• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

„Фајненшл Тајмс“: „Моторола“ пред згаснување

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Поголемите акционери бараат американската компанија „Моторола“ со ригорозни мерки да ги намали загубите предизвикани со производството на мобилни телефони.

Според германското издание на „Фајненшл Тајмс“, шефовите на „Моторола“ сега веќе не ја исклучуваат можноста да згасне ова производство, во кое на почетоците беше светски лидер.

Оваа информација веднаш позитивно влијаеше на берзанскиот курс на акциите на „Моторола“ и предизвика високо зголемување од 12 отсто.

Што ќе се случува понатаму со овој оддел се уште не се знае со сигурност.

Сигурно е дека последниве години „Нокиа“ и „Самсунг“ се повеќе го зголемуваат својот удел на пазарот на мобилни телефони, на сметка на „Моторола“, на која е се заканува да го изгуби и третото место, под притисок на „Сони-Ериксон“.

Извор: А1
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,517
Мислења
845,830
Членови
29,316
Најнов член
Melisa.blanco
На врв Дно