1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Facebook Breach

Дискусија во форумот 'Компјутерска безбедност' започната од Daniel86, 28 Септември 2018.

 1. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,657
  6,938
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Денес Facebook официјално издал предупредување за пронајден exploit во новиот фјучр "View as" преку кој се загрозени личните податоци на 50 милиони корисници.

  Security Update | Facebook Newsroom

  https://blog.dashlane.com/Facebook-...5-99fe-1d6e5b847646&utm_content=1&utm_term=en

  Facebook hacker stole login information for 50 million accounts

  Пред неколку дена, магично и се смени лозинката на една моја пријателка, кај мене автоматски се одлогираше акаунтот на сите уреди што ги поседувам. Може нема врска, ама ете да напоменам.

   
  На JensenInterceptor, StalkeR, Metuzalem и уште 4 други им се допаѓа ова.
 2. Најдобар одговор:
  Пост #14 од dddragan, 30 Септември 2018
 3. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,343
  11,512
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Што ми е мило ем драго СуратЌитап што немам.

  [​IMG]
   
  На Astraion, AfterMaxify, JensenInterceptor и уште 4 други им се допаѓа ова.
 4. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,005
  3,632
  5 Декември 2009
  Машко
  Истотака и кај мене и кај двајца другари се одлогираа фб и месинџер.

  Sent from my Huawei P20 Lite using Tapatalk
   
 5. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,266
  3,557
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Кај мене пробуваше да ме одлогира ама јас се заинатив не му дадов.
   
  На Gymblonski му/ѝ се допаѓа ова.
 6. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,079
  3,418
  7 ноември 2014
  Машко
  Аматерски изиграно овојпат од Фејсбук, одлогирања и дисконтектирања со различни апликации без претходна нотификација или објаснување. Се сомневам дека се 50 милиони профили, мислам дека се сите...
   
  На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,657
  6,938
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  50 милиони се официЛаЈно, а неофициЛаЈно веројатно сите..
   
  На SiPy` му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Delta111

  Delta111
  Gaining Experience

  111
  115
  23 Мај 2010
  Кај мене никакво одлогирање, функционираше нормално ама за секој случај сменив пасворд. Секако е проблемот поголем него што кажаа ама да не се ствара паника малку ја намалиле бројката :).
   
 9. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,187
  1,241
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  знам девојче што и се промени лозинката и праќаше лична карта за да добие пристап до акаунтот.
  јас изгледа куртулив, ме нема одлогирало од ниеден сервис.
  претпоставувам дека акаунтите што немале двостепена се цел на нападот, кај мене имам двостепена.
   
  На Tomislav96 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  752
  805
  7 Февруари 2013
  Машко
  Студент, Информатика
  Двостепена за СЕ. Секако ако сакаме да сме заштитени:)
   
 11. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,759
  840
  3 Март 2018
  Кај е то вју ас ?
  Има да се изнајадам храна за свињи и после као е ме хакирале. Си имат позитгивно страни и ова фб-о :)
  Мое мислење(може малу параноично) дека секој „смарт“ уред со интермекс може да се контролира вон наша воља.
  И на крај, ме напраднаа хакери, ми ги копирале некои незгодни слики. Ами што мајка си барал да се сликаш во незгодни пози.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Psycore

  Psycore
  Gaining Experience

  487
  437
  12 ноември 2013
  Ништо не постигнувате и нема никаква потреба да мењате пасворд, токените беа украдени.

  Испратено од SM-N950F преку IT.mk форум апликација
   
  DrMTR, dddragan и на Oktar им се допаѓа ова.
 13. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,821
  3,935
  5 Јули 2013
  какви токени?
  Љубопитен сум
   
 14. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,054
  1,170
  11 Март 2011
  Веројатно пасворд хешовите, т.е. енкрипцијата од пасвордот.
   
 15. dddragan

  dddragan
  Gaining Experience

  210
  212
  12 Август 2014
  Машко
  Кога се логираш, Facebook ти доделува токен за користење (претпоставувам е Guid, низа од карактери) како еден вид на авторизација и секој пат кога правиш нешто, дали било тоа отварање на профил, пишување на коментар, наместо да укуцуваш username и password постојано, го испраќаш токенот. При секое ново логирање ти се генерира нов токен (претпоставувам, би требало), а старите токени не се повеќе функционални.

  Ако некој друг освен тебе го има овој токен технички би можел да го излаже facebook и да праќа реквести во твое име (да ти го отвори твојот профил, да гледа осетливи Only-me информации што само ти би смеел да имаш пристап до нив, да пишува во твое име итн.) под еден услов, да е овој токен up-to-date.

  Ради ова facebook ги одлогира сите кај кои сметаат дека нивниот токен е украден или имало опасност од крадење, за при следното ваше логирање да се изгенерира нов токен и автоматски тој токен што би го имале хакерите да не е повеќе функционален.
   
  На moongose, DrMTR, Psycore и уште 7 други им се допаѓа ова.
 16. krema

  krema
  Professor

  9,782
  9,462
  24 Јуни 2009
  Машко
  Кај мене немаше одлогирање!
   
 17. dddragan

  dddragan
  Gaining Experience

  210
  212
  12 Август 2014
  Машко
  Ете, мала корекција во текстот. :D
   
 18. krema

  krema
  Professor

  9,782
  9,462
  24 Јуни 2009
  Машко
 19. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,444
  12,606
  2 Август 2012
  Машко
  И кај мене. Додуша јас ја користам само веб верзијата и не користам месинџер.
  Нека патат.
   
 20. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,405
  10,151
  23 oктомври 2012
  Машко
  Нема врска со апликација или со веб, секаде се користи истиот начин на логирање. Исто така и 2-Степ верификацијата не помага овде. Со причина ги одлогирале тие Х миљони корисници од сите места каде биле логирани. Ете @Fatal1ty_ како ПХП експер, јазик во кој е напишан ФБ може да сподели детаљи...


  Браво за упорноста, тотално во погрешно време си бил упорен.
   
  На moongose и bxxxn им се допаѓа ова.
 21. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,054
  1,170
  11 Март 2011
  Не гледам и што е предноста на месинџерот наспроти веб апликација, т.е. што би можел повеќе да добие корисникот а не може да се постигне со веб четот. Претпоставка дека нативната чет апликација е смислена за да се соберат што повеќе статистички податоци за корисникот, тип на телефон, оперативен, рам....
   
 22. GreenRoot

  GreenRoot
  On your way to fame

  916
  864
  1 oктомври 2011
  Графички дизај
  Јaс пaк сaмo месенџерoт гo кoристaм. Амa пoследнo време и негo гo пoстрaa сo реклaми и стoрињa.

  Sent from my LG-H830 using Tapatalk
   
 23. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,657
  6,938
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Screenshot_3.png

  Сите ја имате опцијата или само јас бидејќи сум креатор на темата? Во секој случај, мене ми се сФиѓа ептен. Браво @Fatal1ty_
   
  SiPy`, gremlin, bxxxn и на уште 1 им се допаѓа ова.
 24. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,444
  12,606
  2 Август 2012
  Машко
  Што значи најдобар?
   
 25. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,473
  25,515
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Фб е многу повеќе од пхп, но она што го кажа @dddragan стои и е на место 100%.

  Само креатор на тема и админи. Во овој случај ја го сторив тоа за тебе... ако сакаш во секое време ти како креатор можеш да го смениш/избришеш.
  Дека одговорот што го дал е од помош т.е е тематски и поврзан со проблемот/идеата
   
  На krema, Oktar, FLEGMA и уште 3 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...