1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

eve online - najgolemata i najskapa online bitka

Дискусија во форумот 'Игри' започната од kjosmofon, 29 Јануари 2014.

 1. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,707
  7 oктомври 2011
  kalfa
  NecrotoX, freeman и на Dr_KleX им се допаѓа ова.
 2. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,707
  7 oктомври 2011
  kalfa
  Around 21 hours of total fighting
  7,548 unique characters belonging to those two coalitions participated in the overall battle
  717 unique player Corporations
  55 unique player Alliances
   
  На freeman му/ѝ се допаѓа ова.
 3. PandaBomber

  PandaBomber
  Gaining Experience

  371
  471
  13 Јуни 2012
  Машко
  Кој не ја плати сметката ај нека признае :D
   
 4. freeman

  freeman
  Gaining Experience

  181
  180
  8 Март 2010
  ке има за салваге:)   
  На xenon му/ѝ се допаѓа ова.
 5. тотето

  тотето
  Спамер

  694
  674
  4 oктомври 2011
  Машко
  Еве вака нешто што разбрав како почнала битката:

  Некој водич на голема алианса сакал да дозоли на негов шпиун од непријателските редови да се телепортира на неговата локација. Е наместо шионот да оди кај видочот, водичот ојде кај шпионот, а со тоа во непријателска територија.

  Место да се предај или да проба да избега се борев против повеќе бродови (тој има јак брод наспроти помали). Гледал дека гупи па викнал засилување. И од другата страна викнаја засилување. И вака викаја по малце помош дур не му се скурчи и ја повика лидерот цела МЕГА алианса (имало 2 МЕГА алианси и неколку помали) и се разбира шпионите му кажаа за ова на непријателот. Па и непријателот ја повика својата МЕГА алианса.

  Цената на битката не е ни $300.000 ни $500.000, најголем дел од бродовите се купвани со валута која се прави во играта. Има и такви кој имат вистински а немат виртуелни пари па за да сјачат побрзо ќе фрлеат некој денар.

  За тој шо не ја игра (и јас не ја играм) е малце комплексно да свати цел систем како функционира. Сватете ја како eRepublic на стереоиди и во вселената. Место само кликање shoot и work треба да леташ со вселенско-бродче да собираш работи.

  Цела работа не е колку пари се фрлени, цела работа е шо во дадени моменти имало и 3000+ играчи кој се бореле, и ќе биде запишано како најголема PVP борва во исотијата.
   
  На xenon и NecrotoX им се допаѓа ова.
 6. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,835
  2,683
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Претпоставувам дека таа цена би се добила кога валутата во играта би се конвертирала во долари. Јас разбрав дека бродовите кои што се уништиле коштале околу 3000 долари секој (доколку валутата би се конвертирала).
   
  На freeman му/ѝ се допаѓа ова.
 7. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,861
  8 Април 2011
  Машко
  Ko Патлаци се леталава на видеото :D
   
 8. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,707
  7 oктомври 2011
  kalfa
  vo Eve nema nisto "virtuelno" kako kaj drugite igri, se e realno i kosta, sekoj brod se kupuva so virtuelna valuta megjutoa taa virtuelna valuta sekogas ima protiv vrednos vo realni pari, bidekji karticite za igranje se trguvaat ingame za isk, pa momentalno 650m isk kosta 10 e, i od isgubenite brodovi 99% se kupeni so realni pari , lugje kupile kartici gi stavile ingame sa isk ( eve valuta). Eden titan gradat grupa lugje , nekolku stotini, izgradbata trae 3 meseci i ne e upotrebliv dokolku ne go igras so drugi pomali brodovi , najcesto na 1 titan ima 100-200 suport pomali brodovi.
  I za razlika od drugite igri vo Eve ima adrenalin, ako ti puknat brod treba mesec dena da farmas za nov toa kosta, a dokolku nemas klon na pilotot moze i 10 godini treniranje skilovi da odi za 1 sec.
   
  На freeman и NecrotoX им се допаѓа ова.
 9. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,707
  7 oктомври 2011
  kalfa
  eve learning curve learningcurve.jpg
   
  На Mr.Jack, xenon, freeman и уште 2 други им се допаѓа ова.
 10. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,835
  2,683
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Играва е лудило ама бара многу посветеност, јас пред неколку години го пробав trial-от али после се откажав. Сега читав дека многу луѓе сакале да се откажат поради претрпените загуби во масовнава битка.
   
  На freeman му/ѝ се допаѓа ова.
 11. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,707
  7 oктомври 2011
  kalfa
  hahha ne bas , lugje koi pauziraa po 1-2 godini odat nazat, vcera 3000 accounti koi bile 1 ili povekje godini zaspani se aktivirani, inace ne e kako drugite igri ima kjef i so 1 sat na den i so 10 sati igra ne te turka.
   
 12. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,835
  2,683
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Па тие што паузирале ништо не изгубиле, затоа одат назад, реков активните играчи што претрпеле загуби сакаат да се откажат.
   
 13. freeman

  freeman
  Gaining Experience

  181
  180
  8 Март 2010
  еве добро клипче

   
  На omegaRED и NecrotoX им се допаѓа ова.
 14. freeman

  freeman
  Gaining Experience

  181
  180
  8 Март 2010
  плус   
  omegaRED, kjosmofon и на NecrotoX им се допаѓа ова.
 15. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,707
  7 oктомври 2011
  kalfa
  izgleda vreme e poslem 1 god pauza da se aktiviraat akauntite
   
  На freeman му/ѝ се допаѓа ова.
 16. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,707
  7 oктомври 2011
  kalfa
  hahaha rusuve vo Eve se zakon od 100 eden zboruva na coms samu , sekogas seriozni kako da se borat vo Stalingrad
   
  На freeman му/ѝ се допаѓа ова.
 17. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,707
  7 oктомври 2011
  kalfa
 18. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,838
  3,950
  5 Јули 2013
  Се се, само руси да нема во играта. OMG :eek:

   
 19. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,707
  7 oктомври 2011
  kalfa
  1 den poslem pauza extra dobri bitki 2014.02.01.21.09.07.jpg
   
  На freeman му/ѝ се допаѓа ова.
 20. freeman

  freeman
  Gaining Experience

  181
  180
  8 Март 2010
  Поздрави ги kjos, cler, mufasa joy.... од мајнерот:D
   
 21. xenon

  xenon
  Guru

  3,791
  9,443
  15 Јануари 2011
  Машко
 22. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,707
  7 oктомври 2011
  kalfa
  Haha kjos bese moj sega e na kune mazri zolphi smrdla se moi
   
  На freeman му/ѝ се допаѓа ова.
 23. xenon

  xenon
  Guru

  3,791
  9,443
  15 Јануари 2011
  Машко
  Го симнав демово од играва, не ми се бендисува што нема 1st person view камера (да да, бил пилотот во под, немало класична кабина дрн дрн не ми е гајле). И изгледа страшно комплексно. Утепав 5+ години во WoW, ова изгледа далеку покомплексно да се влезе во шема, колосално тепање време + ако ти рокнат брод на кој си работел Х време толку, аш.

  Ќе чекам некоја лења-пита кадаиф верзија да дојде за несериозни играчи. :)
   
  На freeman му/ѝ се допаѓа ова.
 24. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,707
  7 oктомври 2011
  kalfa
  ako wow e prvo odelenie ova e doktorat tolku e golema razlikata, jas pocnav 2004 pa mi bese tesko otkazav pa pak pocnav 1 godini podocna no so pomos od prijateli i odese nekako, ama ni edna igra nema adrenalin kako eve, tuka koga jades kjotek boli :0
   
 25. xenon

  xenon
  Guru

  3,791
  9,443
  15 Јануари 2011
  Машко
  Разбирам се тоа, но игри со learning-curve искрено се излишни. Ова е пак своевидна игра на фармање ресурси и сл. односно наменета да те држи претплатник долго време. Не фала. Играм BF4 моментално, не е заразна, не бара да фармаш материјали - логирај се, поиграј, изгаси. Претеризам е ова со WoW тип на игри, целиот концепт се врти околу тоа да си барем 2-3 години претплатник односно колку е месечно... 10 долари * 36 месеци = 360...

  На Wow едно време 2-3 акаунти имав, се имам исподавано пари на таа игра.

  Ако мислат возрасни луѓе ќе си ги остават децата да фармаат виртуелни ѓубретарии за да си ги мерат со други идиоти кои трошат по 10 саати дневно во играта...се зезнале, ја научив на тежок начин таа лекција.

  Доколку ептен ми е ќејф за некоја вака напорна игра, едноставно ќе купам некој брод за Х еури реални пари и ќе се прчам неколку саати додека не ми здосади па ќе го продадам акаунтот.

  Времето потрошено на една од овие епски ММО игри може да се вложи човек занает да научи, музички инструмент, втора струка... и сл. Сериозно, mind-fuck се, зомби претплатници генерираат само ништо повеќе. Одлични се инаку во начинот на кој те навлекуваат, ти даваат за свои пари трошки, креираат вештачко оптешство, квази хиерархии, правилници, цели, итн итн итн.

  Сепак, во контролирани услови, младината може да се едуцира преку некои вакви игри подобро за дисциплина, работна рутина (фармање сепак не е заебанција, макар и она виртуелносто), колку време е потребно да се дојде до крајната цел - дека не е плукни залепи, дека некогаш и со месеци/години се работи на нешто .. па можеби полесно ќе ја соџвакаат идејата дека за да се стане хирург, космонаут, инженер и сл. се потребни 9 + 4 (средно) + 5 (факс) + 3 специјализација = 21 година школување :).

   
  igor_xxxx, prichina, NecrotoX и на уште 1 им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. makedonce
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  1,035
 2. kuzman0v
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  4,489
 3. badxboy
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  1,889
 4. plisner
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  5,368
 5. dArrkii
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  3,530
Вчитување...

Сподели

Вчитување...