1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Etsy бизнис

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од dacta, 25 Декември 2012.

 1. krema

  krema
  Professor

  7,371
  7,061
  24 Јуни 2009
  Машко
  Вака ќе тераш додека не ти тропнат на врата од УЈП, е тогаш ќе ти наплатат и за тоа што сеуште не си го продала.

  Ова е мое лично мислење, немора да значи дека така и ќе се случи, мада во последно време државата ни прекрасна воопшто не дава да им бркаш во џеп.
   
 2. masterwu

  masterwu
  Gaining Experience

  518
  344
  11 Февруари 2016
  Машко
  Еден од главните проблеми е што доколку како држава за продавницата се бира Македонија, нема пристап до Direct Checkout опцијата од Etsy каде што купувачите директно плаќаат со кредитна/дебитна картичка, па потоа Етси ги префрла парите на сметката на продавачот (како што прави Елена во случајов).

  Една алтернатива е да се оди со Словенски ПејПал акаунт за да може да се ваѓаат парите, Другата алтернатива е да се одбере 'Other' и кога купувачот ќе нарача некој производ, продавачот треба да го контактира и да му прати инструкции како да го изврши плаќањето.

  Јас стапив во контакт со Етси за да добијам пристап до Direct Checkout со Америчка сметка (Payoneer), а да пишува дека производите се пуштаат од Македонија, но тоа не го дозволуваат.
   
 3. Assasin

  Assasin
  Intern

  4
  1
  9 Јули 2017
  Машко
  Здраво на сите после година дена ќе ја отворам темава пак ако се расположени за дискусија бујрум. Мојата ситуација:
  - Имам дебитна од НЛБ имам Paypal можам само да праќам пари не да примам, сакам да отворам продавница на етсу ама незнам од каде да почнам и ме кочи методов за плаќање кај нас.
  Доколку имате некои предлози и совети слободно споделете. Фала ви.
   
 4. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  687
  1,078
  13 Јануари 2014
  Машко
  Немам конкретно искуство со Etsy ама генерално во недостаток на PayPal, се користи Payoneer. Доколку не можеш да ја користиш картичката директно, имаш Global Payment Service кој се однесува како да имаш сметка во банка, таму би требало да може да примаш пари.
   
 5. Assasin

  Assasin
  Intern

  4
  1
  9 Јули 2017
  Машко
  Фала за одговорот уште истражувам. Сега за сега што зборев со македонци што отвориле продавница сите имаат човек од надвор...
   
 6. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  785
  668
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  Etsy кај нас не бива. Едно време можело со пајонир колку што разбрав, но лани си направиле свој paymant gateway за процесирање на сите трансакции(претходно користеле некој 3rd party gateway, заедно со paypall) и моментално опциите за исплата се или paypal или трансфер во банка, но траснфер во банка е ограничен на една рака држави каде што ние не спаѓаме.
  Пред некој месец ја разгледував оваа тематика, мајка ми сакаше да продава нешто, ама тоа ти е, тиња држава сме.

  Единствена опција ти е некој со пејпал од друга држава па да ти прави услуга, инаку јок.
   
 7. Adagata

  Adagata
  Intern

  6
  0
  23 Август 2018
  Женско
  Дали има нешто ново во врска со оваа тема, со оглед на тоа што многу Македонци постираат производи на Etsy сигурно постои полесен начин. Јас сега отворив и заглавив со наплаќањата. Прва опција со PayPal со бирање друга држава отпаѓа, PayPal бара верификација на адреса со л. карта, пасош или слично, па размислувам за опцијата Etsy account со бирање друга држава, со оглед на тоа што продавам дигитални фајлови, и физички не праќам ништо со адреса од Мк... дали некој ја пробал оваа опција?
   
 8. krema

  krema
  Professor

  7,371
  7,061
  24 Јуни 2009
  Машко
  Тешко е сеуште за електронско наплаќање на трудот. Варијанти постојат но со голем ризик.

  btw @Adagata
  Welcome

  Студио!
  без пинг :D
   
 9. Adagata

  Adagata
  Intern

  6
  0
  23 Август 2018
  Женско
  Зaтоа прашав , дали има некоj кој ја користи таа варијанта, и доколку има да сподели искуства, нормално доколку сака или двојно државјанство е само лекот :D

  btw фала :)
   
 10. Марија Ѓ

  Марија Ѓ
  Intern

  2
  0
  11 Јануари 2019
  Женско
  Здраво,
  Јас сум нов член на форумот. Веќе некое време во план ми е да отворам продавница на Etsy, меѓутоа проблемот со PayPal сеуште не можам да го решам.
  Сакам да ве прашам оние кои имате познаници со сметки во странство, дали сте запознаени кои трошоци ги има поврзани со PayPal, на пример оданочување на парите и некои други такви правни работи. Дали знаете како одат работите на пример во Германија и Бугарија?

  Ви благодарам
   
 11. StefAngel

  StefAngel
  Gaining Experience

  616
  362
  28 ноември 2015
  Машко
  Секој приход во Бугарија мора да се пријави исто како кај нас.
  Ако правиш над 50 000 лева годишно стануваш ДДВ обврзник.
  Имаш повеќе информации на nap.bg
   
  На Марија Ѓ му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Марија Ѓ

  Марија Ѓ
  Intern

  2
  0
  11 Јануари 2019
  Женско
  Fala ti
   
Слични теми
 1. angelce
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,376
 2. didi
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  4,371
 3. kires
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  2,072
 4. lynx
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  657
 5. skinny
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  2,070
Вчитување...

Сподели

Вчитување...