Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

EPA/ HEPA/ ULPA Филтри

Costigan_Jr

Unbeatable
5 јули 2013
2.953
4.155
Во потрага сум по филтер материјали во РМ. Доколку некој има информации каде може да се набават сертифицирани EPA/HEPA/ULPA филтри нека остави адреса/телефон/локација.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.833
17.654
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Во ЕКОТИП можеш да најдеш оригинал фитлри за BlueAir. Исто провери кај фирмите кои продаваат прочистувачи за воздух, сите во принцип имаат некаков лагер или може да ти порачаат. Само внимавај на сертификатите бидејќи некои наводно имаат сертификати, но од непознати и нерелевантни институции.
 

Costigan_Jr

Unbeatable
5 јули 2013
2.953
4.155
Во ЕКОТИП можеш да најдеш оригинал фитлри за BlueAir. Исто провери кај фирмите кои продаваат прочистувачи за воздух, сите во принцип имаат некаков лагер или може да ти порачаат. Само внимавај на сертификатите бидејќи некои наводно имаат сертификати, но од непознати и нерелевантни институции.
Благодарам Кире.

Ги замолувам другите членови да не се туркаат во темава, со ред, сите ќе дојдете до збор. :)
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.833
17.654
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Ако сакаш да направиш DIY филтер, не барај било какви афтермаркет филтри, залуден ќе ти биде трудот. Филтри кои можат да бркаат работа има само од продавачите на чистачи за воздух. Реално, еден прочистувач е сочинет од вентилатор, сензори и (понапредните) некаков андроид уред, кои заедно не би требале да коштаат повеќе од 200 евра. Таквиот уред е преценето скап и се продава за 600 - 1000 евра. И јас помислив на ова кое сакаш да го правиш, меѓутоа мислам дека не се исплати потрошеното време, особено тоа што нема никогаш да личи и функционира како готовиот уред. Подобро тоа време искористи го и заработи ги парите. А филтрите, оние кои се квалитетни и бркааат работа, се скапи.
 

moongose

Unbeatable
19 јули 2013
3.901
4.719
Екотип носат секаков вид на филтри. И „полоши“ и „подобри“ од тие што ги има во пречистувачите на воздух. Главно се ориентирани кон касетни филтри за климатизација на комерцијални и индустриски објекти. Ова со пречистувачиве почнаа сега скоро да го работат.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3.901
5.376
SK
Зошто не разгледаш и каква е понудата и за несертифицирани филтер материјали. Aко правиш DIY пречистувач лесно ќе можеш да ставиш повеќе разни материјали и да измериш учинок. Некогаш 10% помал учинок за 10 пати поевтин материјал, е добар дил. Посебно ако земеш во обзир дека поевтиното ќе можеш (сакаш) почесто да го менуваш, а и најдобриот материјал ја губи пропусноста како што се заситува со партикли.

Второ, мислам дека е добра идеја за почеток да направиш уред без софистицирана контрола. Само со он/оф копче. Ако си задоволен со учинокот, потоа секогаш можеш да посветиш време и ресурси и на изработка на софистицирана контрола (ардуино или девелопмент борд со линукс, сензор за партикли, додаток со релеј, итн).


И обавезно да напишеш на темава ако отвориш нова тема за DIY изработката. :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.233
Мислења
977.049
Членови
35.543
Најнов член
Dime19
На врв Дно