1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Facebook boost post

Дискусија во форумот 'Интернет Маркетинг' започната од intelacko, 27 Декември 2016.

1. TylerMkD

TylerMkD
    Unstoppable

1,816
    2,806
    7 ноември 2014
    Машко
    Комплетно мешаш поими. Ако ти е целта да собираш лајкови, тогаш нема зашто да ставаш линк. Мерка за успех на линкот се бројот на кликови. Нормално е на линк да нема лајкови, бидејќи го кликаат истиот.

Не знам што и колку работиш, ама линк преку слика е далеку помалку ефективно отколку директен линк. Не велам дека нема исклучоци, но ако линкот се искомбинира со топ наслов, текст претходно и слика оптимизирана како што треба, не може да нема ефект. Секако, треба да е таргетиран правилно.

Водам некои од најголемите македонски фан-страни (всушност и најголемата, која на неделно ниво има поголема активност отколку останатите 9 од топ 10 заедно), така да тука сум да ви дадам бесплатни совети и насоки колку што можам. :)

На DonFrozex и Alucard им се допаѓа ова.
  2. M.Pix

M.Pix
    Practice makes perfect

482
    1,659
    27 Јануари 2014
    Машко
    Линкот беше само одговор за членот дека може и така. Но и ова твоето држи вода и верувам дека е така. Јас не сум користел линкови затоа што и не држам страна што поставува надворешни линкови нити кон некој веб. Најчесто рекламирам една слика, пост или албум зависи од потребата. Со резултатите сум задоволен. За 40-60 евра месечно се добива многу. Претходно за многу поголеми пари, со друг маркетинг не на фб сум постигнувал мали резултати кои речиси и да ги немало. Фејсбук е многу моќна алатка ако се користи правилно.

На goceiva и TylerMkD им се допаѓа ова.
  3. DeeJayZone

DeeJayZone
    Gaining Experience

107
    59
    3 ноември 2008
    @ TylerMkD:

Под претпоставка дека МК Фејсбук фан страната која ја водиш не е твоја (таа што е намбр уан во МК), колку ти плаќа "газдата" за месечно менаџирање на истата (водење на страната, реклами, итн):
    - фиксен месечен хонорар, или
    - процент од потрошените пари за маркетинг

Не ме интересира износот на хонорарот, туку начинот на кој си вклучен во "приказната".

4. TylerMkD

TylerMkD
    Unstoppable

1,816
    2,806
    7 ноември 2014
    Машко
    Мислам дека моето лично искуство е најмалку важно во приказнава на форумот. Генералните понуди на маркетинг агенции вклучуваат фиксна сума (на пример 500 еур/месечно), каде што наводно се пресметани трошоци за одржување и буџет за трошење. Само што, многу често буџетот за трошење не е поголем од 10%, со што се добиваат лоши резултати.

На DeeJayZone му/ѝ се допаѓа ова.
  5. DeeJayZone

DeeJayZone
    Gaining Experience

107
    59
    3 ноември 2008
    @ TylerMkD:

Секој фидбек е добредојден.

Се трудам дискусијава да допре и до други "ќошиња" поврзани со рекламирање на Фејсбук.

Ти благодарам за придонесот.

6. goceiva

goceiva
    Intern

8
    2
    25 oктомври 2009
    Машко
    Дали има можност рекламата да им биде прикажана на луѓето што имаат ставено лајк на одредена „Х“ страна на ФБ или се зачленети во некоја одредена група?
    Јас такво нешто не најдов :/

7. GreenRoot

GreenRoot
    On your way to fame

880
    793
    1 oктомври 2011
    Графички дизај
    Пoрaнo имaше мoжнoст, сегa не знaм aмa лoгички требa дa јa имa сеуште.

Sent from my LG-H830 using Tapatalk

На goceiva му/ѝ се допаѓа ова.
  8. deni.mitev

deni.mitev
    Gaining Experience

444
    196
    7 oктомври 2014
    Има на Пиксел, Пребарај на гоогле.

Испратено од [device_name] преку IT.mk форум апликација

9. Futurelakimens

Futurelakimens
    Gaining Experience

248
    108
    12 Април 2017
    Машко
    Имаш многу можности, од тоа според кој пејџ имаат го лајкнато, до според тоа колкави приливи имаат во куќата.

Сподели

Вчитување...