• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Еве од мене 3 програмичиња направени во Delphi

 • Ја почнал/а темата
 • #1

DigiSoft

Баниран/a
7 февруари 2008
63
7
Sakam da vi prezentiram 3 programcinja sto gi imam napraveno vo Delphi 7

Eve go linkot za programcinjata.
http://rapidshare.com/files/126390398/Makedonski_programi.rar.html

1 program e za prakjanje na besplatni SMS poraki preku mrezata na T-mobile
2 program e za pravenje na lista od golem broj na fajlovi.
3 program e za kompresiranje na vido fajlovi ili poznati kako filmovi.

Se nadevam deka vi se dopagjaat.

Komentarite se dobrodojdeni. :p
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

DigiSoft

Баниран/a
7 февруари 2008
63
7
100% nemas makedonska poddrska snimeno. Vo nikoj slucaj ne e napisano so MAK font!!!

testiran e na mnogu kompjuteri i sekade raboti. Na mesta kade se javuvaat vakvi prasalnici, kompjuterite nemale makedonska poddrska.

Vo kontrol panel Regional and language option treba da namestis da ima makedonska poddrska.

E sega malku ne mi e jasno zosto gledam deka pisuvas so makedonska poddrska.

Eve neka go proba uste nekoj i neka kaze.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Програмата си е ок. Проверете дали имате македонска поддршка.
Keep up the good work DigiSoft! :bravo:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

DigiSoft

Баниран/a
7 февруари 2008
63
7
Hmm sega go proveriv (podolgo vreme go nemam koristeno) i ova se javuva na ServicePack3. Na drug kompjuter so servicepack2 raboti.

Cudna rabota stvarno.

PS eve AMD_fan potvrdi deka raboti no i kaj mene ne se ok bukvite :D

AMD_fan dali imas SP2 ili SP3?

PSS: GO NAJDOV PROBLEMOT :D

Odite vo kontrol panel i regional and languages i stinsete na Advanced tabot.

Prvata lista sto e treba da bide na FYRO Macedonian a mene mi bese na english. Sega e ok.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
:bravo: DigiSoft, ќе ги тестирам најбрзо што можам
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

DigiSoft

Баниран/a
7 февруари 2008
63
7
Fala vi na site za komentarite. Ako nekoj go interesira za nesto na koj nacin raboti slobodno neka prasa...
 

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
808
693
Todor91's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8750H CPU @ 2.20GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
ssd m2 KINGSTON SA1000M8240G| Hard Drive: Western Digital WDC WD10SPZX-17Z10T1
RAM
Kingston 24 GB (DDR4-2662)
Video card
NVIDIA GeForce GTX 1050 4096 MB GDDR5
Mouse
Bloody V7
Monitor
MSI
OS
Microsoft Windows 10 (10.0) Professional 64-bit
super ti se programite i sve si funkcionira normalno bas i mi se zasviga toa za porakite :))) pametna rabota :)))
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Само продолжи така :bravo::bravo:
 

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
браво Digi,продолжи вака,и можда некој ден и целиот свет ке користи некој твој програм не само ние.:bravo:
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
@DigiSoft

Никогаш не вели никогаш.

btw. Браво. Добри програми.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #17

DigiSoft

Баниран/a
7 февруари 2008
63
7
Фала на сите за коментарите и ми е задоволство што ви се допаѓаат... :bravo:
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
:bravo:
Честито друже, растур правиш со програмиве!
Само напред и не се одкажувај, НИКАКО! Само така можеш да успееш! :tainstven:
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,276
329
:))Откачен си сто посто.. најдобри се програмите, најмногу ми се допадна дизајнот на копчињата. Само напред!
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Хехе па ке го отвориш зипот што си го симнал/а , ке ги екстрактираш работите најверојатно инсталациониот фајл се вика install.exe ili setup.exe отвори ги,и следи ги упатставата и инсталирај :D
 

Nothing

Intern
31 декември 2007
4
0
DigiSoft aj edno prasanje vo vrska so prviot program za prajcanje poraki. Kako se isprajaat porakite. Go povrzuvas programot nekako so mrezata na t-mobile ili......
 
 • Ја почнал/а темата
 • #25

DigiSoft

Баниран/a
7 февруари 2008
63
7
DigiSoft aj edno prasanje vo vrska so prviot program za prajcanje poraki. Kako se isprajaat porakite. Go povrzuvas programot nekako so mrezata na t-mobile ili......
Не туку симулираш едноставни HTTP Requests односно комуницираш со веб серверот на T-Mobile исто како да сурфаш со мозила или интернет експлорер. После тоа го парсираш добиениот резултат и издвојуваш информации што ти се потребни за да ги преработиш и да ги прикажеш.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,549
Мислења
859,233
Членови
29,947
Најнов член
bobimila
На врв Дно