• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Extra, extra NFS Undercover is out...

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Значи излезе најновото продолжение на една од најпопуларните тркачки игри Need For Speed Undercover. Од текстот на EA Sports (колку што можев да заклучам) вие сте во функција на полицаец на тајна задача да фатите некој си тип кој е невозможно да се стигне кога е позади воланот.
Повеќе инфо на EA Sports
 

mztrifunovski

Intern
20 февруари 2008
272
2
Да да излезе играта и веднаш ја симнав, ја инсталирав, ја рипував и ја уплоадирав на торрент. Инаку играта бара ѕвер PC за да ја играте на high сетинзи. Уште ја нарекуваат и Most Wanted 2 и мене ми се допаѓа, ама од IGN доби катастрофална оценка - 4.0. Вие играјте ја па оценете дали луѓево од IGN се во право.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,092
16,427
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Единствено нешто што ми се допадна е игривоста. Покрај толку многу досадни игрици тоа е доволно јак критериум за успех. Графиката е под-просечна, незадоволителна за денешните стандарди.

mztrifunovski напиша:
Инаку играта бара ѕвер PC за да ја играте на high сетинзи
Да, изгледа дека бара ѕвер машина, ама сепак графиката со се на максимум е тиња. Одговара на игра од пред 2 години.

Од прилика машина: (Q9450 @3.8GHz/8GB DDR2 @950MHz CL5/4870X2 @815MHz/3.7GHz/X-Fi XtremeMusic) на Vista Ultimate SP1 вади околу 40 фрејма во просек на 1920x1080 со сите детаљи и опции на максимум.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,842
895
Ohrid
Секогаш било така. Полицаец и работи undercover
Грешно сум сфатил.. Помислив на.. Играш како полицаец, и всушност бркаш тркачи, место ти да се тркаш. Како што имаше на еден дел поодамна.. Можеше да се тркаш, и да те брка полиција, но можеше и ти да бидеш полицаец, па да бркаш тркачи.. Тој дел се сеќавам дека овоможуваше и 2 players на тастатура.

off topic:

For The First Time Today

 

iivviiccaa

Intern
21 ноември 2008
303
11
па и не се согласувам баш со gOJDO дека “Графиката е под-просечна, незадоволителна за денешните стандарди.“ Сепак играта бара ѕвер машина која малкумина ја имаат. А ако баравте во ова продолжение од NFS серијалот да има нешто повеке освен колите тогаш играта би барала уште појака машина затоа што до сега најдобра графика на коли е постигната во “undercover“. Има и неколку работи кои не ми се свиѓаат во играва, како main meny кое воопшто и го нема при пуштањето на играта и вашата улога како полицаец (кој не би требало да убива колеги од работа и други тркачи). Инаку играва има нешто што ве тера да ја играте (поготово ако сте љубител на коли:)) Тоа е барем мое мислење ако ми текне уште нешто ке напишам:) позз
 

Gdsgn

Intern
23 септември 2007
97
21
Полоша неможеле да ја направат, со огромно извинување ама тотално срање:)
Нема некојси флоу играва, туку само ТАБ ТАБ ТАБ ТАБ ТАБ.....еееееее игра што нема МЕНИ, дури и смешно изгледа.
 

Gdsgn

Intern
23 септември 2007
97
21
Ај некој нека пише што конфигурација бара. 10х.
OS: Windows XP (SP2) or Vista
CPU: Intel Core 2 Duo, AMD 64 X2 5200+ or AMD Phenom
RAM: 2 GB RAM or more (Vista 3 GB RAM)
Graphics: 512 MB or higher (Pixel Shader 3.0, PCIe only)
DirectX: DirectX Nov 2007 edition (included)
HDD: 10 GB free disk space or more
DVD-Drive: 8x
Multiplayer: To play online a network card is required for broadband connectivity
 

Borgski

Intern
31 јули 2008
67
1
Играта едноставно лошо е оптимизирана. Имам пријател кој што има
quad core 9550
8gb ram
2x SLI 880 ULTRA
2x 500HDD vo raid
1x500HDD
Се спакувано на ASUS II EXTREME 790i
Играта сецка на моменти и не функционира како што треба. Така да далеку е од екстра.
 

iivviiccaa

Intern
21 ноември 2008
303
11
Само да кажам дека немора да имате Windows XP (SP2) или Vista како што кажа Gdsgn. Јас на мојата geforce 8600GT, 1GB ram и dualcore 3.0 на Windows XP SP1 ја играм и не ми иде лошо.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,092
16,427
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
па и не се согласувам баш со gOJDO дека “Графиката е под-просечна, незадоволителна за денешните стандарди.“
На брзина направив неколку скрин-шотови на 1680x1050 со сите детаљи и опции на максимум:

- Текстурите се мизерија, ем не се неквалитетни, ем не се усогласени.
- Сенките се катастрофа. Коцки кои не ја пратат формата на објектите и без градација.
- Нема никакви светлосни ефекти. На пример, види ги светилките и семафорите. На ништо не личат.
и тн.


Сепак играта бара ѕвер машина која малкумина ја имаат.
Со оглед на тоа како излгеда, може само да се заклучи дека играта воопшто не е оптимизирана.
А ако баравте во ова продолжение од NFS серијалот да има нешто повеке освен колите тогаш играта би барала уште појака машина
Нема потреба од уште појака машина. Доволно е само да ја оптимизираат во поглед на гладонста за ресурси и квалитетот.

затоа што до сега најдобра графика на коли е постигната во “undercover“.
Не е точно. Во многу други игрици, кои немаат врска со тркање, колите изгледаат многу пореално. На пр. Crysis или FarCry2. Друго, за своето време може да се каже дека во поглед на графиката е една од најлошите продолженија на NFS до сега.

Има и неколку работи кои не ми се свиѓаат во играва, како main meny кое воопшто и го нема при пуштањето на играта
Тоа и мене ме нервираше. Исто така нема можност за навигација со глушец.

Инаку играва има нешто што ве тера да ја играте (поготово ако сте љубител на коли:))
Хехе, тоа е игривост. Тоа е единственото нешто што е позитивно за игрицава и кое е промена во сериалот NFS глупости кои ги исштанцаа минативе неколку години.
 

mztrifunovski

Intern
20 февруари 2008
272
2
Абе играта е спој на се што овие од EA мислеле дека е добро:
1.ProStreet коли
2.Carbon видеа
3.Most Wanted gameplay
Али дечките од ЕА толку лошо го склопиле тоа што се добива едно НО ЦОММЕНТ :D:D:D
 
  • Ја почнал/а темата
  • #17

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Прашање дали ќе може да ја тестирам кај мене на лап топ играва? Еве ја мојата конфигурација:
- Процесор: Intel® Pentium® dual-core processor T2390 1.86 GHz Front Side Bus: 533 MHz, 2nd level cache: 1 MB
- Меморија: standard: 2,048 (1,024 + 1,024) MB
- Тврд диск: 250 GB, certification: S.M.A.R.T.
- Оптички уред: DVD Super Multi drive (Double Layer)
- Графичка картичка: Intel® GMA X3100, memory amount : up to 358 MB total, available graphics memory with 2 GB system memory, memory type : shared
- Порта: Wireless LAN 802.11b/g
- LAN: Fast Ethernet LAN10BASE-T/100BASE-TX
- Аудио: 16-bit stereo MIDI support built-in Harman Kardon® stereo speakers, Toshiba Bass Enhanced Sound System with Dolby® Sound Room™
- Факс модем: International V.92 modem 56 Kbps data and 14.4 Kbps fax
- Оперативен систем: Genuine Windows Vista® Home Premium Edition (pre-installed, Toshiba-HDD recovery)
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,092
16,427
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Со GMA X3100 мислам дека ќе можеш да гледаш слајдови на пониска резолуција.
 

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8
Обожавам коли, али не ни планирам да ја пробам новава NFS. Аркаден серијал, кој што не ме задржал пред компјутер повеќе од 2-3 дена(по саат-два дневно max)...:ua:
 

Gdsgn

Intern
23 септември 2007
97
21
Со GMA X3100 мислам дека ќе можеш да гледаш слајдови на пониска резолуција.
gOJDO press TAB for next race =)
now press TAB for next race
and now press TAB for next race

Али океј, со оглед на тоа колку дизајнери/кодери/бутури се избркани од ЕА имаат среќа што воопшто испаднало нешто од играва. Дефинитивно од NFS Underground 2 навака сите се со еден збор КАТАСТРОФА
 

iivviiccaa

Intern
21 ноември 2008
303
11
затоа што до сега најдобра графика на коли е постигната во “undercover“.
Не е точно. Во многу други игрици, кои немаат врска со тркање, колите изгледаат многу пореално. На пр. Crysis или FarCry2. Друго, за своето време може да се каже дека во поглед на графиката е една од најлошите продолженија на NFS до сега.
Да и мене не ми се свиѓаше градот и многуте глупости во него ама јас мислев само за графиката на колите а и мислам дека неможеме да ја споредуваме со онаа од crysis и farcry 2 зошто таму колите и останатите возила се дадени какви што се и неможеме им ставаме спојлери и да менуваме гуми и уште многу работи кои се дадени во NFS. А во глобала далеку подобра графика на светот има во crysis и farcry 2. И се согласувам дека можеле да ја оптимизираат играва ама ете само толку можеле да се потрудат од EA
 

MarkoHF

Practice makes perfect
30 септември 2008
847
1,117
Скопје - Кисела Вода
MarkoHF's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3570k w/ Corsair H100
Motherboard
Gigabyte Z77X-UD3H
Storage
Samsung 840 EVO / Western Digital 1TB EZEX
PSU
Gigabyte ODIN 700W
RAM
8GB Kingston HyperX Beast
Video card
Intel HD 4000
Case
Corsair Air 540
Mouse
Microsoft Sidewinder X8
Keyboard
Microsoft Sidewinder X6
Audio
AKG MK212
Monitor
Samsung S22B300H
OS
Windows 7 Ultimate 64-Bit
Igrava Ja Igram Na
Intel Dual Core 2 GHZ
2 Gb Ram
geforce fx 8400 Gs

Na 1024x480 Bez Nikakov problem
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,524
Мислења
845,950
Членови
29,319
Најнов член
Busaco
На врв Дно