• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Европа е ново кралство на спамовите

Статус
Затворена за нови мислења.

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Иако Северна Америка (САД и Канада) веќе некое време беа означувани како подрачја со најголем број на несакани пораки, работите пред три месеци се промениле, известуваат од таборот на Symantec.

Според тврдењата на Symantec, Европа од Северна Америка (САД и Канада) ја презела титулата за крал на спамовите, бидејќи за време на изминатите три месеци количината на пратените несакани пораки далеку го надминала водечкиот број.

Моментално низ Европа минуваат дури 44 проценти од вкупниот спам пратен ширум светот. Традиционалниот извештај на Symantec за оваа проблематика наречен State of Spam може во pdf формат да го најдете на оваа адреса.

За време на минатиот Ноември, количината на европскиот удел на спам пораки изнесувала 30.6 проценти, додека во Северна Америка се испратени 46 проценти. Во минатите три месеци работите драстично се смениле бидејќи Европа го зазела тронот со удел од 44 проценти, додека САД паднал на второто место со 35.1 проценти. На третото место се наоѓа подрачјето на Азија со удел од 15.1 проценти, додека Јужна Америка е на четрвртото место со помалце од 5 проценти.

Како главна причина за се поголемиот број на спам пораки од европско тло, од symantec изјавуваат дека тоа е поради се поголемиот број на корисници на широкопојасен интернет.


Извор:Точка
 

Pirat-X

Intern
6 февруари 2008
4
0
Го имам прочитано ова на Точка, па добро ти текнало да отвориш ваква тема на разговор за да се информираат останатите.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.183
Мислења
895.513
Членови
31.918
Огласи
354
Најнов член
Kikirekovi
На врв Дно