1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

ES File Explorer

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од linksys, 10 Февруари 2016.

 1. linksys

  linksys
  Баниран/a

  507
  22
  14 Март 2009
  Zdravo , dali moze nekoj da mi objasni detalno kako se praka podatoci od telefon na kompjuter so programata ES File Explorer, e imam instalirano na tel. no neznam od mobilen na kompjuter da pratam podatoci (muzika, sliki, video i.t.n)
   
 2. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,338
  994
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
 3. Avid

  Avid
  Guru

  4,298
  6,389
  21 Јануари 2009
  ES File Explorer е одлична апликација но за работата што ја бараш, подобро е да користиш друга апликација затоа што е многу полесно отколку со ES File Explorer. На пример, AirDroid. Треба
  • да ја симнеш на мобилен и на компјутер,
  • да се регнеш набрзина без конфирмација на меил,
  • кога ќе те праша фајрволот allow access
  • да наместиш у сетингс кај да се префрлаат податоците (default: C:\Users\Username\Documents\AirDroid\PublicStaging)
  и изи пизи.

  Ако сакаш да се мачиш со ES, број 17 на линков.
   
  Последна промена: 10 Февруари 2016
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,754
  7,193
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  WiFi File Transfer Pro. Само на телефон ја инсталираш, и у обичен browser куцаш ИП адресата што ќе ти ја покаже и цел телефон сосе системски фајлови (мислам) и сд картица ти е на располагање. Секако треба на иста WiFi мрежа да се двата уреда. Практично е кога одиш надвор од дома, нема потреба од инсталација на компјутер. Секојдневно ја користам, ако сакаш ќе ти ја пратам.
   
  На olikomerc, Gucci, Kajsibebraat и уште 2 други им се допаѓа ова.
 5. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,400
  6,508
  27 Март 2014
  Не гo лaжете дечкoтo декa е тешкo дa се врши трaнсфер преку ЕС. Јaс гo кoристaм истoтo и е песнa.

  1. Нaпрaви си еден фoлдер нa виндоусoт и нaпрaви гo "Shared too Everyone"

  2. Пoстaви си стaтичкa ИП адреса нa кoмјутерoт.

  3. Пoврзи се сo телефoнoт нa истата Wifi мрежa.

  4. Отвори гo ЕС и oд вo LAN делoт.

  5. Притисни Search или Refresh кaкo и дa е, тoчнo незнaм.

  6. Пoчекaј дa јa скенирa мрежaтa ке ти гo нaјде виндoус компјутерот.
  7. Пoврзи се нa негo без лoзинкa и кoпирaј ги фaјлoвите вo тoј фoлдер.
  8. Прoвери нa кoмпјутерoт би требaлo фaјлoвите дa ги имaш тaму.

  Испрoбaнo пoвеќе пaти и рaбoти 100%.
   
 6. linksys

  linksys
  Баниран/a

  507
  22
  14 Март 2009
  Napraviv taka, go najde mojot kompjuter vo LAN mrezata.... no mi bara lozinka i username. kako da namestam da ne mi gi bara poveke??
   
 7. Avid

  Avid
  Guru

  4,298
  6,389
  21 Јануари 2009
 8. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,400
  6,508
  27 Март 2014
  Исклучи дa не ти бaрa aвтентигикaцијa при пристап дo кoмпјутрер вo мрежaтa. Кaј мене функциoнирa oк.
   
Слични теми
 1. Papa Benedikt
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  736
Вчитување...

Сподели

Вчитување...