• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

„Ербас“ користи македонски софтвер

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Европскиот гигант во авиоиндустријата „Ербас“ од неодамна користи високософистициран софтвер изработен на Машински факултет во Скопје.

Ова се наведува во соопштението што денеска го дистрибуираше Машинскиот факултет, во кое се појаснува дека станува збор за пакет од 20 компјутерски програми од областа на ладење, греење и пресметки на термодинамички величини и циклуси.

„Со оглед на фактот што „Ербас“ е компанија која работи со технологија на највисоко ниво, ова претставува голем успех за нас“, се вели во соопштението.

Автор на софтверот е професор Д-р Ристо Цицонков кој што работи на развивање на овој софтвер почнувајќи од 1980 година. Но меѓународната афирмација почнува од 1994 година кога софтверот беше првпат изложен на Меѓународниот саем за ладење и климатизација во Нирнберг - Германија.

„Оттогаш Машинскиот факултет е редовен учесник на саемот со свој сопствен штанд. Нашите компјутерски програми ги користат голем број институции и фирми од повеќе земји во светот“, се вели во соопштението.

Извор: А1

Не знам што да кажам. Браво!
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Браво за програмерите од Машинскиот факултет. :bravo::bravo:
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,291
16,662
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Браво! Се знаме со Ристо многу години и знаев дека работи софтвер за климатизација, но немав представа дека работи за Airbus. Човекот се занимаваше со програмирање кога луѓето кај нас незнаеа што е компјутер. Тој ми ги даде првите добри книги од кои научив C и често ми помагаше кога имав нејаснотии.
 

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Ова на машински, Циско академија на машински (иако не проработе)...Овие смотанициве на ЕТФ само знаат да се дуваат ништо друго.
Што не постигнат нешто вакво!
:bravo: за МФС
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,291
16,662
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Не го правел софтверот Машински Факултет, ниту пак студенти. Софтверот го направил проф. др. Ристо Цицонков, професор на Машински Факултет - Скопје.
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Браво... така треба, само напред :bravo:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,054
Мислења
860,986
Членови
29,910
Најнов член
Bender
На врв Дно