Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Енркиптиран хард диск

Dragan Milcev

Intern
11 декември 2017
6
1
Koja е возможнoста за 256-bit AES енкриптиран надворешен хард диск со 16+ карактери лозинка да биде декриптиран без лозинка?

Дали постојат backdoors na WD?
 

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1.802
1.688
sistrum.mk
Енкрипција се користи да се заштитат податоци...ако може да се присатпи до податоци со заобиколување на енкрипција...која е поента за енкриптирање.
Пример како да заклучиш врата да го ставиш клучот под чергиче и да пишеш порака на вратата “клучот е под чергиче“

Е сега да с евратиме на случајот. Како е енкриптиран дискот? 2,5“ или 3,5“ диск?
 

Dragan Milcev

Intern
11 декември 2017
6
1
Точно. Тој дел го разбирам. Ама прашувам за тие што можат да влезат без клуч.
Дискот е на сликата. Незнам дали е 2,5“ или 3,5“. Енкриптиран е со 256-bit AES.
 

Атачменти

  • IMG_6043.JPG
    IMG_6043.JPG
    1 MB · Прегледи: 96

Dragan Milcev

Intern
11 декември 2017
6
1
Mоже не бев доволно јасен. :)
Јас имам пристап. Сакам да знам веројатност од било кој бед актер ако веќе го има во раце, дали може да извлече податоци.
 

null_ptr

On your way to fame
20 ноември 2013
747
680
Тој WD е заклучен и немаш пристап или можеш да ги видиш фајловите кои се енкриптирани ?
 

Dragan Milcev

Intern
11 декември 2017
6
1
Јас имам пристап. Прашањето е ако ти го дадам тебе, или било кој друг гиг и имаш релативно добра техничка подршка на располагање, кои се шансите дека ќе биде хакнат?
 

null_ptr

On your way to fame
20 ноември 2013
747
680
1. Ако дискот е заклучен со клуч - со смена на плоча или фирмвер би добил пристап до фајловите (колку што имам читнато WD го заклучува чипот а не и самите фајлови)
2. Ако фајловите се енкриптирани со АЕЅ256 - нема спас тука
 

masterficx

Gaining Experience
5 јули 2009
1.345
354
masterficx's setup  
Processor & Cooler
Intel Q8200 + CM Hyper 212+
Motherboard
GA-G41MT-S2PT
Storage
Spinpoint F3 1TB
PSU
CM Elite 460
RAM
8GB DDRIII@1333Mhz
Video card
Gigabyte GT640 2GB
Case
DeepCool Tesseract Black
Monitor
LG 22" TN
OS
8.1 64-bit
Нормално дека може. Зависи единствено од знаењето на напаѓачот. Енкрипцијата е хардверска кај My Passport ама е далеку од непробивна.
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
7.513
5.791
Mоже не бев доволно јасен. :)
Јас имам пристап. Сакам да знам веројатност од било кој бед актер ако веќе го има во раце, дали може да извлече податоци.
What are the chances that AES-256 encryption is cracked?
Time and energy required to brute-force a AES-256 encryption key. • r/theydidthemath
(не значи дека самата имплементација е толку безбедна. сепак чувај го на сигурно :)
 

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1.802
1.688
sistrum.mk
За хардверка енкрипција еднен клуч е на чипот на плочката и еден е запишан на плочите. Можно е декриптирање на податоците. Плус овие модели имаат и енкриптиран фирмвер, што го отежнува процесот.
Но доколку на дискот активираш и софтверска енкрипција со инсталација на WD софтњер кој доаѓа снимен на дискот, шансите за декриптирање се 0, не во овој животен век.
 

Dragan Milcev

Intern
11 декември 2017
6
1
1. Ако дискот е заклучен со клуч - со смена на плоча или фирмвер би добил пристап до фајловите (колку што имам читнато WD го заклучува чипот а не и самите фајлови)
2. Ако фајловите се енкриптирани со АЕЅ256 - нема спас тука
Да. Фајловите се енкриптирани. Заклучок: теоретски невозможно.
 

Dragan Milcev

Intern
11 декември 2017
6
1
За хардверка енкрипција еднен клуч е на чипот на плочката и еден е запишан на плочите. Можно е декриптирање на податоците. Плус овие модели имаат и енкриптиран фирмвер, што го отежнува процесот.
Но доколку на дискот активираш и софтверска енкрипција со инсталација на WD софтњер кој доаѓа снимен на дискот, шансите за декриптирање се 0, не во овој животен век.
Благодарам. Задоволен
За хардверка енкрипција еднен клуч е на чипот на плочката и еден е запишан на плочите. Можно е декриптирање на податоците. Плус овие модели имаат и енкриптиран фирмвер, што го отежнува процесот.
Но доколку на дискот активираш и софтверска енкрипција со инсталација на WD софтњер кој доаѓа снимен на дискот, шансите за декриптирање се 0, не во овој животен век.
Не користев WD софтверска енкрипција туку >disc utility >image >256-bit AES encryption (read write).
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.233
Мислења
977.049
Членови
35.543
Најнов член
Dime19
На врв Дно