• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

EPSON Stylus DX4000 Series

petar.bt

Intern
12 август 2007
734
22
Имам печатач EPSON Stylus DX4000 Series
Црната боја ми е полна ама немам сина боја
кога ке печатам во црна боја не можам да печатам бидејќи ми вели дека немам сина боја
иначе кај печатачот пробав со обцијата Black and White Only но пак не сака
како можи да направам да печатам со црна боја без да ја променам сината боја
 

angjeleski

Intern
23 април 2007
202
11
Може касно пишувам малце :) ама еве што е финтата. Имав Епсон јас долго време и да ти кажам SUCKS.. Значи кертриџите си имаат чипови кои одредуваат уште колку имаш боја во нив според тоа колку имаш принтано. Е сега може тебе кертриџот да ти останал на пола а чипот кажува дека е празен и така не можеш да принташ. Моја препорака е да си купиш ресетер за епсон кертриџи. Чини околу 500 денари ама ќе ти заштеди доста пари. Значи принтај со кертриџот и кога ќе се потроши ресетирај го и повротно ќе можеш да принташ се додека не се потроши бојата.
 

petar.bt

Intern
12 август 2007
734
22
Може касно пишувам малце :) ама еве што е финтата. Имав Епсон јас долго време и да ти кажам SUCKS.. Значи кертриџите си имаат чипови кои одредуваат уште колку имаш боја во нив според тоа колку имаш принтано. Е сега може тебе кертриџот да ти останал на пола а чипот кажува дека е празен и така не можеш да принташ. Моја препорака е да си купиш ресетер за епсон кертриџи. Чини околу 500 денари ама ќе ти заштеди доста пари. Значи принтај со кертриџот и кога ќе се потроши ресетирај го и повротно ќе можеш да принташ се додека не се потроши бојата.

каде можи да го купам тој ресетер
јас слушнав нешто ама не вервав
само ке треба за секоја боја посебно ресетер или еден и се менва и се ресетираат боите?
 

vladomkd

Баниран/a
22 август 2007
114
0
еден ресетер е за сите бои, можеш да го купиш во GoDo во т.ц. Бисер на 1-ви спрат, гледа спрема McDonalds.

ресетерот не се менува, можеш неограничено да го користиш.

п.с. има и софтверски ресетер, побарај го на гугл, со некои DX модели работи, со други не, останува да пробаш. најдоброто е што е бесплатен :))
 
M

Mr.Alien

Гостин
А бре идите и направете си инфузија на кертриџите, господ да ве види....
 

angjeleski

Intern
23 април 2007
202
11
А бре идите и направете си инфузија на кертриџите, господ да ве види....

ЕЕЕее тоа е мајката.. ама не за секој модел на принтер може да се најде "инфузија" :chudenje:. Иначе мислам дека е одличен потег.. дури и еве би им препорачал на луѓе кои сакаат да купат инкџет принтер да видат прво дали може да најдат систем за константно полнење за тој модел и ако има веднаш да наместат тоа се..
 

vladomkd

Баниран/a
22 август 2007
114
0
одлично решение, би требало да пасува на повеќето DX модели. со оглед на тоа дека доаѓа со боја, за цена од 2000-2500ден е фантастичен избор.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.669
Мислења
889.393
Членови
31.510
Огласи
36
Најнов член
Tanya666
На врв Дно