1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

FACEBOOK-Прочешлува ИЛИ?

Дискусија во форумот 'Останато' започната од Heruvin, 9 Декември 2015.

1. Heruvin

Heruvin
    Gaining Experience

110
    87
    5 ноември 2010
    Пред некој ден на Фејбук ПРОФИЛОТ ми се случи ова ,односно добив ваква НАСОКА-УПАТСТВО
    Please Change Your Name
    It looks like the name on your Facebook account may not be your authentic name. We ask everyone to use the name they go by in real life so friends know who they're connecting with.
    What names are allowed on Facebook?
    If this is the name you use in your everyday life, we would like to work with you to verify the name that best represents your identity. We accept a number of documents to allow you to verify your everyday name.
    Ми побараа ДЕМЕК еден КУП документи со КОИ би го ПОТВРДИЛ својот ИДЕНТИТЕТ,ИД број од ЛИчна карта или Пашапорт или некои нивни НАВОДИ со што би потврдил дека сум наводно јас,За почеток им ја испратив фотографијата од Профилот и сега се јавува ОВА
    Thanks for your help
    We’ll take a look at the documents you submitted and get back to you. If we need more help confirming your name, we’ll reach out for additional documentation.
    Дали НЕКОЈ се сретнал со ВАКОВ пример или е некое НИВНО под наводници барање,со одредена друга заднина?Профилот го користам неколку години и сега според правилата на NSA,не сум користел ни некои изрази што би го покренале алармот,абе сум ЧЕСЕН и ЛОЈАЛЕН граѓанин,освен некоја ИРОНИЈА за ДЕНЕШНИЦАВА.;)
    Дали и овие се ЗАНЕСУВААТ нешто кој ќе му знае ,ТИЕ се, си измислуваат ,нам ни остана само да препишиме АКО САКАМЕ.:angry::devil::oh:

На nik0la_ му/ѝ се допаѓа ова.
  2. NecrotoX

NecrotoX
    Unstoppable

2,839
    2,690
    4 Март 2013
    Машко
    Илустратор
    Па ти пишува ЈАСНО дека ти БАРААТ документ кој што ќе ПОТВРДИ дека ти тоа име го користиш и во СЕКОЈДНЕВНИОТ живот. Како ќе го ДОЗНААТ тоа од твојата фотографија од ПРОФИЛОТ?
    A можеш сам да РАЗМИСЛИШ и ќе сфатиш зошто е воведено ова ПРАВИЛО на социјална мрежа која што ја користат МИЛИОНИ луѓе и каде што многу ЛЕСНО може да се прави ЗЛОУПОТЕБА на личен ИДЕНТИТЕТ и други работи кои што предизвикуваат ХАОС и КОНФУЗИЈА.

На Avid, theMAD, despotovikj и уште 4 други им се допаѓа ова.
  3. -={K-O-R-U-N}=-

-={K-O-R-U-N}=-
    Practice makes perfect

1,652
    1,749
    6 ноември 2012
    Машко
    Мрежен администратор, IT, BTC
    Пред околу 3 години ми стигна вакво барање.

4. emet_

emet_
    Гостин

ова според мене е претерано, а тоа што луѓето си креирале лажни профили за да му нашетат на некого, можам да го разберам како „простете, работите ни излегоа малку од контрола“ или „ве молиме за трпение, работиме на случајот“ и претставува голем пропуст како да сме се јавиле во телеком/телекабел за прекин на некаква конекција со интернетот, а тоа да ти била некоја веб апликација со која се следат корисниците и се нарушува приватноста до максимум. дали некој заработил од таа приватност, господ знае!

за ваква социјална мрежа доволно е што ќе го погледнам само копчето на некоја third-party страна, а сте се фатиле за Microsoft во другите теми дека наводно тој ја нарушувал приватноста!? трагедија е да се коментира за Microsoft во споредба со социјалните мрежи. :fooled:

На moongose му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Heruvin

Heruvin
    Gaining Experience

110
    87
    5 ноември 2010
    Добро ,сето тоа УБАВО е кажано и како што велиш убаво ми пишале,НО проблемот е,како би докажал ТИ дека тоа е твоето ИМЕ освен да им дадеш ИД број (копија од Лична карта,пасош),а ако сакаш ТИЕ податоци да ти одат на ИНтернет во ред,но ТИЕ не подлежат на нашиот ЗАКОН за заштита на лични податоци,и ако ГИ злоупотребат КАДЕ?Значи едноставно ПРАШАВ,дали има некој Искуство и како го решил ТОА,со кој ДОКУМЕНТ.

6. emet_

emet_
    Гостин

каков документ или документација барате од fb? за нив постојат начини да го докажат вашиот идентитет -> препознавање на облици - да им испратиш твоја слика во моментот кога треба да се регистираш. оваа работа натаму како да оди...

fb да злоупотрбат лични податоци? нема шанси, тие се светци! :D

7. NecrotoX

NecrotoX
    Unstoppable

2,839
    2,690
    4 Март 2013
    Машко
    Илустратор
    Мислам дека ОВОЈ линк ќе ти одговори на сите ПРАШАЊА, меѓу другото и:

When submitting documentation, please cover up any personal information we don't need to verify your identity (ex: credit card number, Social Security number). We encrypt people’s connections to Facebook by default, including IDs you send to us. We delete your ID information after verification is complete.

На HoLfElDeR му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Heruvin

Heruvin
    Gaining Experience

110
    87
    5 ноември 2010
    Ова е веќе нешто друго,благодарам за информацијата...одам да си ја побарам членската од ПАРТИЈА:crazy::)

9. Трајче Дрварчето

Трајче Дрварчето
    Practice makes perfect

838
    1,778
    3 ноември 2012
    Машко
    Кодош
    Пред неколку месеци и мене вакво нешто ми стигна... не дека ми беше битен профилот, ама инаетот беше голем... со едно фотошопче на скенирана лична карта, промена на име и презиме според она што ми е на фб, а секако тоа ми е без врска, слично безврска како ова на форумов ( :) ) промена на датум на раѓање според оној на фб (15 декември 1905 година :) ), а секако според таа дата промена на матичен број, плус измена на останатите бројки од мб, промена на бр. на лична карта. Забавна лична карта дојде. Им ја пратив. За 24 часа профилот повторно ми беше вратен :)

На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
  10. OldSchoolPvP

OldSchoolPvP
    Practice makes perfect

741
    1,179
    13 Февруари 2014
    Машко
    Јас исто имав ваков проблем.Бидејќи не користам име и презиме како што ти налага фејзбук. За ова да ти се случи мора некој да те пријавил.
    Сликав од матица картичка само што пишува име и презиме на неа и залепив од страната некоја рандом сликица го пратив тоа и ми го отклучија акаунтот со назнака дека треба да се провери тоа што сум го пратил сликичето. Е од коа ке ти го откучат идеш во суппорт инбокс така мислам беше и го бришеш тоа сликичето што си им го пратил до фејзбук воопшто да не стигне за ревју. И јас како тебе барав методи на интернет али сите ти викаат прати пасош прати лична. Овоа ја ексериментирав и ми пројде.

11. Astro

Astro
    Guru

6,637
    9,309
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Како си ги заебал оаооо!!! Сега ќе те кажам :p

12. Трајче Дрварчето

Трајче Дрварчето
    Practice makes perfect

838
    1,778
    3 ноември 2012
    Машко
    Кодош
    Еве ја скенираната :D

П.С. Не кажвај оти ти ја запамтив колата, ќе и напраам адидас траки со седумнајска чатал :D

П.П.С Алторо сакаше да кажи дека се лажат ко мали деца овија од фејсглуп :)

На goran_oh, Стап, Daniel86 и уште 2 други им се допаѓа ова.
  13. Heruvin

Heruvin
    Gaining Experience

110
    87
    5 ноември 2010

Е оваа ептен јака,да не се од најновиве,во Шутка,од штанцаните,на вести имаше прес бившиот министер како биле легални новите копии на лични карти :)

На Bazinga му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Трајче Дрварчето

Трајче Дрварчето
    Practice makes perfect

838
    1,778
    3 ноември 2012
    Машко
    Кодош
    Уште 30 000 вакви имам напраено :D
    Легални се ами како!

На Стап му/ѝ се допаѓа ова.
  15. xenon

xenon
    Guru

3,791
    9,443
    15 Јануари 2011
    Машко
    A што ќе ви е вејсбук а? Телефони постојат за комуникација и барови за пички.

На ImTheDude и goranzoran им се допаѓа ова.
  16. Трајче Дрварчето

Трајче Дрварчето
    Practice makes perfect

838
    1,778
    3 ноември 2012
    Машко
    Кодош
    Женети сме, ни ги контролираат телефоните, а по барој не не пуштаат...

17. Nightingale

Nightingale
    On your way to fame

618
    525
    28 Јануари 2014
    A немате заеднички профил? Ова е прогрес :D

18. Astro

Astro
    Guru

6,637
    9,309