• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

.exe compiler?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

C0ldFlow

Intern
3 ноември 2008
36
3
znaci vaka,imam napraveno nesto vo c++ i mi treba .exe compiler znae li nekoj kaj mozam da najdam?
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
.ехе компилер ? Со самиот ц++ преведувач ти доаѓа тоа,бтв преведување ти е претварање на кодот во .ехе,види кај си го превел,таму ти е и .ехе фајлот :)
 

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
Tocno taka kako sto kaza Stane, gore desno imas edno kopce so koe sto se kompajlira, ili pak ako ne mozes (ne znaes kade) da go najdes onda idi vo Execute-->Compile... I posle go imas toa .exe tamu kaj sto si go sejfuval...
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,842
895
Ohrid
хмммз.. Многу нејасно е поставено прашањево..

Како што разбрав, ти уствари имаш код за нешто во c++, сакаш да го искомпајлираш. Ако е тоа што мислам, тебе ти треба c++ компајлер.

АКО е тоа, тогаш спушти си Dev-c++. Добар, и бесплатен.

Инаку, не разбирам каков е тој .exe компајлер? Со секој c++ компајлер, уствари кодот се екстрактира во фајл, со екстензија .exe, т.е извршен фајл.

Ако не е ова што го кажав, тогаш објасни подобро.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,695
Мислења
848,792
Членови
29,430
Најнов член
djpece
На врв Дно