1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Евтин DSLR за почетник/учење

Дискусија во форумот 'Дигитални апарати, камери и слично' започната од AsterKekov, 9 Јуни 2018.

 1. AsterKekov

  AsterKekov
  Gaining Experience

  26
  97
  23 Јануари 2018
  Машко
  Како што кажува насловот, ќеф ми е да земам некој подостапен DSLR за хоби преку летото. Генерално ќе го користам за пејзажи и планирам да пробам и астрофотографија.

  Гледав модели како Nikon D3400/3300 и Canon EOS 1300D, но ме интересира дали би можел и поефтино да поминам.

  Сеедно ми е дали е нов или половен, но ако е половен да е добро сочуван.

  Што би ми препорачале?
   
 2. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,885
  1,457
  10 Август 2010
  Машко
  Буквално истото прашање го имав и јас. Можеш да прочиташ тука.
   
  На AsterKekov му/ѝ се допаѓа ова.
 3. AsterKekov

  AsterKekov
  Gaining Experience

  26
  97
  23 Јануари 2018
  Машко
  Ако разбрав убо, зеде D3400?

  Од каде, за колку и што мислиш за него?
   
 4. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,885
  1,457
  10 Август 2010
  Машко
  Да, земав д3400. Цена и место не е актуелно, бидејки е земено надвор од Македонија. :)

  Искрено можам да ти кажам дека е одличен за парите, ама не знам колку е објективно, бидејќи ми е прв ДСЛР. Генерално сум задоволен.

  Од тоа што можам да ти го посоветувам, не зимај ефтин кинески трипод. Доколку планираш со астрофотографија да се занимаваш, ќе ја сфатиш болката.
   
  ntb91, Oktar и на AsterKekov им се допаѓа ова.
 5. AsterKekov

  AsterKekov
  Gaining Experience

  26
  97
  23 Јануари 2018
  Машко
  Фала за советите.

  Го бива ли за астрофотографирање? Читам конфликтни мислења, некои велат да, некои не.

  BTW прашвам за со кит објективот, додатни објективи не планирам да купвам за брзо.
   
 6. tonidn

  tonidn
  Intern

  28
  19
  13 Март 2016
  Машко
  Можеш да пројдеш и со некој ефтин, постар Никон д90, се е до објективот. Не фрлај пари за ново тело, фукни ги за саглам објектив.
  Wide Lens поефтини брендови ти се Sigma, Tamron i Tokina.
   
  Sludge.Factory, Boce! и на AsterKekov им се допаѓа ова.
 7. AsterKekov

  AsterKekov
  Gaining Experience

  26
  97
  23 Јануари 2018
  Машко
  Најдов нов (наводно) Nikon D3300 за 22690.

  Накај него ме тера умо засега.
   
 8. Boce!

  Boce!
  Gaining Experience

  117
  163
  4 Август 2017
  Нема да згрешиш од аспект на сензор и image quality.
  Единствена мана му е што нема веднаш достапна промена на многу сетинзи преку дедицирани дугмиња, туку за голем дел треба да влегуваш во менијата.
  Ама тоа исто важи за сите Никони и Канони во таа класа.
  Не би ти сметало додека баш не навлезеш длабоко па ќе сакаш брзо да менуваш повеќе параметри.

  Ако си за мирорлес без некој мерак за видео, би ги гледал Х-Т20, евентуално Х-Т10 на Фуџи.
  Ако ги најдеш во кит со 18-55 ф/2.8-4 ќе добиеш неспоредливо подобар објектив од оние што ги даваат Канон и Никон со таа фокална должина.
  Плус Фуџи out of camera jpeg е толку добар што нема да се занимаваш со процесирање многу.
  Мана - најблизок сервис е во Софија (макар да мене Софија ми се допаѓа, па и не мора ова да е мана ).
   
 9. Janev

  Janev
  Intern

  26
  30
  16 Јуни 2018
  Машко
  јас имам никон д3200. Едно време се бафтав со овие работи многу. Купив и статив и неколку објективи, но се помалку денес ги користам. Работата не ми дозволува да се посветам повеќе, но и ми здосади искрено. Мислам дека сега иако стар сеуште е супер за почетници. Незнам која е предноста на новиве д3300, д3400 итн, но кога 3200 врши работа, и со поновиве ќе завршиш работа
   
 10. AsterKekov

  AsterKekov
  Gaining Experience

  26
  97
  23 Јануари 2018
  Машко
  Фала ви на сите, зедов D3400, засега презадоволен. Посебно 70-300мм објективот ми прави ќеф.
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...