Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

EV - електрични возила

Daniel86

Epic
28 мај 2013
3.737
10.160
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
2X 16GB DDR4 3200MHz Kingston Fury Beast CL16 RGB
Video card
Intel UHD730 & Asus RX5700XT OC 6GB
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
FB_IMG_1707335107085.jpg

Толку од мене. 1.9TDI FTW :ROFLMAO:
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3.854
5.303
SK
Не се претпоставки, туку конкретни искуства и практики.

За разлика од сензационалистичките шпекулации што ги постираш.
Шпекулации... Ок, можеби. Ама моево дури и ако е шпекулација, пак е очигледната насока накаде одат работите. Твоите шпекулации се ветар и магла, од професионални продавачи на ветар и магла.
Мислењето е автоматски споено:

лол.

слобода на твоето движење не значи и слобода да ги загадуваш другите сограѓани - посебно пешаците. иди пешки и/или со точак.
Ни 2-3 илјади километри не правам годишно, а и тие повеќето се надвор од град.
Буквално спроивно од сѐ што замислуваш... Но не зборуваме за мене. Не зборуваме за анегдоти. Зборуваме за големи промени кои повеќето не сте ни свесни дека се лучуваат и тек ќе се случуваат.
 

petkotrajko

Practice makes perfect
16 јуни 2017
1.487
1.606
Еве кој бил криФ дека не се продаваат колите на батерии:

Испратено од телефоно
 

Ron26

Practice makes perfect
4 мај 2019
811
1.070
последниве пар години заклучив дека народов на запад нема два грама мозок. Иако навидум е најнапреден и што ти знам. Буквално офци лоботомирани за стрижење се. Некој што ќе рече нешто паметно ќе го прогласат за саботер и ќе го банираат од јавни настани и интервјуа давање.
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.145
4.134
Скопје
hackitfree.github.io
последниве пар години заклучив дека народов на запад нема два грама мозок. Иако навидум е најнапреден и што ти знам. Буквално офци лоботомирани за стрижење се. Некој што ќе рече нешто паметно ќе го прогласат за саботер и ќе го банираат од јавни настани и интервјуа давање.
1920px-Sriracha_Hot_Sauce_Bottles_Freshii_Restaurant_Family_Dinner_Downtown_Grand_Rapids_June_27%2C_2014_1_%2814552677466%29.jpg


Шрирача било добро многу да се пие ... Здраво било :ROFLMAO:
Абе ко ќе се залетаат за нешто - иди па сопри ги ..
Љуто било здраво - ете ти чипсови љути купуваат - да видат кој ќе издржи ..
Нутелата ја открија - по цела тегла маваат - еден када напуни со Нутела и влезе во неа :eek:
 

flashgordon007

On your way to fame
15 септември 2012
862
934
последниве пар години заклучив дека народов на запад нема два грама мозок. Иако навидум е најнапреден и што ти знам. Буквално офци лоботомирани за стрижење се. Некој што ќе рече нешто паметно ќе го прогласат за саботер и ќе го банираат од јавни настани и интервјуа давање.
А во Македонија различно е?
 

moongose

Unbeatable
19 јули 2013
3.850
4.646
Шпекулации... Ок, можеби. Ама моево дури и ако е шпекулација, пак е очигледната насока накаде одат работите. Твоите шпекулации се ветар и магла, од професионални продавачи на ветар и магла.

Ете во Париз минатата недела на референдум жителите изгласале зголемување на цените за паркирање за тешки патнички возила, во кои најмногу спаѓаат СУВ-овите и тоа за трипати повеќе од досегашните.
И пази, погонот не е ограничување, така што важи и за електричните.

Некој ќе рече ограничување на слободата на движење, некој ќе рече го пљачкаат народот, некој ќе рече тоа се шпекулации, некој ќе рече така е праведно.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.814
5.720
Ете во Париз минатата недела на референдум жителите изгласале зголемување на цените за паркирање за тешки патнички возила, во кои најмногу спаѓаат СУВ-овите и тоа за трипати повеќе од досегашните.
И пази, погонот не е ограничување, така што важи и за електричните.

Некој ќе рече ограничување на слободата на движење, некој ќе рече го пљачкаат народот, некој ќе рече тоа се шпекулации, некој ќе рече така е праведно.
Една од ретки квалитетните работи што се изгласани во последно време на светов.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3.854
5.303
SK
Ете во Париз минатата недела на референдум жителите изгласале зголемување на цените за паркирање за тешки патнички возила, во кои најмногу спаѓаат СУВ-овите и тоа за трипати повеќе од досегашните.
И пази, погонот не е ограничување, така што важи и за електричните.

Некој ќе рече ограничување на слободата на движење, некој ќе рече го пљачкаат народот, некој ќе рече тоа се шпекулации, некој ќе рече така е праведно.
Ја поздравувам одлуката и дополнително ќе посочам на фактот дека ограничување на достапност/цена на паркирање не е еднакво на ограничување на слободата на движење. Јас секако подржувам користење на јавен превоз и велосипеди во центрите на градовите.

Една задршка само: Се надевам дека во Париз приходите од паркирањето одат за градот. Не во џепот на разноразни неранимајковци кои се дочепале до концесија (како што е случајот во МКД).
 

moongose

Unbeatable
19 јули 2013
3.850
4.646
Ја поздравувам одлуката и дополнително ќе посочам на фактот дека ограничување на достапност/цена на паркирање не е еднакво на ограничување на слободата на движење. Јас секако подржувам користење на јавен превоз и велосипеди во центрите на градовите.
Добро е, полека, ама напредуваме ;)
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3.854
5.303
SK
Последна промена:

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.145
4.134
Скопје
hackitfree.github.io
После ова што го изјавил Илон Маск - некој кога ќе ми каже дека е генијалец ...:eek:

View: https://www.youtube.com/shorts/BQJkmGuKJtg?feature=share

а еве за споредба прогноза од Нил Граси-Тајсон за АИ-то

View: https://www.youtube.com/shorts/5Yh9U5tAuO0?feature=share

И поврзано е мислењево и тоа како со ЕВ - се однесува на количината на разум на водечкиот производител на ЕВ .
 
Последна промена:

Ron26

Practice makes perfect
4 мај 2019
811
1.070
Нил Деграс Тајсон не е ништо повеќе медиумска тралалајка, истиот тип изјавуваше дека има повеќе полови од машки и женски.
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.577
16.950
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.145
4.134
Скопје
hackitfree.github.io
Нил Деграс Тајсон не е ништо повеќе медиумска тралалајка, истиот тип изјавуваше дека има повеќе полови од машки и женски.
Ако е тралалајка - не значи дека едно од тоа што ќе каже не му држи вода !
На толку места по цели денови изјавува разни куриозитети и вистини - да не му држеа вода до сега ќе го раскринкаа и немаше никој да го кани.
А ако тоа го рекол - го рекол за да испадне политички коректен - не е негов домен па да се бави со џендери и да се убедува . Си се држи до физика и астрофизика човекот .
И јас го гледав како стант и некој кој со сила се прави интересен - ама баш секоја му е на место !
На крај краеви поентата е друга - ваљда овде нема такви што веруваат у СКАЈНЕТ од филмот Терминатор -како Иљон шо верува?
 
Последна промена:

Ron26

Practice makes perfect
4 мај 2019
811
1.070
Ако е тралалајка - не значи дека едно од тоа што ќе каже не му држи вода !
На толку места по цели денови изјавува разни куриозитети и вистини - да не му држеа вода до сега ќе го раскринкаа и немаше никој да го кани.
А ако тоа го рекол - го рекол за да испадне политички коректен - не е негов домен па да се бави со џендери и да се убедува . Си се држи до физика и астрофизика човекот .
И јас го гледав како стант и некој кој со сила се прави интересен - ама баш секоја му е на место !

баш тоа интервју го гледав, не беше ни отприлика политички коректен него повеќе би рекол агресивен во неговите тврдења. А и кај Бил Маер кога беше бранеше воукерски погледи.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.814
5.720
Каква врска има Jeep Wagoneer, со просечен SUV што се продава тука, кој реално е најнормална кола само на поткрената суспензија и значително понестабилна и понеудобна? Како тие две возила може да се споредат воопшто или да се класифицираат заедно. Па според твитов "мала" кола за нив е Рав 4, или Кашкаи е микро кола за нив, а сепак е сув.

Инаку ако имате пари да купите Jeep Grand Wagoneer морам да се сложам дека, да, навистина е солиден избор. Мене инаку навистина ме импресионираше уште при првата појава со ова видео:


View: https://youtu.be/3gQdHg_mEIg?si=MWFS6NXLYrfcq_WBСтварно, секоја чест за видеово.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3.854
5.303
SK
Плот твист: Џипот да беше електричен модел, тие внатре извесно ќе беа јагленисани (топтан со сѐ камионот). :oops:
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
7.406
5.624
Еве зошто мора да купувате само СУВ и поголеми коли, без разлика на казни за паркирање и забрани.
View: https://twitter.com/barrettjoneill/status/1758483549345259934?t=LTcV98iTOcUjcJh0nUZF_A&s=19
Мислам најсигурно да се возат во уште поголемо возило, на пр. автобус за јавен превоз (и да си ги ставаат појасите, сега секаде ги вградуват). Или воз. Тогаш и со 120 на саат да ги удрат, ќе биде уште побезбедно
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.145
4.134
Скопје
hackitfree.github.io

psyside

Rising Star
4 септември 2008
30.162
31.303
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X Predator@ 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Какви NPCs....
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.827
Мислења
969.835
Членови
35.198
Огласи
2.824
Најнов член
phoenix
На врв Дно