1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Евтин гигабитен свич?

Дискусија во форумот 'LAN // WAN // MAN // PAN // CAN' започната од Niki, 25 Август 2008.

 1. Niki

  Niki
  Баниран/a

  404
  1
  21 Април 2007
  Дали некој знае каде може да се купи 4 портен гигабитен свич?
   
 2. trakilaki

  trakilaki
  Intern

  1,084
  18
  15 Мај 2008
  Ima po nasive prodavnici............ nema da kazam kade posto ne mi platile za da gi reklamiram.............ama ne se kvalitetni............moze za nekolku dena da ti crke......ako ne cel........del po del:D
   
 3. Niki

  Niki
  Баниран/a

  404
  1
  21 Април 2007
  леле, значи 100mbps се поквалитетни?
  Која е цената на тие што се гигабитни?
   
 4. 386ka

  386ka
  Gaining Experience

  2,360
  189
  22 Декември 2007
  Горе тракилаки кажа дека ефтините гигабитни свичови се неквалитетни, што не е случај кај поскапите.
   
 5. Niki

  Niki
  Баниран/a

  404
  1
  21 Април 2007
  Epa kolku pari e eden asalen svic so 4 porta.... samo da ne e Cisko
   
 6. mENDol

  mENDol
  Intern

  83
  2
  24 Декември 2007
  Druze, cisko e zakon, a ako ti e mnogu, vidi nesto Linsys i slicno, samo retko koj pravi eftin i kvaliteten Gigabiten swich. Ako stvarno ti treba gigabit brzina, togas si dovolno golem i imas pari da platis druze, toj e principot...
   
 7. ever-near

  ever-near
  Intern

  40
  1
  24 Август 2008
  DELL некаде со 8 порти е 300 ЕУР.
  LinkSys со 6 порти (една ADSL, една interswitch cascade, четири 1Gbps) е некаде 200 ЕУР.
   
 8. ever-near

  ever-near
  Intern

  40
  1
  24 Август 2008
  Се зависи за каква намена ти е. Ако ти е за домашн, јебеш циско. Зимај некој DLink од 150 ЕУР. Сепак со толку порти, нема шанси под 150 ЕУР да најдеш.
   
 9. Niki

  Niki
  Баниран/a

  404
  1
  21 Април 2007
  Пријател фала ти многу за одговорот, таа информација ми требаше
  иначе свичот ми треба за дома, за да префрлувам големи видеа но мислам
  дека не се исплати барем сега зе сега.... 100 мегабитен поспор ама далеку
  е поевтин... кога ке падне цената и ке чини реално (барем за македонски стандард) ОК
   
 10. 386ka

  386ka
  Gaining Experience

  2,360
  189
  22 Декември 2007
  Тука имаш еден гигабитен свич со 8 порти за 3500 денари. За квалитетот незнам, но можеш да им се јавиш и да ги прашаш што марка е. Пс има и 2 години гаранција.
   
 11. Niki

  Niki
  Баниран/a

  404
  1
  21 Април 2007
  Друже фала за податокот, овој ми изгледа најдобар за дома
   
 12. ever-near

  ever-near
  Intern

  40
  1
  24 Август 2008
  Сепак имало шанси :bravo:
   
 13. WhiteDeath

  WhiteDeath
  Intern

  117
  1
  2 Јуни 2008
  Eдно прашање дали за гигабитна мрежа може да се користи истиот кабел како за обична мрежа. Мислам на квалитет или треба да се земе некој по квалитетен?
   
 14. ever-near

  ever-near
  Intern

  40
  1
  24 Август 2008
  S-FTP Nexans или R&M или LeGrand. Cat5e мин за до 30 метри. Cat6 што ќе се прелива во Cat5, ама адаптерчињата се скапи, околу 10 ЕУР последен пат кога проверив. Инаку кај PC-то во мрежната нека ти влегува RJ45 ама unshielded да не пренаса индукција (за гигабитна мрежа е важно да го испочитуваш тоа). Труди се каблите да не се близу до напојувачи кабли, исто така фиксирај ги да не се подвижни (правосмукалка, клоцање со нога), најбоље е во канали.
   
 15. secure.boy

  secure.boy
  Intern

  125
  1
  23 Јануари 2008
  2289 Net Switch D-Link GIGABIT 5p DGS-1005D L1 1,616.69 den
  so niko
   
 16. LoSkO

  LoSkO
  Intern

  29
  0
  26 Август 2007

  toj e Edimax i super raboti ja iam takof i realno moze da ti pomine okolu 600 Mbit/s sto e dosta dobro i ne puka kako so ti vikaat port po port ili cel naednas zemi go i ic nemas gajle
   

Сподели

Вчитување...