискусија во форумот 'Компјутерска безбедност' започната од Avid, 21 Април 2019.

 1. Avid

  Avid
  Guru

  4,168
  6,210
  21 Јануари 2009
  upload_2019-4-21_14-5-55.png

  Лабаво Пакистанец на руски форум си ја шитка базата на податоци од нашиот избирачки список и покрај основните податоци си има и сликички изгледа.
  Cena imbox.
   
  На The Geek Boy, martin17, JensenInterceptor и уште 9 други им се допаѓа ова.
 2. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  801
  709
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Ова е невиден скандал
   
 3. Avid

  Avid
  Guru

  4,168
  6,210
  21 Јануари 2009
  За кого како.
  Еве другар што одговори после 1 минута (го уредува бирото деновиве)
  upload_2019-4-21_14-22-51.png
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 4. pecko95

  pecko95
  Gaining Experience

  96
  68
  5 Април 2018
  Машко
  Се што се прави во последниве години, вклучувајќи го и ова, е само дел од некој „поголем“ план. Му текнало на пакистанец, да хакне избирачки список на „некоја си“ Македонија, па ни мање ни више, да го продава на руски форум. Хахах, да не знае човек дали да се смее или да плаче. Не гледаме ни Е од Европа ние.
   
  The Geek Boy, Rukfash и на mdeni им се допаѓа ова.
 5. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  801
  709
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Ако има плус и матични броеви и слики, ќе биде многу страшно. Нека се самораспушти државава ...

  Подобро би било податоците да ги стават јавно на нет, отколку да им ги крадат пакистанци и да ги препродаваат.
   
  На SaleSk му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Avid

  Avid
  Guru

  4,168
  6,210
  21 Јануари 2009
  Земјата е рамна, нè прскаат со кемтреилс (hehe zosto mislite deka se eftini avionskite karti - субвенции?? - neeeee) и порано кога отвораа нет кафиња и кога частеа, во сокчето клаваа дрога.
   
  На dimsa, SiPy`, FLEGMA и уште 4 други им се допаѓа ова.
 7. pecko95

  pecko95
  Gaining Experience

  96
  68
  5 Април 2018
  Машко
  Миленко, ти си? Не знам само кај отиде со муабетов. И не, се е перфектно во државава, со години наназад, очигледно во заблуда сме сите.
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Avid

  Avid
  Guru

  4,168
  6,210
  21 Јануари 2009
  Отидов со муабетот затоа што ти наговести некој план, некаква завера во позадина.
  Не знам зошто би ти било толку тешко за верување дека ова е пакистански хакер што ја собрал базата и ја шитка?
  Кој мислиш ти дека е „поголемиот“ план?
  Вакви работи одамна се дешавале, бугари, пакистанци, египќани, и какви се уште не, знаеле да дефејсуваат страни, да крадат податоци, да блокираат итн.
   
  На Speedster му/ѝ се допаѓа ова.
 9. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,472
  1,155
  2 Јануари 2012
  Машко
  Која е страната на која што е постиран?
   
  На StOrMK му/ѝ се допаѓа ова.
 10. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  743
  388
  25 Јули 2015
  Машко
  Економетричар, Ph.D
  The main question. :)
   
 11. Avid

  Avid
  Guru

  4,168
  6,210
  21 Јануари 2009
  Мислам дека е forum точка antichat точка ru но и после регистрација на форумот @borcep вели дека не може да го види постот.
  Може му го избришале, може е скриен... првобитниот скриншот не е од мене така да не знам.
   
  На DarthJe5us му/ѝ се допаѓа ова.
 12. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  840
  1,389
  12 Септември 2013
  Машко
  Не платил и му го избришале.
   
  The Geek Boy, SiPy`, Zippo и на уште 1 им се допаѓа ова.
 13. Avid

  Avid
  Guru

  4,168
  6,210
  21 Јануари 2009
  Како мислиш? На тој сајт да ставиш нешто за шиткање прво треба да платиш?
   
 14. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  840
  1,389
  12 Септември 2013
  Машко
  Да, 30 доларс.

  1. One-time fee, giving the right to create one new topic in the section - $ 30.
   
  На Avid и DarthJe5us им се допаѓа ова.
 15. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,472
  1,155
  2 Јануари 2012
  Машко
  Значи сега чекаме да се појави на друго место за продавање. Или да си плати.
   
  Последна промена: 21 Април 2019
 16. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,218
  1,269
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  2 нелогичности не ми се јасни.
  1) од кај знае некој си пакистанец да пишува руски. единствено ако не користел транслејт или имал бивша русинка :D
  2) друго "сумливо" табелата на скриншотот ми изгледа на табела од ворд. да се до толку дебили нашиве сите тие податоци да ги куцале у ворд документ...

  бтњ кој ќе биде одговорен во ваква ситуација, доколку ова се покаже вистинито?
  ќе излезе утре на телевизија тој што ќе изгуби и пак ќе ги обвинува "странцките служби" за неговиот неуспех :D
  пс немојте темава да ја водите во погрешна насока, несакам ниту се замарам со политика.
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 17. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  921
  1,110
  9 Јуни 2011
  Машко
  Ова не изгледа како „регуларна“ база на податоци.
  Ова е некој си Ексел фајл, кој што се надевам дека не е реален ниту точен.
  Ваљда нашите програМечиња во државните институции имаат барем 2 грама мозок да знаат што прават, мајку им јареќу!
   
  На The Geek Boy и Zippo им се допаѓа ова.
 18. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  1,066
  1,163
  6 Декември 2016
  Машко
  Taбела е, како сакаш да изгледа? Пишувана у Visual Studio?
   
  На The-spiki му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,218
  1,269
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  на кој би му користела табела у ворд, поготово за база од 1м+ редови :D
  ај разбирам ексел, sql и слично, можат да се процесираат, ама ворд со ctrl+f :D
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Трајче Дрварчето

  Трајче Дрварчето
  Practice makes perfect

  833
  1,776
  3 ноември 2012
  Машко
  Кодош
  Сигурно од наш избирачки список е ова? Само едно наше име и презиме гледам. Да не е од дијаспората, од Шмицарска? :)
   
 21. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,198
  7,119
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Мене искрено ми личи на фејк скрин шот. По тоа што се гледа може да е и листа на должници на УЈП.

  Да би имал база со слика, документ што не ставил барем еден (па макар и пречкртан во pbrush) како доказ.
   
 22. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,397
  3,730
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Barem sea znaeme deka sme 1milion. Samiot pakistanski hacker ne izbrojal bez da se zamarame nie.
   
  The Geek Boy, damil, Avid и на уште 1 им се допаѓа ова.
 23. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  921
  1,110
  9 Јуни 2011
  Машко
  Мене ме учеа секогаш да барам добро и у лошото.
  Еве тука, видов гага попис ни направил таџикистанецот :D
   
  На The Geek Boy, AndrejFerdzo, Vlecka и уште 2 други им се допаѓа ова.
 24. Elenaaa

  Elenaaa
  Intern

  27
  24
  13 Август 2013
  Женско
  Мене најмногу некако ми падна в очи тоа што не се подредени по азбучен ред, ниту по општина. Прво мислев да не се по датум некако наредени, бидејќи видов неколку луѓе родени на 01.01 ама после буквално 5-6 луѓе, има човек роден на 02.01, за потоа пак да продолжи со некој роден на 01.01.
   
 25. ljupce

  ljupce
  Gaining Experience

  117
  84
  8 ноември 2011
  Машко
  Може и попис успат да се напраи.. ако нема колона националност брзо може да се склопи апликација од типот Hot or NOT...
   
  The Geek Boy, Rukfash и на Avid им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...