1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Facebook ClickJack Exploit

Дискусија во форумот 'Ранливости // Експлоити // Закрпи' започната од Delicon, 15 Јули 2009.

 1. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  755
  173
  10 Јуни 2007
  Со овој ClickJack Exploit, корисникот што ќе кликне било каде на сајтот, доколку е најавен на Facebook, ќе испрати текст/линк на својот профил без негово знаење.

  http://delicon.mk/facebook.html

  Страницата содржи:
  • iframe преку кој невидливо се вчитува Facebook
  • CSS за позиционирање на копчето од Facebook на потребното место
  • JavaScript за позиционирање на копчето на курсурот, кај и да се наоѓа
   
 2. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  297
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  Ваков вид на напад е детектиран од NoScript додатокот за FireFox и е спречен :)
   
 3. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  755
  173
  10 Јуни 2007
  Да, да NoScript за Firefox спречува Clickjacking, но ретко кој го користи, поточно, ретко кој користи додатоци за Firefox (обични корисници).
   
  1 person likes this.
 4. Blagojce

  Blagojce
  Gaining Experience

  888
  67
  26 Декември 2007
  Машко
  Програмер
  Мене на грешка ми се кликна со маусот.:LOL::LOL:
   
 5. StarBuck

  StarBuck
  HC

  1,295
  48
  16 Февруари 2008
  QA
  хахах ова треба да го стаат на сите можни копчиња на сите порно страни.. ќе биде многу смешно на facebook :))
   
 6. fuUuUzZzZy

  fuUuUzZzZy
  Mr. Sensei

  4,837
  824
  14 Декември 2007
  Машко
  Game developer, VFX Artist
  Да е жив и здрав Giorgio Maone :))

  Можеби овој не е опасен, но има безброј слични на ова, но последични по вашиот компјутер..

  Инаку,

  [​IMG]

  пс.
  хммз.. Лоша идеја.. Не за друго, ќе го оптеретат серверот.... :))
   

Сподели

Вчитување...