1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

EXCEL FORMULA

Дискусија во форумот 'Microsoft Windows' започната од taranenik, 22 Април 2008.

 1. taranenik

  taranenik
  Intern

  555
  13
  12 Јуни 2007
  Mi treba Excel formula koja ce moze da presmeta maticen broj=na godisna vozrast.
  Znaci ako maticniot broj e 1904967450009 kraen rezultatmi treba kolku godini ima licnosta a toa e vo slucajot 31 godina.
  Kaako da se izvedi ova?
   
 2. Alexandar

  Alexandar
  Gaining Experience

  2,514
  90
  21 Мај 2007
  Ако во А1 е матичниот број, старота можеш да ја пресметаш со формулата:
   
 3. taranenik

  taranenik
  Intern

  555
  13
  12 Јуни 2007
  fala...ke probam utre i ke pisam, mada najdov drugo resenie :)
   
 4. taranenik

  taranenik
  Intern

  555
  13
  12 Јуни 2007
  eve ja drugata formula:
  =(NOW() - DATE("1"&MID(B2;5;3); MID(B2;3;2); MID(B2;1;2)))/365
   
 5. psybaron

  psybaron
  Intern

  745
  48
  10 Април 2007
  Formulata na aleksandar_te e po PRO. tvojata e bakaliko. :p Samo stavi $ na potrebno mesto i taa formula ke ti zavrsi rabota.

  pozz.
   
 6. psybaron

  psybaron
  Intern

  745
  48
  10 Април 2007
  P.S Namesto, 2008 vo negovata formula ke stavis =YEAR(NOW()).
   
 7. taranenik

  taranenik
  Intern

  555
  13
  12 Јуни 2007
 8. efto

  efto
  Gaining Experience

  290
  251
  19 Април 2007
  Двете формули даваат различни резултати за датуми по моменталниот. Формулата на taranenik го зема во предвид и датумот додека формулата на aleksandar_te ја зема предвид само годината. На пример, ако некој е роден на 31 декември 1990 според формулата на aleksandar_te ќе биде полнолетен, односно ќе има 18 години, додека според формулата на taranenik ќе биде малолетен, односно ќе има 17 години - што во овој случај е точно.
   
  На damjan011 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. taranenik

  taranenik
  Intern

  555
  13
  12 Јуни 2007
 10. aleksa.angelov

  aleksa.angelov
  Intern

  9
  1
  15 Август 2017
  Машко
  ДР.
  Здраво.
  Иако се малку бајата темава...
  Ми треба ексел формула која ќе проверува валидност на ЕМБГ (Матичен број)?
  Дали некој можеби налетал на нешто вакво?
   
 11. Saso PC

  Saso PC
  Gaining Experience

  160
  269
  5 Април 2018
  Машко
  Што со што сакаш да споредиш. Напиши па може ке ти направам еден excel. Ако сакаш да ти споредува со цела македонија со избирачки список ке те чини. :)))
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 12. aleksa.angelov

  aleksa.angelov
  Intern

  9
  1
  15 Август 2017
  Машко
  ДР.
  Ме занима само валидност на матичен број. Во колона А имам листа со Х матични броеви. Формулата би требало да ја провери валидноста на матичниот број и да исфрли во друга колона ок/нот ок, 1 и 2 итн. Политика СТОП! :)
   
 13. Saso PC

  Saso PC
  Gaining Experience

  160
  269
  5 Април 2018
  Машко
  Пробај со функција MATCH. Стави кој број го сакаш и ке ти го најде во редот ке ти пише кој ред е. Тој број искористиго со индекс и ке ти го врати во нова келија.
  (стисни некој лајк)
   
  gOJDO, aleksa.angelov и на Sharlovski им се допаѓа ова.
 14. aleksa.angelov

  aleksa.angelov
  Intern

  9
  1
  15 Август 2017
  Машко
  ДР.
  Nope. Колона А содржи 100 матични броеви. Колона В треба да има =НЕКАКВА ФУНКЦИЈА/ФОРМУЛА XYZ (BLA,BLA,BLA, A1) и да даде резултат 1 или 0, ок или нот ок. Проверката треба да се однесува на тоа дали матичниот број по структура ги исполнува условите за еден матичен број.
   
 15. Saso PC

  Saso PC
  Gaining Experience

  160
  269
  5 Април 2018
  Машко
  Како што те разбирам имаш две колони мб. валидни и невалидни.
  на колоната до невалидни ставаш match и му задаваш да го бара во валидната колона он ти враќа кој ред е. кај што нема ред и N/A тој нечини.
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 16. aleksa.angelov

  aleksa.angelov
  Intern

  9
  1
  15 Август 2017
  Машко
  ДР.
  Не, една колона е, и во таа колона има броеви кои се валидни и невалидни. Јас треба да ги идентификувам невалидните.
   
 17. worker_x

  worker_x
  Gaining Experience

  363
  362
  17 Март 2010
  Машко
  Човеков има една колона со матични броеви и сака да прави проверка дали секој од броевите во таа колона е валиден матичен број. Пример, проверката треба да почне од тоа дека валиден матичен број има 13 цифри, па матичниот број неможе да почнува со прва цифра поголема од 3, бидејќи максимум дена во месецот се 31, and so on...
   
  На Astro и aleksa.angelov им се допаѓа ова.
 18. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
 19. NanoCell

  NanoCell
  Gaining Experience

  346
  417
  10 oктомври 2011
  Машко
  Па тогаш нека ги дефинира условите кои одредуваат дали еден број е матичен или не, лесно ќе му дадеме формула.
  На пример :
  1. Првиот број е во рангот 0-3
  2. Вториот број е во ранг 0-9
  3. Третиот и четвртиот број треба збирно да го дадат рангот од 1-12
  Додатен услов , во зависност од месецот (третиот и четвртиот број), првиот и вториот неможе да надминат 28, 30 и слично.
  4. Годините кои следуваат да почнуваат со 9 или 0 (ако зборуваме за матични броеви на живи луѓе)
  Итн итн. Кога ќе ги дефинираш ваквите услови за сите цифри, многу лесно ќе се дефинира самата формула.

  Прва проверка ќе биде самата должина на бројот, па понатака ќе се допровери според условите. За да не ставаш услови под услови, можеш во една колона да ги издвоиш тие што имаат соодветна должина, па во следна другите услови да ги издвоиш и да направиш hide на колоната за должина ако не сакаш да биде прикажана.

  Edit: Мислам дека @kirev ја среди работата со претходниот пост (кој го објавил додека куцав).
   
  На aleksa.angelov и Saso PC им се допаѓа ова.
 20. aleksa.angelov

  aleksa.angelov
  Intern

  9
  1
  15 Август 2017
  Машко
  ДР.

Сподели

Вчитување...