• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Error when loading shared libraries:libstdc++...

  • Ја почнал/а темата
  • #1

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Aj mala pomos ako moze.
Obiduvam se da go instaliram X-lite softphone na Linux Fedora i Ubuntu.
Fajlo so go simnam od sajto na X-Lite e tar.gz i koa go otpakuvam ima exe fajl koj treba da se startuva preku shell za da moze da ja koristam programata.Ali koa jas probam da go startuvam "./Imeto na fajlo" ja dobijam greskata kako na slikata.

Pod Fedora:


Pod Ubuntu:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Провери овде:

http://rpmfind.net/linux/rpm2html/search.php?query=libstdc++.so.5

И пробај да направеш симболички линкови до нив.

ln -s /usr/local/lib/libstdc++.so.5 /usr/lib/libstdc++.so.5
ln -s /usr/local/lib/libgcc_s.so.1 /usr/lib/libgcc_s.so.1

Можеби тоа што го инсталираш само пребарува за lib. во /usr/lib/ а libstdc++.so.5 е инсталирана во /usr/local/lib
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,640
1,095
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Мислам дека ќе ти биде 100 пати подобро да инсталираш некој native linux SIP софтвер. Twinkle или Ekiga или било што друго.

Иначе, конкретно очигледно овој x-phone-ов е компајлиран пред еден век на којзнае која стара дистрибуција.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Мислам дека ќе ти биде 100 пати подобро да инсталираш некој native linux SIP софтвер. Twinkle или Ekiga или било што друго.

Иначе, конкретно очигледно овој x-phone-ов е компајлиран пред еден век на којзнае која стара дистрибуција.
Ej druze nemam pojma kolku e star softvero sea cepkam TrixBox i tuka ima objasnuvanje so ovaj X-lite.
Aj ke vidam so tie so vikas.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,712
Мислења
849,186
Членови
29,439
Најнов член
magicdadi
На врв Дно