1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

ES File Explorer безбедносни пропусти

Дискусија во форумот 'Сигурност кај мобилни телефони' започната од Avid, 18 Јануари 2019.

 1. Avid

  Avid
  Guru

  4,291
  6,386
  21 Јануари 2009
  Неколку експерти за безбедност пронајдоа безбедносни пропусти во ES File Explorer, апликација што има 100 милиони симнувања на Play Store.
  Едниот пропуст дозволува напаѓач што е поврзан на истата мрежа со вас да ви влезе во телефонот и да си инсталира апликации, да види информации итн.
  Другиот пропуст е man in the middle.
  За првиот пропуст најавиле фикс од ES File Explorer
  Повеќе информации тука и на линковите што ги има таму

  А таман почнав пак да ја користам место Airdroid затоа што Airdroid ми правеше проблеми.
   
  Garfield', farkizz, ARMac и на уште 1 им се допаѓа ова.
 2. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,529
  1,183
  2 Јануари 2012
  Мислам дека од поодамна се овие пропусти.
   
 3. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,299
  1,591
  5 oктомври 2007
  Машко
  Да поодамна. Цели 2 дена се пријавени

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,223
  3,575
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Доста беше популарна оваа, ама јас од сам почеток користам платена Solid Explorer, многу СОЛИДна :)
   
  StevoB26, Avid и на FLEGMA им се допаѓа ова.
 5. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,364
  7,345
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,223
  3,575
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Интерфејсот и е баш ваков како на Плеј стор? Ако да, ми личи на многу стара Џинџербред апликација :)
   
 7. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,364
  7,345
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Да бе

  [​IMG]
   
  На Garfield' и Necromancer им се допаѓа ова.
 8. Avid

  Avid
  Guru

  4,291
  6,386
  21 Јануари 2009
  Кажи им дека е 2019...
   
  На Necromancer му/ѝ се допаѓа ова.
 9. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,364
  7,345
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Installs
  10,000,000+

  Updated
  January 16, 2019

  Топ си е интерфејсот само гурабии да се јадело.

  Дарк тема има ехеееј[​IMG]
   
  Изменето од модератор: 21 Јануари 2019
  На Avid и Garfield' им се допаѓа ова.
 10. Garfield'

  Garfield'
  Gaining Experience

  251
  51
  18 Јануари 2019
  Машко
  имаше ли оваа за ssh?
  И upload на host како filezilla?
   
 11. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,364
  7,345
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Да бе.

  [​IMG]
   

Сподели

Вчитување...