Excel & VB

Дискусија во форумот 'Visual Basic' започната од petar.bt, 7 Февруари 2009.

 1. petar.bt

  petar.bt
  Intern

  731
  19
  12 Август 2007
  како можам да направам text1.text i text2.text да се зачуваат во excel
  еве го кодот ама не знам зошто не работи
  првото копче работи то е за креирање на фаилот во excel
  второто е за вметнување на податоците од text1.text i text2.text
  Код:
  Private Sub Command1_Click()
  
  Dim aan As Object
  Dim petar As Object
  Dim maria As Object
  Set aan = CreateObject("Excel.application")
  Set petar = aan.Workbooks.Add
  Set maria = petar.Worksheets(1)
  maria.Range("A1").Value = "Name"
  maria.Range("B1").Value = "address"
  maria.Range("A1:B1").Font.Bold = True
  maria.Range("A2").Value = "Kate"
  maria.Range("B2").Value = "orchid"
  aan.Quit
  End Sub
  
  Private Sub Command2_Click()
  
  aan.Workbooks.Open ("C:book1.xls") 
  aan.Visible = False
  Set petar = aan.Workbooks.Edit
  Set maria = petar.Worksheets(1)
  maria.Range("A2").Value = Text1.Text
  ActiveWorkbook.Save
  aan.Application.Quit
  Set aan = Nothing
  End Sub
   
 2. Mr.White

  Mr.White
  Intern

  3
  0
  17 oктомври 2013
  Машко
  Здраво, ми треба помош околу код во Visual Basic for Aplication vo Excel 2013. Кодот за кој сум заинтересиран се однесува на автоматски внесување(конвертирање) на бројка во текст.Конкретно имама фактури кои ги работам во ексел и крајниот износ на фактурата во денари да се ковертира во текст на пр. износот е 10 000 ден. и текстуално да се напише десет илјади денари.На интернет најдов кодови но само за долари и други валути.Доколку некој може да ми помогне или да ме упати Ве молам да ми пишете. Поздрав!
   
 3. Annanus

  Annanus
  Intern

  1
  0
  3 ноември 2014
  Женско
  Zdravo, nekoj sto se razbira od VBA vo Excel da mi pomogne za 2 zadaci?
   
 4. bxxxn

  bxxxn
  On your way to fame

  496
  568
  11 Март 2011
  Требаше да отвориш нова тема, но пиши евентуално веројатно има повеќе членови што знаат VBA.
   
Слични теми
 1. Mr.White
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  1,573
Вчитување...

Сподели