• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Evolution Mail Client - Не можам да праќам еmail

  • Ја почнал/а темата
  • #1

ninja_001

Intern
7 август 2008
3
0
Сакам да го користам Evolution Mail од Убунту ама проблемот е во тоа што не можам да праќам емаил. Ми се појавува грешката "unable to relay to...". Барав на интернет не можев да се снајдам како да го најдам решението.

Можам да примам емаил-ови ама не можам да праќам.
P.S: Нов корисник сум на убунту, се префрлив од XP, и ако може некој да ми помогне многу би ми значело.
 

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
Ако може напиши ја до крај грешката и што имаш поставено како сервери т.е. outgoing server на клиентот?
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
На кој меил домен ти е account-o Gmail, Hotmail, Yahoo...?
Имаш ли пробано на веб страната на која си го проверуваш меило да најдеш инструкции за подесување на маил клиенти, поточно за Evolution.
Јас го користеше бааги време Evolution за Gmail, успеја да најдам инструкции за подесување на веб страната на Gmail.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

ninja_001

Intern
7 август 2008
3
0
Мене ниту еден имаил провајде не сака да ми работи. Ни Gmail, ни Yahoo, ни ништо. Проблемот мислам дека е во тоа што by default е блокиран порт 25, или SMTP во Убунту, ама не знам тоа да го подесам.

Дали има врска postfix, или треба нешто друго да се подеси....

Истиот имаил ми работи на Outlook во XP , а во убунту на Evolution не ми работи...
 

finger.k4

Intern
9 април 2007
228
3
www.myspace.com
iskopirani setinzi od mojot evolution (probaj vaka):

Edit -> Preferences -> Sending Mail (Tab)

Server Type: SMTP

Server: smtp.gmail.com

Server requires authentication (shtiklirano)

Use security connection : SSL

Type: PLAIN

Username: [email protected]

i mene mi e shtiklirano da mi pamti password ;)

aj probaj vaka pa pisi nazad sto kako :D
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

ninja_001

Intern
7 август 2008
3
0
Еве направив како што ми кажа. Сега не ми ја повајува грешката ама ви sending email и ништо. Ќе се наполни до половина и не се праќа.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,640
1,097
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Проблемот мислам дека е во тоа што by default е блокиран порт 25, или SMTP во Убунту, ама не знам тоа да го подесам.

Дали има врска postfix, или треба нешто друго да се подеси....
postfix нема врска ... исто не верувам дека е блокиран port 25 во Ubuntu - тоа не би имало никаква логика
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,755
Мислења
849,929
Членови
29,460
Најнов член
Jkana
На врв Дно