• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Туторијал Error opening sound device 0: VMWare проблем со мапирање на звучна картичка

  • Ја почнал/а темата
  • #1

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,147
3,665
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Здраво на сите, верувам дека има добар дел од вас кои што користите Ubuntu на виртуелки и имате проблем со звукот - иако уредот е додаден во конфигурацијата (како на следниот скриншот),
1627914232317.png

сепак, при отворање на виртуелката, ве дочекува ваква порака:

1627913979104.png

и немате звук. Пред да барате по интернет решенија, кое, патем, скоро ниедно не функционира (едно од нив е креирање стрим од хостот до виртуелната машина преку ffmpeg), решението е следно:

- уклучете ја виртуелната машина, и логирајте се.
- во горното мени Player, одете на Manage па на Virtual Machine Settings (или Ctrl + D кратенка)
- најдете ја конфигурацијата за звучната, и кликнете Connected (види следен скриншот)
1627914491529.png

значи, Connected треба да го штиклирате и после тоа, проблемот ви е решен.
 

Атачменти

  • Ја почнал/а темата
  • #2

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,147
3,665
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Забелешка - ова не е трајно решение, и за жал, на секое стартување на виртуелката ќе морате да го правите повторно.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,062
Мислења
861,290
Членови
29,919
Најнов член
ile009
На врв Дно