• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

External HDD MyPassport не респондира

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
713
441
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Беше вклучуван повремено кај мене на уреди на USB3.0 како архива на некои филмови кои беа на него.
Двапати позајмен меѓутоа без проблеми функционираше.
Го позајмив на еден пријател и ми го врати велејќи дека воопшто не сакал да уклучи.
Кај мене сега не сака да проработи ни со DiskManagement едноставно не го перцепира.
Има шанси за корекција со некој software!?
NOTE: Искрено немам важни податоци на него освен што треба пак да губам време да си ја вратам колекцијата (која сега не знам колку е и мудро пак да ја собирам со оглед на IPTV Netflix итн итн)
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,143
13,749
Го регистрира на USB? Постои како уред? Во дивајс менаџер има жолт извичник?

И за почеток немој да ги комплицираш работите со софтвери.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
713
441
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
@FLEGMA "скоро" го покажува во sytem tray односно покажува за eject ама не го дава со Letter под него...
WD QuickView го прикажува како 0% искористеност ама пишува над тоа Drive Discovering
во Disk Management го покажува како Unallocated и кога ме прашува за Initalize Disk ниедна од двете опции
MBR (Master Boot Record) или GPT (GUIT Partition Table) викаат Data error (cyclic redundancy check)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
713
441
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
@Gucci а кон што би го посочил chkdsk кога MyPassport не е прикажано во WinExplorer...
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,143
13,749
@FLEGMA "скоро" го покажува во sytem tray односно покажува за eject ама не го дава со Letter под него...
WD QuickView го прикажува како 0% искористеност ама пишува над тоа Drive Discovering
во Disk Management го покажува како Unallocated и кога ме прашува за Initalize Disk ниедна од двете опции
MBR (Master Boot Record) или GPT (GUIT Partition Table) викаат Data error (cyclic redundancy check)
Пробај со Лајв верзија на Убунту и види што кажува. Позната болка на сите USB драјвови. Прашање на време кога ќе се случи.

Пробај да смениш порт за почеток. Предните портови даваат помалку mA од задните. УСБ кабелот на местото каде што влегува во дискот се дели на две или е само еден? Можеби едноставно му фали напон или кабелот не е у реду.

Лошо кај тој диск е што УСБ контролерот е залемен за матичната од дискот па не може да се поврзи директно на матична.

Како последна солуција, многу глупа и многу рискантна е да го иницираш односно Windows да му направи quick format или пак да ја избрише партицијата па софтверски да се рекреира (партицијата) или да се враќаат податоците со помош на програма. Додуша лесно се враќаат од диск со Quick Format но ова е последна опција откако ќе се исцрпат сите можности.

Тоа би било вака:
View: https://www.youtube.com/watch?v=lhUm6FMLeac&t=1s


Иначе постои начин како физички да се модифицира од USB во SATA за да може да се приклучи на матична но тоа од друга страна значи дека се заобиколува USB контролерот/чипот што во превод значи дека податоците ќе бидат енкриптирани и нечитливи.

Нон стоп советувам да не се купуваат готови дискови баш од овие причини.
 

Gucci

On your way to fame
5 јули 2011
845
715
А со mountvol го гледаш?
Ако да, пушти чекдиск со името на тој волуме што нема назначен драјв летер
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,335
8,353
Скопје
@Gucci а кон што би го посочил chkdsk кога MyPassport не е прикажано во WinExplorer...
Ти го рикнал пријателот, му нема спас.
Он нека му ја мисли.
Нас сега ќе ни одземаш од времето за да не изгубиш пријателство со твојот некоректен пријател кој треба да си ја преземе одговорноста?
 

Garfield'

Баниран/a
18 јануари 2019
299
75
Blisku Berovo
Беше вклучуван повремено кај мене на уреди на USB3.0 како архива на некои филмови кои беа на него.
Двапати позајмен меѓутоа без проблеми функционираше.
Го позајмив на еден пријател и ми го врати велејќи дека воопшто не сакал да уклучи.
Кај мене сега не сака да проработи ни со DiskManagement едноставно не го перцепира.
Има шанси за корекција со некој software!?
NOTE: Искрено немам важни податоци на него освен што треба пак да губам време да си ја вратам колекцијата (која сега не знам колку е и мудро пак да ја собирам со оглед на IPTV Netflix итн итн)
R.I.P
Купувам хдд на половно од реклама5,ми стига,пробам да инсталирам виндоус не лоадира дискови и патриции,пробав со boot repair disk,wondershare live cd,ubcd,hcd,не ги сакаше ни diskpart да крене не пак лаптопот блокираше на самиот ос,пробав со убцд репаир бад секторс ми покажува црвено на секои секундии..
Барај нов 3.5 земи додатно поверсупплј за него.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
713
441
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
@FLEGMA бидејќи неам слободно USB при моментов,
пробав и изгледа ни fdisk не го наоѓа на Вируелка Linux...


а тоа со Win, никаде не пишува ниту DeleteVolume ниту Create Volume ниту пак сака со Initialize

ќе сака изгледа да го модифицирам за SATA
секако како што реков не ми значат многу податоците оти филмовите што беа таму сепак ќе ги најдам повеќето...
Мислењето е автоматски споено:

Ти го рикнал пријателот, му нема спас.
Он нека му ја мисли.
Нас сега ќе ни одземаш од времето за да не изгубиш пријателство со твојот некоректен пријател кој треба да си ја преземе одговорноста?
Авид не сум јас ко тебе да губам пријатели за еден диск да му се сневиди...
 
Последна промена:

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,143
13,749
ќе сака изгледа да го модифицирам за SATA
Ако било како се појавува во Диск Менаџер пробај со diskpart (гуглај)

Отвори си очи кога пишуваш команди да не нукнеш здрав диск.

Исто така пробај со DBaN (ова неповратно ќе избрише се)
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,336
10,372
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Истиот случај со истиот драјв го решив пред неколку месеци со AOMEI Partition Assistant или AOMEI Backupper, не памтам точно кој беше ама ќе проверам, успеа да ги екстрахира податоците од дискот (сите) но после дискот го фрлив на малиот да го растиура зошто никако не можеше да се иницијализира
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
713
441
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
изгледа и јас ќе си играм ко на Астро детето... пошто и diskpart рече


DISKPART> create partition primary

DiskPart has encountered an error: Data error (cyclic redundancy check).
See the System Event Log for more information.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,336
10,372
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
И јас имав cyclic redundancy check грешка. Recovery на фајловите траеше повеќе од 4 дена, 24 часа пуштен да работи.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
713
441
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
не...
побрзо ми е на крајот и почетокот во месецот да ги симнам филмовите наново, во рок од два дена
иако моментално доволно ми е што ми се на список запишани...
Мислењето е автоматски споено:

само пак би прашал, има шанса да корегирам нешто,
ако го правам за врзување со матична некоја!??
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,336
10,372
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
не...
побрзо ми е на крајот и почетокот во месецот да ги симнам филмовите наново, во рок од два дена
иако моментално доволно ми е што ми се на список запишани...
Мислењето е автоматски споено:

само пак би прашал, има шанса да корегирам нешто,
ако го правам за врзување со матична некоја!??
90% сигурно дека не можеш, затоа што глупаците од Western Digital ги лемат USB-конекторите директно на плочката на дискот, така да дискот не можеш да го ставиш директно на матична. Да можеше да се стави ќе имаше подобра шанса да се орпави или среди фирмвер или low level format.

Отвори го дискот види дали има сата порт или е лемен УСБ-то директно.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,336
10,372
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

null_ptr

On your way to fame
20 ноември 2013
622
584
1. пробај со друг кабел (имам 2 екстерни Seagate, кабел итекако прави проблеми)
2. растури го и уштекај го директно дискот во пц
 

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1,682
1,496
sistrum.mk
Не очекувај искрен одговор од пријател на кој си му позајмил диск. Можно да паднал, удрен, фрлен во торба или на сила извлечен додека се запишувало на дискот, се е можно.
Дискот ако не се препознава во Disk Management или BIOS ни еден софтвер нема да помогне. Ако не помага ништо од горе напишано, нема спас во домашни услови. И доколку се само филмови на дискот повторно спуштање е најдобра опција. Дискот не може да се користи понатаму.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #22

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
713
441
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
благодарам @hipo на искрен одговор... секако дека значајни податоци би било неразумно да се чуваат на ваков тип на дискови...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #24

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
713
441
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
hipo беше повикан од некого од кој јас барав мислење, ти доброволно се пријави... и уште нешто @Avid, кон луѓето прикажуваме афинитети и реципрочен разговор според тоа што ни го кажуваат како нивен збор (земи го тоа како некаков бакшиш од мене)
Мислењето е автоматски споено:

Благодарам луѓе за разговорот, ќе tinker-увам можеби некогаш со случајов, па ако тоа се случи ќе пишам пак овде
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,642
Мислења
829,491
Членови
28,651
Најнов член
Mr.Fiki
На врв Дно