Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Excel Macro - помош

gokica

Модератор
13 јуни 2009
9.423
12.708
Здраво другари,

Ми треба макро кое првиот фајл ќе го форматира како што е вториот фајл.

Дополнителни колони можам да додадам со record macro. Но не знам како да додадам средна точка (middle point) и спејс во колоната "Account" помеѓу бројот и дескрипцијата.

Главниот акаунт во колона А треба да се пренесе во колона B која ќе се креира дополнително. А додека саб акаунтите треба да останат во иста колона но без спејс на почетокот.

И за крај доколку главниот акаунт започнува со бројот 2,3,или 4 сите износи во колоната amount треба да бидат обратни од што се сега (+/-).

Ако има некој познавања би замолил за помош. Може да се договориме и за надомест.

Благодарам
 

Атачменти

 • Amended sample B-for macro.xlsx
  23 KB · Прегледи: 9
 • Original sample A-for macro.xlsx
  9,9 KB · Прегледи: 7

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.850
Мислења
970.141
Членови
35.209
Огласи
2.835
Најнов член
TamaraR
На врв Дно