1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Facebook url debugger

Дискусија во форумот 'Останато' започната од DarkEnchanter, 26 Март 2018.

 1. DarkEnchanter

  DarkEnchanter
  Practice makes perfect

  1,771
  1,258
  17 Август 2014
  Машко
  Кога се шерува одреден линк на фб, не ја дава автоматски сликата од статијата како тхамбнеил туку рандом сликички од страна од банери и слично.

  Како се средуваше ова.

  Има една алатка fb url debugger што треба да го среди проблемот и ги кажува грешките ама нејќе нешто?

  Еве што дава:

  [​IMG]


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 2. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,843
  1,370
  10 Август 2010
  Машко
  HTML:
  <meta property="og:type" content="website"> <!-- Остај така оваа линија-->
  <meta property="og:site_name" content="Име на сајтот">
  <meta property="og:title" content="Име на страницата">
  <meta property="og:description" content="Description">
  <meta property="og:url" content="http://example.com/page.html">
  <meta property="og:locale" content="mk_MK"> <!-- Ако е друг јазик, барај кратенка за тој јазик. Пример en_US. -->
  <meta property="og:image" content="http://example.com/img.jpg">
  <meta property="og:image:width" content="968">
  <meta property="og:image:height" content="504">
  Ова е тие за Facebook. За Твиттер други имаш.

  HTML:
  <meta name="twitter:card" content="summary_large_image">
  <meta name="twitter:title" content="Име на страницата">
  <meta name="twitter:description" content="Description">
  <meta name="twitter:image:src" content="http://example.com/img.jpg">
  <meta name="twitter:url" content="http://example.com/page.html">
  <meta name="twitter:domain" content="example.com">
  <meta name="twitter:site" content="@">
  <meta name="twitter:creator" content="@...">
  
  Ова се иде помеѓу <head></head>. Ако тие за некој CMS, треба да имаш веќе готов плагин, кој сам ќе ги повлекува.

  На сајтов можеш да прочиташ за ова.
   
 3. DarkEnchanter

  DarkEnchanter
  Practice makes perfect

  1,771
  1,258
  17 Август 2014
  Машко
  Некој кастом цмс е.

  Тоа е фрката...


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 4. bobmkd

  bobmkd
  Gaining Experience

  372
  191
  18 ноември 2008
  Машко
  Не е алатка што го средува проблемот туку алатка што ти кажува каде е проблемот со Open Graph таговите.
  Ако е custom CMS и ти имаш ftp/CPanel пристап тогаш ќе ти треба некој програмер да го среди, побарај тука и сигурно ќе најдеш.
  Стави линк од сајтот да видиме што е/како е.
   

Сподели

Вчитување...