Стани премиум член, добиј куп бенефити и поддржи ја работата на IT.mk!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

ЕУ ги враќа заменливите батерии во паметните телефони?

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1.878
1.736
aleksandar.mk
pipelin's setup  
OS
Windows 11
Мислам дека нема подобра вест од ова да промениш батерија на Samsung S27 Ultra :) Што мислите, дали ќе пројде ова кај сите брендови?


TL;DR
  • European Parliament passed a change to a law that will force replaceable batteries on all gadgets, including smartphones.
  • By law, phones in the EU by 2027 will need to have batteries you can replace with no tools, which means no adhesives.
  • This could fundamentally change how smartphones are designed.
Извори:
ЕУ ги враќа заменливите батерии во паметните телефони? - Конект.мк (пред 6 месец)
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.285
16.127
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Многу лошо. Како ќе ми биде сега водоотпорен телефонот? Со оглед на тоа што интервалот на промена на телефон е 1 до 3 години, батериите сосема солидно си ја бркаат работата во тој период. Која е поентата да имам ист телефон 8 години и само да му менувам батерија? Фак дет, сакам нов телефон секои две години, сакам напредок, нели сите тука тоа го бараме, чекаме нова генерација нов модел да видиме што има ново.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
2.049
3.786
Мислам дека ова е катастрофален пристап. Промена на батерија е една од поефтините работи кај телефон, и ако толку си упорен да си го задржиш стариот уред само со нова батерија, не гледам како DIY солуција по цена на водоотпорност, дизајн и целокупен build quality е подобра опција од промена на батерија во овластен сервис.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.033
13.952
ЕУ можат да се корисни за прв пат и да лобираат кон забрзување на маркетизација на нови технологии како solid state батерии и слични, наместо да се глупираат со вакви бламажи.
И добро, што ќе постигнат? Ќе донесат пропис и производителите а батерии нема да ги произведуваат или ќе бидат нереално скапи... И? Што постигнале?
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
2.049
3.786
ЕУ можат да се корисни за прв пат и да лобираат кон забрзување на маркетизација на нови технологии како solid state батерии и слични, наместо да се глупираат со вакви бламажи.
И добро, што ќе постигнат? Ќе донесат пропис и производителите а батерии нема да ги произведуваат или ќе бидат нереално скапи... И? Што постигнале?
Промена на батерија во овластен сервис во 2023та, 100 евра.
Купување заменска батерија за уред во 2027ма, 300 евра.

Не гледам како променава му ојт во прилог на било кој потрошувач.
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.285
16.127
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Ќе ја чуваме ние тука планетата со заменливи батерии (а не сме ни во ЕУ) и Форд Фокус Екобуст 1.0 за 35.000 евра додека американецот вози Форд Ренџер 5.0 за 25.000 долари (actually e 2,4 ecobust za 27.000$, ама не звучеше доволно драматично така) и влага во волмарт да пазари и не го гаси маторот за да врти климата за да не му биде жешко во пикапот коке се врати.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
9.216
12.292
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Водоотпорност се постигнува со гумица или силикон кај отворот на капакот. Ако го однесете на сервис вашиот водоотпорен телефон и го отворат, дали после е НЕ-водоотпорен. Можда, не знам, не сум сервисер.

Јас лично сакам лаптопи и телефони со батерии кои може да се извадат и сменат. Пресреќен сум со ноут 9 од 2018 на кој сега сакам по втор пат да му сменам батерија (ако најдам асална). Би било одлично ако можам сам да си ја сменам во два чекори отколку да се точкам во видео дата. Ај јас сум во Скопје ама луѓе од внатрешноста си прават акробации.

Батерии кои може да се извадат дефинитивно може полесно да се рециклираат.

Само уште да им дојде памет да продаваат нови телефони со и без полнач па корисникот да може да бира. А не вака во телеком ми вика ни се потрошија полначите. Оди во мобилара купи си.
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.285
16.127
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Водоотпорност се постигнува со гумица или силикон кај отворот на капакот. Ако го однесете на сервис вашиот водоотпорен телефон и го отворат, дали после е НЕ-водоотпорен. Можда, не знам, не сум сервисер.
Гумицата на капачето и целосно залепен уред немаат баш исто ниво на водоотпорност. Моментално имаме многу многу поубави уреди од претходно, од оние со капачиња, а искрено и со батерии сме ОК, порано имавме капачиња ама имавме и екстерни батерии постојано со нас. Некако trade-off-от не ми се допаѓа, не добиваме нешто многу со тоа што сами може да си ја смениме батеријата.
Иначе ако замената е во официјален сервис, останува гаранцијата и се останато. Немам лично искуство, за воља на вистината.

(ако најдам асална).
Баш тој проблем ке си остане, зошто производителот би те снабдувал тогаш со батерии следните 10 години? Ќе се занимаваш со заменски никакви батерии и тогаш.

За лаптопи, се слагам има повеќе логика батеријата да биде заменлива.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
9.216
12.292
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Гумицата на капачето и целосно залепен уред немаат баш исто ниво на водоотпорност. Моментално имаме многу многу поубави уреди од претходно, од оние со капачиња, а искрено и со батерии сме ОК, порано имавме капачиња ама имавме и екстерни батерии постојано со нас. Некако trade-off-от не ми се допаѓа, не добиваме нешто многу со тоа што сами може да си ја смениме батеријата.
Иначе ако замената е во официјален сервис, останува гаранцијата и се останато. Немам лично искуство, за воља на вистината.


Баш тој проблем ке си остане, зошто производителот би те снабдувал тогаш со батерии следните 10 години? Ќе се занимаваш со заменски никакви батерии и тогаш.

За лаптопи, се слагам има повеќе логика батеријата да биде заменлива.
Искрено не се разбирам. Ама целосно залепен уред мора да се постигнува со некаков лепак или смеса која е ставена пред да се затвори капакот. Неможе потоа. Бар така ми говори логиката. Капакот може да остане ист како и сега. Не се секирам. Ќе се снајдат производителите со добро решение.

Батерии има и од други пореномирани производители. Верувам дека ќе има добри решенија како за мојот Ноут 2 кој го убив од користење со години и со квалитетна заменска батерија која не беше од Самсунг.

Немојте само со конзумеризам. Прогрес... Кој прогрес кај мобилниве телефони го гледате? За мене нема никаков прогрес освен што сум приморан да го менувам заради моч*на батерија. Али ај тоа е друго прашање.
 

Ron26

On your way to fame
4 мај 2019
529
724
500,000 луѓе на ден умираат за оваа работа ако не сте знаеле, кога ова ќе оствари ќе имаме конечно sustainability.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
2.049
3.786
Искрено не се разбирам. Ама целосно залепен уред мора да се постигнува со некаков лепак или смеса која е ставена пред да се затвори капакот. Неможе потоа. Бар така ми говори логиката. Капакот може да остане ист како и сега. Не се секирам. Ќе се снајдат производителите со добро решение.
Баш така и функционира колку што знам, по промена на батерија (бар во овластен сервис), капакот се лепи на телефонот, и ја задржува водоотпорноста.
 

batka23

Gaining Experience
16 септември 2022
59
65
Не се согласувам од причина што било кој сервис ако ти мења батерија не ти гарантира водоотпорност послем тоа. И не само батерија за било што и да се отвори.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
9.216
12.292
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Нека се снајдат производителите. Сигурен сум дека има чаре за ова. Апарати за сликање не се водоотпорни на ниво на телефон. Но и покрај заменливи објективи, вратички за батерија и за картици, повторно имаат водоотпорност.
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
6.845
5.009
Прашањето е дали се исплати лепењето и незаменливоста на батериите во однос на загадувањето. iFixit (и други) долги години се буни дека намерно сѐ лепат внатре за да не може да се сервисира. И на телефоните и на лаптопите... Така што можеби ова е само чекор кон подобро сервисирање на уредите. „Откритието“ на пластичната амбалажа доведе до „откритие“ на рециклирањето (помалку од 5% се рециклира и тоа по кој финансиски и енергетски трошок и цена за природата)... Наместо да се користат стаклени садови, на пр. корпорациите нѐ убедуваат дека не е лошо да се користи пластика (поглед на било која река во Македонија го докажува спротивното).

Туку јас сум изгубил еден телефон (iPhone 4) заради вода. Сопругата Мi4. А да не бројам од крајот на минатиот век колку телефони сум имал... Водоотпорност? Мех. Многу повеќе би платил за издржливост па пак да се вратиме на телефони без гумени футроли...

Така што - било што залепено на електронски уред е лошо.

Интересно филмче :) Lisa’s Final Act: how Apple invented its future by burying its past
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.285
16.127
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Нека се снајдат производителите. Сигурен сум дека има чаре за ова. Апарати за сликање не се водоотпорни на ниво на телефон. Но и покрај заменливи објективи, вратички за батерија и за картици, повторно имаат водоотпорност.

ДСЛР/Мирорлес? Има таков? Ја колку што знам се weather sealed, што е мнооооогу далеку од водотопорност, ако сакаш да го квасиш прописно, си купуваш кутија соодветна.

@kirev iPhone 4 во нитуеден момент не се декларира како водоотпорен, така да ок е што цркнал кога си го потопил во вода, може да кажеме дека работи според дизајнот.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
9.216
12.292
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
ДСЛР/Мирорлес? Има таков? Ја колку што знам се weather sealed, што е мнооооогу далеку од водотопорност, ако сакаш да го квасиш прописно, си купуваш кутија соодветна.

Се согласувам. Затоа и реков дека има разлика. И да, многу е различно. Го земав само како пример зашто обезбедува заштита со години на еден уред. Но сепак не е соодветно. Прифатена корекција.
 

Ron26

On your way to fame
4 мај 2019
529
724
многу вакви регулативи сакаат да му ги упикаат на народот као многу троши, се расфрла, консумеризам итн. Така да не се чудиме ако за 10 години ќе ни даваат само еден телефон да го користиме 5 или 10 години за да не правиме е-отпад. Додека они користат што ќе им текне и летаат со приватни авиони.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
9.216
12.292
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Јас навистина не гледам што пречи да има заменливи батерии. Има луѓе кои сакаат таков бенефит. Ќе најдат чаре за водоотпорност, изглед итн. Секој кој сака да си менува телефон како чорапи, не е греда. Купувајте си кога сакате.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
6.322
7.907
Мелмак
Гума по работ на капакот и штрафови за притисок = водоотпорност.

Или уште поарно слотот за батерија да е на долна страна пример и батеријата ко фишек да влага таму и ќе има помала метална врата со гума и штрафови за да се затвори.

Има сто начини на кои може да се изведе ова и да биде поарно од сега пошо сега коа ќе ти заменат телефон не знаеш дали добро ти ставиле лепак и дали пак ти е водоотпорен телефонот.

Со дихтунзи/гума секако ќе биде подобро и плус батериите нема да бидат лепени.
 

Gilfoyle

Practice makes perfect
10 септември 2009
514
1.787
Легислативата е update за подобро рециклирање и подобра спецификација и означување на батериите, околу 90% од новите работи внесени во легислативата се за автомобилската индустрија и врска немаат со мобилната, поготово што легислативата уште не е ни докомплетирана.

Во мобилната индустрија единствено за сега ново е тоа што производителите нема да смеат да користат лепак што реално после инцидентот со Note 7 многу запазија на тоа. Поентата е дека батериите ќе мора да може да бидат променливи и recyclable, but guess what ниту еден веќе од големите производители не користи чист лепак туку користат pull stickers кај што ја ослободува батеријата веднаш и со тоа прави да бидат чисти пред законот.

Никој ама баш никој и нигде во легислативата не вика дека производителите не смеат да користат лепак на задните стакленца и дека мора обичен смртник да може да го отоври стаклото на телефонот и да ја смени батеријата.

TL;DR земете и прочитајте, не паѓајте одма на наслови за кликови.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
9.216
12.292
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Легислативата е update за подобро рециклирање и подобра спецификација и означување на батериите, околу 90% од новите работи внесени во легислативата се за автомобилската индустрија и врска немаат со мобилната, поготово што легислативата уште не е ни докомплетирана.

Во мобилната индустрија единствено за сега ново е тоа што производителите нема да смеат да користат лепак што реално после инцидентот со Note 7 многу запазија на тоа. Поентата е дека батериите ќе мора да може да бидат променливи и recyclable, but guess what ниту еден веќе од големите производители не користи чист лепак туку користат pull stickers кај што ја ослободува батеријата веднаш и со тоа прави да бидат чисти пред законот.

Никој ама баш никој и нигде во легислативата не вика дека производителите не смеат да користат лепак на задните стакленца и дека мора обичен смртник да може да го отоври стаклото на телефонот и да ја смени батеријата.

TL;DR земете и прочитајте, не паѓајте одма на наслови за кликови.

Не сум го нашол самиот предлог но сите сајтови споменуваат user replaceable battery. Де ако може линк.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.509
5.364
Гума по работ на капакот и штрафови за притисок = водоотпорност.

Или уште поарно слотот за батерија да е на долна страна пример и батеријата ко фишек да влага таму и ќе има помала метална врата со гума и штрафови за да се затвори.

Има сто начини на кои може да се изведе ова и да биде поарно од сега пошо сега коа ќе ти заменат телефон не знаеш дали добро ти ставиле лепак и дали пак ти е водоотпорен телефонот.

Со дихтунзи/гума секако ќе биде подобро и плус батериите нема да бидат лепени.
Брао бе тоше. И јас овој реплај го пишав сабајле. Само капакот наместо тешко стакло го менуваш со пластика и 12-24 штрафчиња. Ама гледаш вика toolless да се менува. Не може штрафчиња. Тоа мене стварно ми пречи. Инаку топ е идејата, само да си е штрафчефул, а не туллес.
 

kolesk

Gaining Experience
6 февруари 2016
341
434
Бам нови 2 фабрики за батерии во Македонија. Минималец 900 евра...


И кога ќе се разбудиш, жива вода.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
45.663
Мислења
946.884
Членови
34.141
Огласи
2.009
Најнов член
Paleyrenk
На врв Дно