• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Evolution Mail Client - Не можам да праќам еmail

• Ја почнал/а темата

ninja_001

Intern
7 август 2008
3
0
Сакам да го користам Evolution Mail од Убунту ама проблемот е во тоа што не можам да праќам емаил. Ми се појавува грешката "unable to relay to...". Барав на интернет не можев да се снајдам како да го најдам решението.

Можам да примам емаил-ови ама не можам да праќам.

P.S: Нов корисник сум на убунту, се префрлив од XP, и ако може некој да ми помогне многу би ми значело.

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
Ако може напиши ја до крај грешката и што имаш поставено како сервери т.е. outgoing server на клиентот?

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
На кој меил домен ти е account-o Gmail, Hotmail, Yahoo...?
Имаш ли пробано на веб страната на која си го проверуваш меило да најдеш инструкции за подесување на маил клиенти, поточно за Evolution.
Јас го користеше бааги време Evolution за Gmail, успеја да најдам инструкции за подесување на веб страната на Gmail.

• Ја почнал/а темата

ninja_001

Intern
7 август 2008
3
0
Мене ниту еден имаил провајде не сака да ми работи. Ни Gmail, ни Yahoo, ни ништо. Проблемот мислам дека е во тоа што by default е блокиран порт 25, или SMTP во Убунту, ама не знам тоа да го подесам.

Дали има врска postfix, или треба нешто друго да се подеси....

Истиот имаил ми работи на Outlook во XP , а во убунту на Evolution не ми работи...

finger.k4

Intern
9 април 2007
228
3
www.myspace.com
iskopirani setinzi od mojot evolution (probaj vaka):

Edit -> Preferences -> Sending Mail (Tab)

Server Type: SMTP

Server: smtp.gmail.com

Server requires authentication (shtiklirano)

Use security connection : SSL

Type: PLAIN

Username: [email protected]

i mene mi e shtiklirano da mi pamti password ;)

aj probaj vaka pa pisi nazad sto kako :D

• Ја почнал/а темата

ninja_001

Intern
7 август 2008
3
0
Еве направив како што ми кажа. Сега не ми ја повајува грешката ама ви sending email и ништо. Ќе се наполни до половина и не се праќа.

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,368
657
damjan.softver.org.mk
Проблемот мислам дека е во тоа што by default е блокиран порт 25, или SMTP во Убунту, ама не знам тоа да го подесам.

Дали има врска postfix, или треба нешто друго да се подеси....
postfix нема врска ... исто не верувам дека е блокиран port 25 во Ubuntu - тоа не би имало никаква логика

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,600
Мислења
824,370
Членови
28,092
Најнов член
mkcoach
На врв Дно