• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

ЕУ повторно го казни Мајкрософт

Статус
Затворена за нови мислења.

D

Администратор
31 март 2007
3.522
2.947
www.iwmnetwork.com
Европската комисија ја казни американската компанија „Мајкрософт“ со 1 милјарда и 300 милиони долари поради тоа што не се усогласила со претходна одлука за почитување на анти монополските прописи.

Kомесарот за конкуренција Нили Крос изјави дека се надева оти казната ќе го затвори, како што рече, мрачното поглавје за непочитување на одлуките во досието на „Мајкрософт“.

„Мајкрософт“ одговори дека казната се однесува не работи што се случиле во минатото и дека компанијата сега гледа кон иднината.

Извор: http://www.bbc.co.uk/macedonian/news/story/2008/02/080227_microsoft.shtml
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.810
83
Ептен претеруваат од ЕУ тој спор трае многу долго и се гледа дека сакат да излечат повише пари,во тоа време мајкрософт беше единствена компанија која имаше оперативен систем лесен за користење и пријателски интерфејс и речиси сите го користеа,додека Линуксите и другите ОС сеуште се развиваа и неможеа да се споредуваат со Виндоуз
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Linuxot od pocetokot e bil podobar od windows. Aj da ne zabeguvame offtopic, arno gi kaznija microsoft... se mislat deka oni se glavni
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Има Мајкрософт пари бреее, нека го казнуваат. Што е 1 милјарда и 300 милиони од многуте милјарди со кои располага Бил Гејтс. :LOL::LOL:
 

Moscow_BoY

Intern
12 јуни 2007
260
4
securzone.blog.com.mk
Има Мајкрософт пари бреее, нека го казнуваат. Што е 1 милјарда и 300 милиони од многуте милјарди со кои располага Бил Гејтс. :LOL::LOL:

Хаха, како го кажа :)) Како за 100 евра да станува збор, а не за милијарда и кусур :LOL:
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Хаха, како го кажа :)) Како за 100 евра да станува збор, а не за милијарда и кусур :LOL:

Па со оглед на тоа што Мајкрософт располага со "неколку" милјарди долари, една не е ништо за нив. Едно влакно од косата. :))
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.663
Мислења
889.174
Членови
31.503
Огласи
34
Најнов член
IsabellaArchie
На врв Дно