• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Error: No Such Partition.

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

ProNoob

Intern
1 октомври 2010
392
13
Здраво
Ми Треба Помош околу другиот компјутер..
Вчера го избришав линуксот преку контрол панел, и диск манаџмент.. !И Сега кога го стартувам ПЦ-то ,ми вели :Error No Such Partition.
Grub rescue>

Имам Груб лоадер... Помош?
 

Zimrie

Gaining Experience
11 април 2008
492
118
Здраво
Ми Треба Помош околу другиот компјутер..
Вчера го избришав линуксот преку контрол панел, и диск манаџмент.. !И Сега кога го стартувам ПЦ-то ,ми вели :Error No Such Partition.
Grub rescue>

Имам Груб лоадер... Помош?
Сега може да инсталираш друг Linux
 

masterficx

Gaining Experience
5 јули 2009
1,345
348
masterficx's setup  
Processor & Cooler
Intel Q8200 + CM Hyper 212+
Motherboard
GA-G41MT-S2PT
Storage
Spinpoint F3 1TB
PSU
CM Elite 460
RAM
8GB [email protected]
Video card
Gigabyte GT640 2GB
Case
DeepCool Tesseract Black
Monitor
LG 22" TN
OS
8.1 64-bit
што сакаш точно да направиш?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

ProNoob

Intern
1 октомври 2010
392
13
Еве вака: Јас имав и линукс 10.10 и виндовс икс-пе ! И Ја избришав партицијата од линуксот(Намерно бидејќи несакам да имам линукс) преку диск манаџмент преку виндовсот.. и кога го рестартирав,пишува груб рескуе no such partition ! А Сакам само виндовсот да ми остане...
 

masterficx

Gaining Experience
5 јули 2009
1,345
348
masterficx's setup  
Processor & Cooler
Intel Q8200 + CM Hyper 212+
Motherboard
GA-G41MT-S2PT
Storage
Spinpoint F3 1TB
PSU
CM Elite 460
RAM
8GB [email protected]
Video card
Gigabyte GT640 2GB
Case
DeepCool Tesseract Black
Monitor
LG 22" TN
OS
8.1 64-bit
If you have a dual-boot system with Linux and Windows, then you probably know that when you start your system first Linux boot loader appears showing Linux as well as Windows boot entries and if you select Windows from the list, it starts Windows.

Suppose a situation when you want to remove Linux from your system and want to use only Windows, then how will you do it?

Many times people delete the partitions having Linux installed from "Disk Manager" but it doesnt remove Linux completely. The Linux boot loader still appears at startup but since you deleted Linux partitions, the boot loader gets corrupted and your system becomes unusable.

So if you are also facing this problem or you faced this problem in past and could not get a working solution, then read this tutorial and you can follow it if you find yourself in a similar situation.

Using Windows 2000, XP, 2003 CD:

Enter into "Recovery Console" by pressing "R", select your Windows installation and enter administrator password. Now provide following command:

fixmbr

Press "Y" to confirm and type Exit to exit from recovery console.
 

dimitar39

Intern
5 јануари 2011
2
0
Treba da isbrisesh grup loader i da instalirash povtoro Windows boot loader toa ke go napravish so Windows cd. pobaraj na youtube :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,698
Мислења
862,541
Членови
30,046
Најнов член
Basket
На врв Дно