1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Facebook Libra

Дискусија во форумот 'Дигитални Крипто-валути' започната од Metuzalem, 15 Септември 2019.

 1. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,460
  11,727
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Најавената криптовалута на Фејсбук не видов да се спомнува на форумов, а мислам дека заслужува сопствена тема, чисто заради потенцијалното влијание што ќе го има со 1,4 милијарди активни корисници на Фејсбук во светот кои од моментот на пуштање (можеби) веднаш ќе можат да ја користат.

  Од тоа што читав за неа, видов дека е повеќе замислена да биде валута (средство за плаќање) отколу крипто, иако е поддржана од blockchain технологија, но и е врзана за 4 (засега) светски fiat валути, како и државни вредносни хартии на САД, а има и некои инвестиции за почеток во вредност од 1 милијарда долари како гаранција. Нема копање и не е децентрализирана (клучевите ги држи фирмата, односно асоцијацијата). Засега е уште во рана фаза, првата верзија се планира да биде пуштена некаде во 2020 година.

  Либра (асоцијацијата) е одвоена од Фејсбук, преку фирмата-ќерка Калибра и 27 други познати фирми како Mastercard, Visa, Paypal, Uber и така натаму, веројатно за да се избегнат потенцијалните проблеми со властите на државите, но Франција и Германија веќе најавија дека ќе ја блокираат криптовалутата. Тоа е едно од стравувањата, дека ќе ги руши монетарните политики на државите, и тоа компанија што има катастрофално досие за приватност, одговорност и плаќање (избегнување) даноци. А никој не верува дека асоцијацијата навистина ќе биде одвоена од Фејсбук. :)

  Во најавните говори челниците обрнуваат многу повеќе внимание на меѓународни инстантни трансфери без провизија, особено во земји со нестабилни валути и/или неразвиени банкарски услуги, но тоа повторно е опасност за тие земји - одеднаш впумпување на големо количество странски „пари“ во таа земја, при што домашната валута ќе изгуби на вредност затоа што сите ќе конвертираат во либри, и на крај пак ќе бидат погодени најсиромашните. Исто голема е опасноста и од перење пари и финансирање илегални активности.

  Толку од мене, еве едно место на кое најдов повеќе ресурси за либра.
   
  Последна промена: 15 Септември 2019
  На Маша, farkizz, gokica и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,571
  4,003
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  АКо не биде поврзана со биткоинот , етерот и ако нема свој блокчејни нема долго да опстане таа.
   
 3. Astro

  Astro
  Guru

  6,638
  9,315
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Уат?
   
 4. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,794
  1,168
  28 ноември 2015
  Машко
  Либра не е криптовалута /endthread
   
 5. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,860
  3,286
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Ако добро памтам, фејсбук е под истрага за либрата?
   
 6. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,794
  1,168
  28 ноември 2015
  Машко
  Не него бараат да се регистрира како финансова агенција за да работи легално.
   
  На spiritBreaker му/ѝ се допаѓа ова.
 7. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,860
  3,286
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
 8. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,794
  1,168
  28 ноември 2015
  Машко
 9. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,460
  11,727
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Пишав некои од загриженостите во врска со неа што ги прочитав.

  Колку да се пишело нешто. :)
   
 10. Melisandre

  Melisandre
  Gaining Experience

  143
  263
  6 Мај 2019
  Женско
Слични теми
 1. DS
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  1,593
 2. @ILE@
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,312
 3. gorgidimovski
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  2,040
 4. xnickx
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  876
 5. Gumirano
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  506
Вчитување...

Сподели

Вчитување...