• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Енкрипција за mIRC

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Добра работа ако сакате да ги заштитите вашите разговори на IRC мрежата.

Ова е add-on за веќе познатот IRC клиент mIRC и е базирано на Blowfish енкрипција. Скриптата подржува енкрипција на приватни чатови, канали, наслови и доаѓа со "размена на клучеви" системот (PKI).
Линкот за превземање на скриптата: http://fish.sekure.us/
;)
 

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1,550
52
www.it.com.mk
Da ... pogodno za irc mrezhi koi ne ovozmozhuvaat enkriptirana konekcija (na primer Undernet). Ushte edna prechka za chovekot koj vi gi sniff-a paketite da gi prochita vashite privatni razgovori so baba vi. :D

Stefan.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
OpenSSL (SSL за IRC серверите)

Баш ме потсети и за тоа...
За серверите кои подржуваат SSL енкрипција можете да користите безбедна конекција (secure connection) со помош на OpenSSL каде што можете да го симнете на: http://www.openssl.org
и потоа (зависно дали серверот има подршка за SSL) се конектирате на посебниот порт: +6697, значи тоа би било вака: /server irc.nekojserver.net +6697 и ќе сте заштитени користејќи сигурна конекција.
;)
 

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1,550
52
www.it.com.mk
da dopolnam... 6697 ne e standarden port... Za port-ot kje morate da kontaktirate nekoj od administratorite i tie da ve opravat... ili eventualno da prochitate nekade ako e dokumentirano.

Stefan.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
@ goran^^

ova e sekcija za enkripcija, steganografija i kriptografija..tvojot post e premesten vo Mrezi sekcijata pod Ostanato.
p.s. procitaj gi pravilata ;)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,040
Мислења
855,066
Членови
29,646
Најнов член
ununu
На врв Дно