• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Еве како да одстраниш Microsoft WGA

stefki

Intern
12 декември 2007
32
0
Многу луѓе се прашуваат зошто нон стоп им се појавува следново при вклучување на компјутерот
wga_1.jpg


Еве еден лесен начин како да го одстраните овој sh*t на Microsoft

1. Рестартираш компјутер и влегуваш во Safe Mode
2. Влегуваш во cmd и од таму ги бришеш следниве два фајла WGATray.EXE кои се наоѓаат во следниве директориуми
c:\Windows\system32\dllcache
c:\Windows\system32
3.Влегуваш во Start -> Run и пишуваш regedit, влегуваш во следново
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\ Windows NT\CurrentVersion\WinlogonNotify и овдека го бришеш фолдерот WGALOGON

Тоа е се рестартираш компјутер и немаш гајле...
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
Problemov so "Genuine Windows" e spomnat na mnogu mesta na forumov so se konkretni reshenija.. Taka da nemashe golema potreba od temava..
Samo da te nadopolnam deka ova ne e edinstven nachin za reshavanje na problemov..
 

stefki

Intern
12 декември 2007
32
0
Незнам дали има ваков пост по форумов али знам дека ова е најлесно решение за да се тргне Wga иначе фала богу дека има и други решенија...
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
Prvo, za toa deka ima bidi suguren deka ima, zatoa shto i jas imam odgovarano na takvi prashanja.. No ne e bitno..
A za toa deka e najlesno reshenie, povtorno tvrdam deka ne e najlesno.. :)
Dodeka odesh preku Safe mode pa barash fajlovi pa shoznam jas sho, ednostvno otvorash notepad ili text fael i vnesuvash:
Windows Registry Editor Version 5.00
[HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindows NTCurrentVersion]
"CurrentBuild"="1.511.1 () (Obsolete data - do not use)"
"ProductId"="55274-640-1011873-23081"
"DigitalProductId"=hex:a4,00,00,00,03,00,00,00,35,35,32,37,34,2d,36,34,30,2d,
31,30,31,31,38,37,33,2d,32,33,30,38,31,00,2e,00,00,00,41,32,32,2d,30,30,30,
30,31,00,00,00,00,00,00,00,86,56,4e,4c,21,1b,2b,6a,a3,78,8e,8f,98,5c,00,00,
00,00,00,00,dd,da,47,41,cc,6b,06,00,00,00,00,00,00,00,00,00,00,00,00,00,00,
00,00,00,00,00,00,00,00,00,00,00,38,31,30,32,36,00,00,00,00,00,00,00,b5,16,
00,00,83,83,1f,38,f8,01,00,00,f5,1c,00,00,00,00,00,00,00,00,00,00,00,00,00,
00,00,00,00,00,00,00,00,00,00,00,00,00,00,00,00,00,66,e5,70,f3
"LicenseInfo"=hex:33,b7,21,c1,e5,e7,cd,4b,fd,7c,c6,35,51,fd,52,57,17,86,3e,18,
d3,f4,8c,8e,35,32,7b,d1,43,8d,61,38,60,a4,ca,55,c9,9a,35,17,46,7a,4f,91,fc,
4a,d9,db,64,5c,c4,e2,0f,34,f3,ea
[HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindows NTCurrentVersionWPAEvents]
"OOBETimer"=hex:ff,d5,71,d6,8b,6a,8d,6f,d5,33,93,fd

Fajlot se zachuvuva: Ime_Na_fajlot.REG , se startuva fajlot i se restartira kompjuterot.
:bye1:
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
jas ne znaev sto da mu pravam, pa posto mnogu me nervirase go preinstalirav windowsot
I da go reinstaliash windowsot sepak toa mozhe povtorno da se desi.. Obichno posle prviot update kje pochne da ti se pojavuva toa zatoa shto i windowsot ne ti e legalen..
Pri sledno pojavuvanje kje nemash potreba od reinstal.. odgovorite kje gi najdesh na temava :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.296
Мислења
892.121
Членови
31.475
Огласи
17
Најнов член
DAVID BOMBATA
На врв Дно