• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Epic Games Launcher проблем

 • Ја почнал/а темата
 • #1

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,674
9,007
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ова ми се дешава дома на сите компјутери (пробано на 4-5) и неможам да го дијагностицирам. Интернетот е од телеком, upnp е вклучено, најдов некој tweaks во %appdata% не помогнаа. На друго место на близу проверено нема проблем.

Запира, чека 2-3 минути па ќе симне 4-5 мегабајти па пак од ново жут триаголник.

Идеи?

1610663981061.png
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,796
9,217
Скопје
Долго време се дешава?
За било какви downloads или за updates само?
Мене моментално не ми го ни пушта, Телеком
1610664303290.png
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,674
9,007
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

kristijan_m75

Gaining Experience
22 март 2016
602
393
Ова ми се дешава дома на сите компјутери (пробано на 4-5) и неможам да го дијагностицирам. Интернетот е од телеком, upnp е вклучено, најдов некој tweaks во %appdata% не помогнаа. На друго место на близу проверено нема проблем.

Запира, чека 2-3 минути па ќе симне 4-5 мегабајти па пак од ново жут триаголник.

Идеи?

Погледнете го атачментот 96126
И јас сум на телеком,прееска при инсталирање на ориџин лаунчерот исто овака застана на минута две и си продолжи(450мб).Ја симнав Стар Ворс Бателфронт 90 и кусур гига без проблем,конекција на кабел.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,757
2,432
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Core i7 10700K | Hyper 212 Evo
Motherboard
Asus Z490 TUF
Storage
Samsung SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G502 Hero | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64
И кај мене го имам овој проблем веќе ~2 недели, пред тоа немав инсталирано Epic games launcher некое време па не знам за тогаш. Интернет од Телеком, немам вакви проблеми на Steam, Origin итн.

Единствено нешто што кај мене работеше беше да го изгасам launcher-от, и од локација C:\Users\"корисник"\AppData\Local\EpicGamesLauncher\Saved да го избришам фолдерот што почнува со "webcache_", и да рестартирам PC.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Avid
 • Ја почнал/а темата
 • #6

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,674
9,007
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
И јас сум на телеком,прееска при инсталирање на ориџин лаунчерот исто овака застана на минута две и си продолжи(450мб).Ја симнав Стар Ворс Бателфронт 90 и кусур гига без проблем,конекција на кабел.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
Епик? Со ориџин немам проблем.

И кај мене го имам овој проблем веќе ~2 недели, пред тоа немав инсталирано Epic games launcher некое време па не знам за тогаш. Интернет од Телеком, немам вакви проблеми на Steam, Origin итн.

Единствено нешто што кај мене работеше беше да го изгасам launcher-от, и од локација C:\Users\"корисник"\AppData\Local\EpicGamesLauncher\Saved да го избришам фолдерот што почнува со "webcache_", и да рестартирам PC.
Џабе пробано. Избришав + нови inf фајлови итн. Еве сега моментално проработи тргна, ама тоа трае ден-два после пак исто. Мислам дека engine.inf твиковите се плацебо, како и да е еве што имам во него.

C:\Users\user\AppData\Local\EpicGamesLauncher\Saved\Config\Windows

Код:
[Launcher]
ForceNonSslCdn=false

[HTTP]
HttpTimeout=10
HttpConnectionTimeout=10
HttpReceiveTimeout=10
HttpSendTimeout=10

[Portal.BuildPatch]
ChunkDownloads=3
ChunkRetries=20
RetryTime=0.5
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
343
226
Skopje
Ова ми се дешава дома на сите компјутери (пробано на 4-5) и неможам да го дијагностицирам. Интернетот е од телеком, upnp е вклучено, најдов некој tweaks во %appdata% не помогнаа. На друго место на близу проверено нема проблем.

Запира, чека 2-3 минути па ќе симне 4-5 мегабајти па пак од ново жут триаголник.

Идеи?

Погледнете го атачментот 96126
Проба со "Run as Admin - Epic launcherot?
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,547
2,895
Баш така ^^^
Во последно време при секој апдејт, печ и слично.
Значи малиот коси искина, замисли неможел на раат да поигра. Ова важи на ПЦ, на ПС4 си тера без проблем, пошто нали таму фуче преку на Сони серверите.
 

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
580
562
Струга
Џабе пробано. Избришав + нови inf фајлови итн. Еве сега моментално проработи тргна, ама тоа трае ден-два после пак исто. Мислам дека engine.inf твиковите се плацебо, како и да е еве што имам во него.

C:\Users\user\AppData\Local\EpicGamesLauncher\Saved\Config\Windows

Код:
[Launcher]
ForceNonSslCdn=false

[HTTP]
HttpTimeout=10
HttpConnectionTimeout=10
HttpReceiveTimeout=10
HttpSendTimeout=10

[Portal.BuildPatch]
ChunkDownloads=3
ChunkRetries=20
RetryTime=0.5
Мене пак ми помогна овој твик во Engine фајлот, симнував последниот апдејт од GTA V, пред тоа имаше симнато само 200 MB во рок од пола час, изгасив, пишав ова, уклучив, и симнуваше без проблем. Сега дали ми помогна тоа или нешто друго не знам.
Јас сумљам и на интернет провајдер, и јас сум Телеком.

P.S проблемот пак се појави после тоа и ден денес стои, но не спуштам ништо и не се замарам, само прави кога има апдејти клиентот.
 

worker_x

Gaining Experience
17 март 2010
392
406
Ова ми се дешава дома на сите компјутери (пробано на 4-5) и неможам да го дијагностицирам. Интернетот е од телеком, upnp е вклучено, најдов некој tweaks во %appdata% не помогнаа. На друго место на близу проверено нема проблем.

Запира, чека 2-3 минути па ќе симне 4-5 мегабајти па пак од ново жут триаголник.

Идеи?

Погледнете го атачментот 96126
На чисто инсталиран компјутер ми се случува истото. На телеком сум. Решение беше 4G од А1 :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,674
9,007
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
На чисто инсталиран компјутер ми се случува истото. На телеком сум. Решение беше 4G од А1 :)
Абе тоа не е решение, тоа е проблем :)

Сега иде. Тие што викаат до серверите дека е, ќе се појавеа повеќе онлај тужакања, особено на реддит. Ова мислам дека е специфично телеком<>епик.

Не е глобален проблем еве со сестрами во берлин пробувавме кај нејзе симиња фул спид, кај мене 20-30 мега па пауза. Ама еве сега се пушти и симиња, утре пак некое време ќе се жали, па ќе проработи.

@Nikola100 не ми се дава на епик адаминистраторски акцес. Нека си работи како и сите други. Инаку не е до тоа проблемот проверено.

Мене пак ми помогна овој твик во Engine фајлот, симнував последниот апдејт од GTA V, пред тоа имаше симнато само 200 MB во рок од пола час, изгасив, пишав ова, уклучив, и симнуваше без проблем. Сега дали ми помогна тоа или нешто друго не знам.
Јас сумљам и на интернет провајдер, и јас сум Телеком.

P.S проблемот пак се појави после тоа и ден денес стои, но не спуштам ништо и не се замарам, само прави кога има апдејти клиентот.
Некогаш кога ќе заглави, гасам епик клиент, одам во %appdata%, бришам engine.inf. Палам епик го оставам 1-2 минути, пак гасам и го враќам фајлот. Следно палење некад работи некад не, успех ~70% затоа мислам дека е плацебо. А можда не е.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,547
2,895
Абе тоа не е решение, тоа е проблем :)

Сега иде. Тие што викаат до серверите дека е, ќе се појавеа повеќе онлај тужакања, особено на реддит. Ова мислам дека е специфично телеком<>епик.

Не е глобален проблем еве со сестрами во берлин пробувавме кај нејзе симиња фул спид, кај мене 20-30 мега па пауза. Ама еве сега се пушти и симиња, утре пак некое време ќе се жали, па ќе проработи.

@Nikola100 не ми се дава на епик адаминистраторски акцес. Нека си работи како и сите други. Инаку не е до тоа проблемот проверено.
Има има нонстоп плачки и на редит и на епик фирумите. Изгледа кога како ќе закачи некој од дистрибутивните сервери. Еве на пример зашто би се симињало топ на ПС4 а не на ПЦ. Ист момент, ист интернет, иста цевка што би се рекло.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
343
226
Skopje
Абе тоа не е решение, тоа е проблем :)

Сега иде. Тие што викаат до серверите дека е, ќе се појавеа повеќе онлај тужакања, особено на реддит. Ова мислам дека е специфично телеком<>епик.

Не е глобален проблем еве со сестрами во берлин пробувавме кај нејзе симиња фул спид, кај мене 20-30 мега па пауза. Ама еве сега се пушти и симиња, утре пак некое време ќе се жали, па ќе проработи.

@Nikola100 не ми се дава на епик адаминистраторски акцес. Нека си работи како и сите други. Инаку не е до тоа проблемот проверено.Некогаш кога ќе заглави, гасам епик клиент, одам во %appdata%, бришам engine.inf. Палам епик го оставам 1-2 минути, пак гасам и го враќам фајлот. Следно палење некад работи некад не, успех ~70% затоа мислам дека е плацебо. А можда не е.
Види Администраторски пристап може да му дадеш ако неќе да снима на диск -неможе да снима на местото на дискот каде си му одредил да инсталира -иначе после видов - пораката беше дека нема конекција.
До серверите е - 90ГБ секој сега Стар варс сака да ја симне и затоа.
 

Faktorium

Intern
19 јули 2013
58
44
Зависи на кој CDN сервер ќе ве поврзе. Најлесно решение е впн, на два/три наврати ми се случило и пример со ip од Лондон нема никакви проблеми.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,796
9,217
Скопје

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,547
2,895
Еве еден лог од вчера кога не ми се ни пушташе 15 минути, па бришев кеш фолдери па рестарти па курци палци
Абе тоа е тоа. Серверите крш коа ќе пуштат апдејт. После некој ден се ОК. На ПС4 си симиња од Сони сервери и цепа у П.М. загушуе линија.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

zak1711

Intern
19 март 2011
24
14
Скопје
zak1711's setup  
Processor & Cooler
i7 4790k
Motherboard
Asus Z87-K
Storage
SSD Samsung 256GB, HDD 2T WD Red, SSD Kingston 120GB за CUBASE
PSU
Corsair CX 600
RAM
Patriot 2x8GB 1866GHz
Video card
gtx 1070 oc 8GB
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Logitech MX 510
Keyboard
Dell
Audio
Focusrite 2i2
Monitor
Philips TV 37"
OS
Win 10
Во поседно време немам никакви проблеми со стартување или апдејтање на ЕПИК но пред еден месец неможев никако да се уклучам ни да апдејтирам, ги викнав од А1, проверија имаше некој технички проблем. Има голема шанса да е интернет сервисот, нормално зависи и од оптеретувањето на Епик серверите, памтам ГТА5 кога частеа, тек третиот ден успеав да се уклучам да ја земам :)
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,946
4,212
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Epic клиентот е гомно, јас го откачив скроз. Не ги ни зимам веќе бесплатните игри, ионака повеќето може да се најдат за 5-6 евра.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #21

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,674
9,007
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Epic клиентот е гомно, јас го откачив скроз. Не ги ни зимам веќе бесплатните игри, ионака повеќето може да се најдат за 5-6 евра.
Ама фортнајт и 10 год. машко дете, јас му ги зимам игрите и кај мене и кај него.
 

niagacrp

Intern
2 април 2018
18
9
Истите проблеми ги има кај син ми. И на нов њиндоњс пробано кај мене.
Конекција т-хоме 100/100
 

sierra117

Intern
16 септември 2019
6
12
Последна промена:

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,547
2,895
Кога ќе решите дали е до Телеком или софтверски пишете.
Софтверски до Телеком .
Кабел од комшијата со Телекабел до компјутер, исто беше. 4Г на А1 исто беше. Изгледа не дупат Епик серверите на национална основа. У исто време на плејката си течеше абдејт од Сони топ.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,701
Мислења
855,883
Членови
29,736
Најнов член
pavlo.maznevski
На врв Дно