• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

.exe фајл

Статус
Затворена за нови мислења.

Pepsi Man

Intern
1 март 2008
171
21
pepso.blog.com.mk
Сабајлево почнав нешто да читам книга за учење Visual Basic.
Симнав и Windows Visual Basic 2008 Express Edition од microsoft.com ...
Е сега кога го пишувам кодот, кај може да најдам за да се сними во .ехе и да видам како изгледа програмата. Низ мениата не гледам никаде Export .exe ... има само едно Export Template али ми ги дава во .vb

Фала однапред.
 

Pepsi Man

Intern
1 март 2008
171
21
pepso.blog.com.mk
File --> "Make project1.exe".

Нема такво нешто... Има:
New Project
Open Project
Open File..
Add - New Project > Existing Project
Close
Close Project
Save project1.vb
Save project1.vs as... има во .vb и .txt
Export Template
Page View
Print

Треба да го искомпајлираш

Дај линк за да симнам, ако е freeware... ако не дај ми само име од програмата...
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
Ох... за да го направиш во .exe треба да го искомпајлираш во Visual Basic... Сам си го напишал кодот?
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5.108
296
www.gorjan.info
Значи вака, иди во Build -> Build Project (или така нешто, не го знам наслогот на 2 мени, го гаѓам), после exe ќе то биде во "patot_do_mojot_sejvnat_proekt/bin/debug/Proekt.exe"
 

Pepsi Man

Intern
1 март 2008
171
21
pepso.blog.com.mk
Ох... за да го направиш во .exe треба да го искомпајлираш во Visual Basic... Сам си го напишал кодот?

Не бре... од книгата од којашто читам таму има еден код па да видам за што се работи, пошто не разбрав за што служи програмот...

Значи вака, иди во Build -> Build Project (или така нешто, не го знам наслогот на 2 мени, го гаѓам), после exe ќе то биде во "patot_do_mojot_sejvnat_proekt/bin/debug/Proekt.exe"

Фала ти многу! :bravo:
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
hmmmmz.. sho visual basic kje beshe toa :)
Mozhebi.. btw. go imam Microsoft Visual Basic 6.0 so meni

New Project
Open Projet
__________
Add Project
Remove Project
__________
Save Priject
Save Project as..
__________
Save selection ( na pochetok bledo)
Save change script (isto bledo)
__________
Print
Print Setup..
__________
Make project1.exe
Make project Group..
__________
exit
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
hmmmmz.. sho visual basic kje beshe toa :)
Mozhebi.. btw. go imam Microsoft Visual Basic 6.0 so meni

New Project
Open Projet
__________
Add Project
Remove Project
__________
Save Priject
Save Project as..
__________
Save selection ( na pochetok bledo)
Save change script (isto bledo)
__________
Print
Print Setup..
__________
Make project1.exe
Make project Group..
__________
exit

Во VB6 e така, во 2003 и нагоре ја нема опцијата Make Project1.exe, туку Build Solution.
 

Pepsi Man

Intern
1 март 2008
171
21
pepso.blog.com.mk
ne go e videl covekot:plachko2: :D

na site jazici ke najdes samo na makedonski nema tuuu.......

Имам јас книги на македонски за PHP, HTML, Flash, C++, Power Point, Word, Excel и тие останатите што идат со самиот Windows... Би ми било мило да ги споделам со вас, но за жал забрането е поставување на материјал кој ги нарушува авторските права.

И админи можете слободно да ја заклучете темата, проблемот е решен и нема потреба за понатамошно дискутирање, пошто ќе идеме оф-топик :ermm:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.421
Мислења
900.655
Членови
32.137
Огласи
511
Најнов член
Valentina M
На врв Дно