• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Error "Microsoft Bus Driver..."

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Инсталирајќи го драјверот за мојот новоформатиран компјутер (Windows XP SP2, Intel 82801FR Chipset, Intel 82801FB ICH6 - High Definition Audio Controller PCI) добивам error: “Microsoft Bus Driver should be loaded in your system before installing Realtek HD Audio Driver". Сум пробал со 10 разни драјвери од интернет, пачови или фиксови како "kb888111xpsp2.exe".
Ама никако да го направам. Во Device Manager нема ништо непознато, а кога имаше беше "PCI Simple Communications controler", но инсталирав SATA драјвери од ЦД-то на матичната (таму го има и овој драјвер што прави проблеми) и него го снема, а вградениот бипкач (звучник) престана да свирка на еrror пораките. Сега сум буквално без никаков звук. Цели 2 дена се мачам да најдам решение, па затоа дојдов и овде. Помагајте луѓе! :isplashen:

ПС: Сум нашол и драјвери кои не прават error При инсталација, ама пак не работат.

stefan007

Intern
27 јуни 2007
395
2
а да пробаш повторно да го форматираш дискот и инсталирај ги драјверите по ред, прво за плоча па потоа кој сакаш

• Ја почнал/а темата

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
а да пробаш повторно да го форматираш дискот и инсталирај ги драјверите по ред, прво за плоча па потоа кој сакаш
Не би требало. Ќе пробам, али мислам дека тоа нема ништо да помогне.

gOJDO

Epic
23 јануари 2008
9,762
14,842
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
ај дај детаљи за хардверот, сетинзи во BIOS, драјвери и софтвер кој е инсталиран

• Ја почнал/а темата

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
ПРОБЛЕМ РЕШЕН!

По препорака на мојот добар другар 386ка, проблемот го решив. Ги инсталиравсите драјвери што ги има на ЦД то, отидов вo Device Manager, и наоѓам PCI непознато, ова е ново. Идам Reinstall driver, и почиња да ми бара фајлови. Ми текна дека со WinRAR ги екстрактирав фајловите од еден од драјверите што ги симнав, па му ставив таму да бара. По 2-3 фајла успеа!! :))

Фала на сите за помошта! :bye1:

Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,569
Мислења
823,606
Членови
28,075