Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

EVN со Словенски Payment Processor за плаќање на сметки на потрошена електрична енергија

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.257
766
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Има некој слична информација?
 
Последна промена:

Brane77

Intern
4 јули 2023
95
26
Да и јас приметив. Кога платив сметка од евн вчера онлине приметив дека нешто е сменето на web страната. и не пренасочува кон www.pay.si така нешто. Не видов баш убаво
Има некој слична инормација?

Испратено од AGS3-W09 преку IT.mk форум апликација
 

FiC DoGG

Practice makes perfect
17 април 2007
976
1.013
www.behance.net
FiC DoGG's setup  
Processor & Cooler
i7 2600k Noctua NH D14
Motherboard
Asus Sabertooth P67
Storage
840 pro 128GB + 500GB HDD + 1000GB HDD
PSU
CM Real Power 550W
RAM
2x4GB DDR3 1333
Video card
Gigabyte GTX 760 2GB
Case
CM Centurion 5
Mouse
A4tech X7
Monitor
2x Dell U2412m
OS
Windows 8.1 Pro
Најверојатно НЛБ менуваат нешто, евн преку нивниот payment gateway наплаќа ако не се лажам.
 

wolverine

Practice makes perfect
27 јуни 2012
1.240
1.426
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i5-13600K / Arctic Liquid Freezer II 360
Motherboard
Gigabyte Z790 GAMING X AX
Storage
2TB Samsung 980 Pro | 2x Samsung 980 PRO 500GB | 1TB MX500
PSU
NZXT C750
RAM
2x32GB G.Skill TridentZ 6400
Video card
EVGA 3070 XC3
Case
Phanteks Eclipse P600s
Mouse
Logitech G502
Keyboard
FL ESPORTS F12 - Kailh Box White Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
NLB во позадина користат bankart.si...
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.257
766
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
како што гледам плаќањето и после месец сеуште е со Словенечки Payment Processor...

има некоја регулатива кај нас што дозволува на правни ентитети користење на странски payment processor-и дури и доколку ентитетот е регистриран во Македонија???
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.469
16.647
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
како што гледам плаќањето и после месец сеуште е со Словенечки Payment Processor...

има некоја регулатива кај нас што дозволува на правни ентитети користење на странски payment processor-и дури и доколку ентитетот е регистриран во Македонија???

А има некоја регулатива што забранува на правни ентитети користење на странски payment процесори? Насоката секогаш е забрана а не дозвола.
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.257
766
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
па сега... не сакав да звучам грубо, пошто немам замерка ако е дозволено...

иако EU иам прилично добра регулатива за GDPR,
како и тоа дека банките одлично ги чуваат податоците
и имаат стрикна политика кон тоа на кој начин не е дозволена трговија на податоци

сепак повеќе би сакал да имам доверба кон некој .mk домејн бидејќи за тоа се стремиме цела нација...
а колку што знам CaSys имаат исто така секоја година ресертификација за наведената намена...
 

pipelin

*ੈ✩‧₊˚༺☆༻*ੈ✩‧₊˚
8 мај 2010
1.977
1.823
aleksandar.mk
pipelin's setup  
OS
macOS
Не гледам причина зошто NLB и EVN како банки (за вториве приватна компанија) не одлучуваат сами што ќе користат. Претпоставувам подобри услови дале словенците, штом тие се користат.
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.257
766
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
па ете да преформулирам прашање...

доколку станам правен ентитет односно народно кажано фирма за е-трговија
имам право да бирам кој сакам payment processor или
морам да користам CaSys???
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.469
16.647
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
сепак повеќе би сакал да имам доверба кон некој .mk домејн бидејќи за тоа се стремиме цела нација...
а колку што знам CaSys имаат исто така секоја година ресертификација за наведената намена...

И јас би сакал да имам доверба во .мк домејн, ама од очигледни причини најмалку доверба имам во таквите. Искрено преферирам да е некаде надвор.
 

pipelin

*ੈ✩‧₊˚༺☆༻*ੈ✩‧₊˚
8 мај 2010
1.977
1.823
aleksandar.mk
pipelin's setup  
OS
macOS
Не знам дали прашањето беше наменето за мене, не сум адвокат, но ако имам веб страна за е-трговија тогаш не гледам причина да користам било кој платежен сервис кој ќе ја нуди услугата во државава. Битно е јас данокот да го платам, односно парите од тој платежен сервис да стигнат на сметка.

Барем јас така гледам на работите. Инаку во овој документ на 15та страна има неколку точки за услуги кои не се применуваат, може ова да е она што не е дозволено? набрзинка го пролистав само документот.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.764
5.665
па ете да преформулирам прашање...

доколку станам правен ентитет односно народно кажано фирма за е-трговија
имам право да бирам кој сакам payment processor или
морам да користам CaSys???
Ти бираш банка, а не пејмент процесор. А банката си бира пејмент процесор.
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.257
766
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
btw и лото . мк користи НЛБ кој користи Банкарт .СИ

меѓутоа пораката која сакав да ја доловам секако нема изгледа допирна точка со тоа што го преставив

имено сосема е можно да се стави и мк домејн за било што , а процесирањето да се прави било каде на планетава...

Муабетот ми е генерално изгледа поврзан со прашања од типот:
колку се заштитени приватните податоци
од ентитети кои се со правна регулатива и работа во МКД
за граѓани на матична држава...
 

Gilfoyle

Practice makes perfect
10 септември 2009
528
1.855
btw и лото . мк користи НЛБ кој користи Банкарт .СИ

меѓутоа пораката која сакав да ја доловам секако нема изгледа допирна точка со тоа што го преставив

имено сосема е можно да се стави и мк домејн за било што , а процесирањето да се прави било каде на планетава...

Муабетот ми е генерално изгледа поврзан со прашања од типот:
колку се заштитени приватните податоци
од ентитети кои се со правна регулатива и работа во МКД
за граѓани на матична држава...

Casys порано беше работен и од страна на Бугарија односно FIB, уште во 2008 recovery site им беше Casys BG, тоа што гледаш убаво скоцкан iframe и македонски домен не значи ништо за тоа каде се процесираат податоците. На halk системот е турски, и да мислиш дека не пушта никаква телеметрија до турскиот Halk сум 99% сигурен дека би се лажел. Иста приказна со НЛБ со тоа што не се испозамарале да го стават во iframe и да го скоцкаат да комуницира преку .mk домен.

Доменот со на каков сервер се процесираат податоците нема допирна точка, може да е .com домен па да насочува према македонска мрежа и да се процесира интерно ми е зборот.

Банка не е заебанција, детално се следат ИСО сертификации, и за картичен систем мора да имаат PCI DSS, ај ISO-то се проаѓа во државава и на други начини со малце шминка на документи ама ако не си работел тогаш не знаеш како е имплементација на PCI DSS, со тоа нема заебанции. Така да со еден збор виртуелниот POS терминал на НЛБ е исто сигурен колку и на CaSys и на Halk а и тој на Stripe затоа што има стандарди што се следат инаку секој банка и пејмент процесор ќе можеше да направи и да чарџа провизии :)
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.257
766
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
не реков дека не се сигурни...
иако низ годините и таму има развој кој и обичен корисник можи да запримети...

муабетот ми е како стоиме како нација со заштита на податоци?
пошто денеска, нели, податоци се бизнис, па и нешто повеќе...
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.485
2.413
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Знаете дека сите картици ионака идат преку master card/visa нели :)
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.257
766
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
го расбирам доста моментот на прибирање на информации...

меѓутоа не ми е муабетот ко во многу теми, дека некој прибира податоци...

она што ме иритира ако не и плаши е дека се повеќе институции земаат замав со прибирање на купишта податоци

па така не би сакал да почнат и во маало комшиите да ми вадат од нивен компјутер креитен рејтинг или да ми таргетира продавачката во маалска продавница кога ќе влезам што има за мене погодно да ми продаде...

мисалм дека Дамјан долови во која насока го водам муабетот
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
7.292
5.508
За да може бекап на податоците од недомаќинската банка да се прави кај газдите во ружниот сосед и закон се менуваше…
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3.794
4.462
Која фирма во МК прави интеграција на е-плаќање за сајт?

Кај Никоб укуцуваш шифра на купец и број на фактура и те носи да платиш со картица - ова конкретно го сакам.
 

LEOtechforce

Gaining Experience
13 декември 2019
254
99
Која фирма во МК прави интеграција на е-плаќање за сајт?

Кај Никоб укуцуваш шифра на купец и број на фактура и те носи да платиш со картица - ова конкретно го сакам.

Casys,Monri и некој банки имаат свој како НЛБ и Халк


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1.465
1.556
127.0.0.1
petrov.mk
Која фирма во МК прави интеграција на е-плаќање за сајт?

Кај Никоб укуцуваш шифра на купец и број на фактура и те носи да платиш со картица - ова конкретно го сакам.
Ова со интеграцијата, треба да бараш програмери и ќе ти направат како сакаш да функционира. Процесорот е само посредник.
Доколку ти треба интеграција преку касис контактирај ме.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.529
Мислења
964.355
Членови
34.902
Огласи
2.617
Најнов член
darko SNR
На врв Дно