• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Failed to load launcher dll

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Кога го стартувам лап топот ми се појавува ова:Немам поима што е...не дека ми смета бидејќи се си функционира нормално, но не можам да го откачам никако...видов и во startuр, нема ништо сомнително.

Остај друго...Microsoft грешно го напишале еророт :D
Наместо launcher, пишале lanucher.

Чаре?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Да... само што проверив пак, видов дека се драјверите за TouchPad. Но како што може да се види во таск менаџерот TouchPadot е активиран но Apoint.exe не го гледам и го проверив Touchpadot - си работи нормално. Не знам зш да правам реинстал кога функционира.Што е проблемов...:ermm:
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,441
1,217
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Можно е да не работи некоја функција на тач падот, некоја која не ја употребуваш. Најдобро е да појдеш на официјалната страница од марката на лаптопот да земиш драјвери и да ги преинсталираш па да видиш дали така ќе се реши проблемот.
Проблемот најверојатно го имаат повеќе корисници на DELL!
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Преку DxDiag ми ги покажа драјверите

Dell Touchpad
Matching Device ID: *pnp0f13
Upper Filters: ApfiltrService
Service: i8042prt
Driver: Apfiltr.sys, 6/30/2008 05:28:10, 170032 bytes
Driver: Vxdif.dll, 6/30/2008 05:28:26, 100546 bytes
Driver: Apoint.exe, 6/30/2008 05:28:14, 196608 bytes
Driver: ApntEx.exe, 6/30/2008 05:28:12, 49152 bytes
Driver: Apoint.dll, 6/30/2008 05:28:12, 1531904 bytes
Driver: Elprop.dll, 6/30/2008 05:28:18, 102400 bytes
Driver: EzAuto.dll, 6/30/2008 05:28:24, 57344 bytes
Driver: Uninstap.exe, 6/30/2008 05:28:26, 225280 bytes
Driver: ApInst.dll, 6/30/2008 05:28:10, 45056 bytes
Driver: hidfind.exe, 6/30/2008 05:28:24, 40960 bytes
Driver: ApMsgFwd.exe, 6/30/2008 05:28:12, 46376 bytes
Driver: ApMouCpl.dll, 6/30/2008 05:28:12, 696320 bytes
Driver: DellTPad.exe, 6/30/2008 05:28:18, 9244672 bytes
Driver: CirScrL.cur, 6/30/2008 05:28:14, 4286 bytes
Driver: CirScrR.cur, 6/30/2008 05:28:14, 4286 bytes
Driver: CirScrU.cur, 6/30/2008 05:28:14, 4286 bytes
Driver: CirScrD.cur, 6/30/2008 05:28:14, 4286 bytes
Driver: PadScrH.cur, 6/30/2008 05:28:16, 4286 bytes
Driver: PadScrV.cur, 6/30/2008 05:28:16, 4286 bytes
Driver: StkScr.cur, 6/30/2008 05:28:16, 4286 bytes
Driver: Zoom.cur, 6/30/2008 05:28:16, 4286 bytes
Driver: WdfCoInstaller01005.dll, 6/30/2008 05:28:26, 1419232 bytes
Driver: i8042prt.sys, 1/20/2008 21:23:20, 54784 bytes
Driver: mouclass.sys, 1/20/2008 21:23:20, 34360 bytes


Овие не се у реду изгледа. На цедето со драјвери не ги најдов драјверите...Да ги побарам на интернет... само треба да ги барам според Matching Device ID: *pnp0f13 или сите драјвери за Dell TouchPad се исти?
 

mkdev

Intern
1 декември 2007
110
4
обично тоа го прави кога -

овој треба да ти е лоадиран 0041DCC0=0041DCC0 (ASCII "EzLaunch.DLL")

нешто друго може не ти е лоадирано или нешто друго ти фали ...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
обично тоа го прави кога -

овој треба да ти е лоадиран 0041DCC0=0041DCC0 (ASCII "EzLaunch.DLL")

нешто друго може не ти е лоадирано или нешто друго ти фали ...
Се функционира нормално на лап топот. Не можам да откријам што е.

update: Го најдов проблемот. Не работи Scroll... значи не може да му го лоадира драјверот.
Освен со реинстал на драјверите (што веќе го пробав), има ли друг начин да се среди проблемов?
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,441
1,217
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
На страницата од Dell провери за твојот модел дали има повеќе варијанти на драјвери.
На мојот HP, освен стандардните драјвери што си идеа со XP-то имаше и Synaptics Touchpad Driver.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Решен е проблемот. Се конектирав на Online Dell Chat. Агентот на Дел употреби remote control за да го реши проблемот...прво го направи истото што и јас го направив (реинстал на драјверите), откако не успеа..го апдејтуваше биосот, потоа го апдејтуваше чипсетот... и пак немаше никаков ефект.
На крај креираше нов user account и ми кажа дека проблемот бил до акаунтот...т.е дека на новиот што го креирал, scrollot функционирал. Мене ми остана само да направам трансфер на податоците и тоа е се.
Значи проблемот е решен...фала на сите што се обидоа да помогнат со можни решенија.
:bravo: за Dell...имаат професионалци на чат услугата.
Темата може да се затвори.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,722
Мислења
856,070
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно