• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Европска унија предлага повеќе права за интернет потрошувачите

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
images


Европската комисија пред неколку дена лансираше предлози за зголемување на правата на интернет потрошувачите од цела Европа, за да можат полесно да купуваат преку интернет.

"Со новите предлози на потрошувачите ќе им се гарантира за што и да купуваат преку интернет, точна цена и сите дополнителни трошоци и додатоци пред да склучат договор" - најавија од комисијата.

Со новите предложени правила се зголемуваат правата на потрошувачите во однос на закаснето испорачување или неиспорачување на производот, како и регулирање на правата на потрошувачите во однос на враќање на производот, враќање на парите, поправки, гаранција и некоректни услови во договорите.

Овие мерки се насочени кон е-трговијата како дел од една широко-опфатна акција за ревизија, надоградба на заштитата на потрошувачите во области каде имаше најголеми поплаки во последниве години, како што е форсирана продажба и прилагодување на сегашните правила во однос на новите технологии како што се m-commerce и онлајн "ebay" аукции.

"Целта е да се зголеми довербата на потрошувачите и во исто време да се пресече црвената лента која веќе подолго време ги држеше компаниите во границите на државите и оневозможуваше поголем избор и конкурентска понуда за потрошувачите" - велат од комисијата.

Се проценува дека околу 150 милиони граѓани на Европската унија (третина од вкупната популација) вршат купопродажби преку интернет. Досега околу 30 милиони од нив купуваа прекугранично во рамките на ЕУ. Се на се, прекуграничните потрошувачи трошат во просек по 800 евра (1,100 U.S. долари) годишно, т.е. 24 милјарди евра вкупно.

Извор: Xinhua
 

ac1d

Intern
24 септември 2008
410
14
Ova spored mene ke bide samo mamka da se kupuva povise preku internet a dali ke funkcionira kako sto e zamisleno toa ne sum bas siguren... poso i sami sme svesni kolku se krade preku internetot pa ne veruvam bas deka EU ke go vraka a gragjanite ona so im go ukral nekoj drug !!!
 

stefan007

Intern
27 јуни 2007
395
2
Купување преку интернет е многу добра работа. Си седиш пред пц наручуваш нешто и ти го донасаат пред врата "полегачки" неможе да бидне :p, мислам дека ќе пројде многу време за да заживее ова кај нас.
Законов е добар потег :bravo:, луѓето ќе имаат поголема доверба преку ваквиот начин на купување и ќе стане уште поатрактивен.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43.669
Мислења
889.393
Членови
31.510
Огласи
36
Најнов член
Tanya666
На врв Дно