• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

EVO PC

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com

Мотото на денешнината е “Сè да биде “зелено““. Неколку производители на персонални комјутери веќе го прифатија овој концепт на “зеленило“ преку изведба на дрвени комјутери и со користење на пластика која не е штетна за околината.

Но, EVO комјутерот е сосема друга приказна. Концептот е направен да врши функција на персонален комјутер но со многу мала големина.

Неговата основна функција е да се конектира преку Интернет на EVO серверот за што е потребно да поседувате брз интернет (нормална работа денес).

На серверот се случуваат сите останати процеси, зачувување на фајлови, инсталирање програми, едитирање, бришење на датотеки итн.

Секој корисник ќе има свој определен простор кој може да го зголеми по потреба со определена доплата, наместо да купува нов хард диск.


За користењето на EVO ќе се наплаќа еднократна сума за хардверот и месечна сума за приклучок и користење на услугите на EVO серверот.

Модулот на работа е создаден од 2 дела: EVO Client и EVO Base. Куќиштето на комјутерот со мала моќност на процесорот, бежична карта, RAM, флеш меморија и уникатен EVO конектор се деловите на EVO Client.

Користењето на овој уникатен персонален комјутер треба да заштеди енергија и простор и да даде вистинско уживање при работата.


by: идивиди
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
Незнам за ова што имаш постирано, ама и лаптоп имав видено од истата фирма... За греота беше... :ha:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,754
Мислења
849,924
Членови
29,460
Најнов член
Jkana
На врв Дно