ESET Smart Security trial па пак triаl па пак trial....

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,461
1,256
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Користам ESET Smart Security 30 day's trial version но целосно функционална.
Верзијата ми истекуваше за 8 дена и ај си реков нешто да направам. За активација бара само Username и Password.
Отидов на http://www.eset.com/download/free_trial_download_int.php и лево од download за триал верзија стои ова:

You need to have credentials to download ESET Smart Security. Click here to request them. An email with username and password will be sent to you shortly.

Кликнав таму и внесов друг e-mail (различен од претходниот пат), за 1 минута ми стигна порака со ново корисничко име и пасворд. Ги внесов во ESET Smart Securit, верзијата што ја имав инсталирано пред 22 дена и лиценцата ми се обнови за нови 30 дена.
И еве го антивирусот си функционира најнормално.

Ова е некаков пропуст од ЕСЕТ или можеби допрва ќе ме блокираат, што не верувам.
Има некој друг направено вакво нешто?
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Немам пробано вакво нешто,не го користам НОД 32,ама стварно голем пропуст им е,а мислам дека во тирал верзија ги нема овозможено сите опции,на пр.огнен зид,или грешам ?Требало да најдат начин да може само 1 пат од 1 компјутер :)
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,461
1,256
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Целосно функционална е, комплет, барем засега немам забележано дека нешто фали.
А барем кај мене се покажа подобра и од Kaspersky и од Bitdifender. Вируси што ми имаа пропуштено овие 2, ESET Smart Securityсите ги фати.

Ама не се бунам за овој нивен пропуст, мене баш ми одговара:bravo:. Оставам само времето да покаже дали ќе можам да продолжам вака.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
хммз.. Интересно.. Добар пропуст.

а мислам дека во тирал верзија ги нема овозможено сите опции,на пр.огнен зид,или грешам ?

Грешиш. Trial е ограничен тест период, при кој програмата ти ги нуди сите нејзини опции во тој период. Одкога ќе го истестираш тие 30 дена, останува на тебе, дали ќе го купиш или не.
Нема никакви недостатоци за време на Trial Период.
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Аха,оти не знам кај кој програм беше,не беа овозможени сите опции,па затоа мислев и кај НОД 32 е така :p
 

kraljevski

Intern
4 ноември 2008
197
2
Sega samo sto go isprobav na mojot NOD32 deluva.Dobiv pasword i username na mail ,gi vnesov,pocna update za sega e se Ok

Sto znam mora da e nekoj propust od strana na NOD!
 

kraljevski

Intern
4 ноември 2008
197
2
е се за*бав со оваа,си имаше лек до 2050,оваму дојде нешто како update за windows :lut2:
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
е се за*бав со оваа,си имаше лек до 2050

Само како напомена.. Избегнувајте ги тие лиценци до 2050 посебно кај анти вирусни/спајвер програми. Најголем дел од нив, update-от го земаат од друго место, т.е со други зборови, програмата не функционира нај правилно.

,оваму дојде нешто како update за windows :lut2:
:zbunet3:

Не го разбрав овој дел. Каква врска има Windows со лиценцата од Nod?
 

stefan007

Intern
27 јуни 2007
395
2
Не верувам дека повторно ќе имаш 30 дена, целата работа за лиценцирање на програми е во регистрите па ако искористиш еднаш trial, програмот ќе си ги напише регистрите и нема да може да се искористи уште еднаш trial.
Повеќе триал користев од касперски, имам едно програмче што ги брише регистрите и си се конектира на за триал како првпат да го инсталираш :) супер си работи, едне триал па друг па трет па...
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
Не верувам дека повторно ќе имаш 30 дена, целата работа за лиценцирање на програми е во регистрите па ако искористиш еднаш trial, програмот ќе си ги напише регистрите и нема да може да се искористи уште еднаш trial.

Ќе имаш. Точно дека сите користени се запишуваат во регистри, но овој пат ќе имаш. Всушност, ти земаш лиценца за пристап од самата компанија, со валидност од 30 дена. Кога внесуваш различни лиценци, уствари ти се` си работиш легално, па така да нема да имаш никаква забрана.
триал користев од касперски, имам едно програмче што ги брише регистрите и си се конектира на за триал како првпат да го инсталираш :) супер си работи, едне триал па друг па трет па..

Eusing Free Registry Cleaner , Wise Registry Cleaner , Advanced SystemCare.. Или едноставно да ја избришеш програмата со некој софтвер за uninstal, како на пример Revo Uninstaller.

Се` што треба е да ја одстраниш програмата, да ги исчистиш сите регистри со некое програмче ( на Advance user не му треба никакво програмче :p ) и повторно да ја инсталираш.

Никаква филозофија.
 

kraljevski

Intern
4 ноември 2008
197
2
@ fuUuUzZzZy:мислев на тоа кога се прави updateа за windows service pack,во него има genuine validation до тогаш и толку и крај[нормално]anyway...
има лек до 2050 за 32ката па кој го сака нека пише п.п.а дали е ОК тоа е на сопствен ризик.
A со тоа Revo Uninstaller треба да се пази зашто морав reboot да му правам и се како што иде F8....програмот стварно kill и delete ама потоа :isplashen: ...и тоа со trash сакав да го тестирам!
А има ли некој начин да се направат испуштените update ?:zbunet3:
малку freak звучи ама баш ме интересира:ha:
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
@ fuUuUzZzZy:мислев на тоа кога се прави updateа за windows service pack,во него има genuine validation до тогаш и толку и крај[нормално]anyway...

Нема врска Windows Update, т.е windows genuine со лиценцата од Нод.

Windows Genuine проверува дали имаш валиден Windows или не. Доколку немаш, те известува. Но, сето тоа се поправа со еден крак, или со 7-8 едноставни постапки.

Како што кажав, лиценцата од Nod нема врска со ова.
има лек до 2050 за 32ката па кој го сака нека пише п.п.а дали е ОК тоа е на сопствен ризик.

Има многу лиценци до 2050. Ама многу многу ретко, после активирањето, анти вирусната да си работи како што треба. Т.е таа навидум си е во ред. Но Update-тите кои што ги прави не се од право место, и нема правилна дефиниција за нови вируси.

A со тоа Revo Uninstaller треба да се пази зашто морав reboot да му правам и се како што иде F8....програмот стварно kill и delete ама потоа ...и тоа со trash сакав да го тестирам!

Не го разбрав многу делот. Revo Uninstaller го користам доста време, и лошо искуство сум немал. Не е возможно да ти направи штета, доклку знаеш што бришиш. А доколку ги чепкаш останатите алатки од него ( како што се бришење на регистри, оптимизација на системот и сл.), тогаш иако немам до сега такво искуство, но можно е да се случи. Но, пред секое бришење програмата ти понудува Back Up. Така да, и да се избрише нешто потребно, лесно се враќа.


А има ли некој начин да се направат испуштените update ?

Немаш потреба од испуштените апдејти. Земи го само најновиот апдејт.
Голем дел од старите ( особено тие за некоја си примитивна сигурност) во моментов не важат. Така да, едноставно превземи го најновиот апдејт и проблемот е решен.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Нема врска Windows Update, т.е windows genuine со лиценцата од Нод.

Windows Genuine проверува дали имаш валиден Windows или не. Доколку немаш, те известува. Но, сето тоа се поправа со еден крак, или со 7-8 едноставни постапки.

Како што кажав, лиценцата од Nod нема врска со ова.


е се за*бав со оваа,си имаше лек до 2050,ова му дојде нешто како update за windows :lut2:

Беспотребно објаснувате за Windows Genuine. kraljevski само како споредба го спомна тоа. Демек си имал "легален" Windows и со update-от веќе не е легален. Така и со NOD-от. kraljevski имал "легален" до 2050 година, и со новата лиценца веќе не му важи старата. Компарација. :rolleyes:
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
аха... Моја грешка ко така :))

nvm.. Се надевам ќе научи некој нешто и од тоа :)

Битно, поентата ми е дека тој “легалниот“ до 2050 ни приближно не е функционален како овој за 1 месец.

Но, да не се повторувам пак истото.. Ја сфативте поентата. :)
 

kraljevski

Intern
4 ноември 2008
197
2
Тоа со Revo Uninstaller вака направив[тест]:со нишанчето[како да го наречам]целам што да бришам,и целам во trash во recycle been во file[непотребен],и има нели 3 опции unnistall,kill,kill i delete,такви нешто опции имаше,бирам kill i delete,излегува друго прозорче и пишува ако кликнеш YES,ке ги снема мислам дека беше taskbar,и не сум сигурен нешто како explorer.exe,кликам и нема taskbar,нема десен клик и одма му правам reboot...иначе прв пат го користам ,па може сум во грешка.

]Битно, поентата ми е дека тој “легалниот“ до 2050 ни приближно не е функционален како овој за 1 месец
И јас се согласувам.
Го имав фиксот инсталиран до пред да го преинсталирам целиот PC[заради zonealarm проблем],си правеше апдејти,а сега зашто е се "јово на ново",трајл лиценцата му истекуваше за некој 10 дена,и еве само што го инсталирав фиксот[беше неинсталиран]па може и не лош зашто е од AMC.
Се надевам дека сум јасен.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
Тоа со Revo Uninstaller вака направив[тест]:со нишанчето[како да го наречам]целам што да бришам,и целам во trash во recycle been во file[непотребен],и има нели 3 опции unnistall,kill,kill i delete,такви нешто опции имаше,бирам kill i delete,излегува друго прозорче и пишува ако кликнеш YES,ке ги снема мислам дека беше taskbar,и не сум сигурен нешто како explorer.exe,кликам и нема taskbar,нема десен клик и одма му правам reboot...иначе прв пат го користам ,па може сум во грешка.
:))

Си направил грешка.. Тоа “метата“ всушност, ги брише сите непотребни фајлови и регистри поврзани со центрираната програма. Значи, ако му ставиш на Word на пример, word-от ќе биде избришан од C:\program files\... или од кај и да е. Друго, автоматски ги чисте регистрите од таа програма, како што во случајов на пример би го избришал: HKEY_CLASSES_ROOT\.doc\Word.Document.6, па HKEY_CLASSES_ROOT\*\OpenWithList\Winword.exe па така натаму..

Значи, единствено треба да се внимава што да ќе се брише.

Покрај тоа, имате направен убав Uninstal Menager каде што ги пишува сите програми, па нај едноставно можете да ги бришете од таму.

Но.. Избегав од темата. Се извинувам за оф топик.
 

kraljevski

Intern
4 ноември 2008
197
2
Сега пак мора да ја отворам темата,ама сега е друго проблем:)
Фиксот не можеше успешно да се инјектира,зашто спред упатство требало да се даде дозата пред рестарт,затоа направив реинстал,ама ете прабљем:сум немал инстал на 3,0 верзија:lut2: кој знае како до тоа дошло:tainstven:,тражам,тражам и го наоѓам 2,хх верзија,а има и нортон+кајген,ама ај нодчето(веќе ми омрзна:lut2:)Го инсталирам по упатствоси направи апдејт(тајм клокот му застанал во 06')а оваа доле со црвено опција кај апдејт немам појима што ке му е поцртано во сино?:tainstven:а треба да е како горните-сино
2hqqdzd.jpg
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
44,045
Мислења
870,725
Членови
30,377
Најнов член
Alfonso
На врв Дно