• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Евтин гигабитен свич?

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Дали некој знае каде може да се купи 4 портен гигабитен свич?
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1.084
18
Ima po nasive prodavnici............ nema da kazam kade posto ne mi platile za da gi reklamiram.............ama ne se kvalitetni............moze za nekolku dena da ti crke......ako ne cel........del po del:D
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
леле, значи 100mbps се поквалитетни?
Која е цената на тие што се гигабитни?
 

mENDol

Intern
24 декември 2007
83
2
Druze, cisko e zakon, a ako ti e mnogu, vidi nesto Linsys i slicno, samo retko koj pravi eftin i kvaliteten Gigabiten swich. Ako stvarno ti treba gigabit brzina, togas si dovolno golem i imas pari da platis druze, toj e principot...
 

ever-near

Intern
24 август 2008
40
1
DELL некаде со 8 порти е 300 ЕУР.
LinkSys со 6 порти (една ADSL, една interswitch cascade, четири 1Gbps) е некаде 200 ЕУР.
 

ever-near

Intern
24 август 2008
40
1
Се зависи за каква намена ти е. Ако ти е за домашн, јебеш циско. Зимај некој DLink од 150 ЕУР. Сепак со толку порти, нема шанси под 150 ЕУР да најдеш.
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Се зависи за каква намена ти е. Ако ти е за домашн, јебеш циско. Зимај некој DLink од 150 ЕУР. Сепак со толку порти, нема шанси под 150 ЕУР да најдеш.
Пријател фала ти многу за одговорот, таа информација ми требаше
иначе свичот ми треба за дома, за да префрлувам големи видеа но мислам
дека не се исплати барем сега зе сега.... 100 мегабитен поспор ама далеку
е поевтин... кога ке падне цената и ке чини реално (барем за македонски стандард) ОК
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2.365
198
Пријател фала ти многу за одговорот, таа информација ми требаше
иначе свичот ми треба за дома, за да префрлувам големи видеа но мислам
дека не се исплати барем сега зе сега.... 100 мегабитен поспор ама далеку
е поевтин... кога ке падне цената и ке чини реално (барем за македонски стандард) ОК

Тука имаш еден гигабитен свич со 8 порти за 3500 денари. За квалитетот незнам, но можеш да им се јавиш и да ги прашаш што марка е. Пс има и 2 години гаранција.
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Тука имаш еден гигабитен свич со 8 порти за 3500 денари. За квалитетот незнам, но можеш да им се јавиш и да ги прашаш што марка е. Пс има и 2 години гаранција.
Друже фала за податокот, овој ми изгледа најдобар за дома
 

WhiteDeath

Intern
2 јуни 2008
117
1
Eдно прашање дали за гигабитна мрежа може да се користи истиот кабел како за обична мрежа. Мислам на квалитет или треба да се земе некој по квалитетен?
 

ever-near

Intern
24 август 2008
40
1
S-FTP Nexans или R&M или LeGrand. Cat5e мин за до 30 метри. Cat6 што ќе се прелива во Cat5, ама адаптерчињата се скапи, околу 10 ЕУР последен пат кога проверив. Инаку кај PC-то во мрежната нека ти влегува RJ45 ама unshielded да не пренаса индукција (за гигабитна мрежа е важно да го испочитуваш тоа). Труди се каблите да не се близу до напојувачи кабли, исто така фиксирај ги да не се подвижни (правосмукалка, клоцање со нога), најбоље е во канали.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.153
Мислења
894.683
Членови
31.869
Огласи
334
Најнов член
hikagenius
На врв Дно