• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Енкрипција во Visual Basic 6 (moj algoritam)

  • Ја почнал/а темата
  • #1
1 октомври 2008
278
9
Споман некој енкрипција преска. па еве еден мал алгоритам и лесен што го напраев сеа за енкрипција и декрипција у вижуал бејзик
Код:
Option Explicit

Public tmpstring As String


Private Function Ecrypt_spiro(ByVal regularstring As String, ByVal encstring As String)
Dim i As Integer
Dim a(100) As String
Dim b(100) As String
'prv ciklus (enkripcija na osnoven strng)
For i = 1 To Len(regularstring)
a(i) = Chr(Asc(Mid(regularstring, i, 1)) - (i + 17))
Next
'vtor ciklus (stavanje na enkriptiran string u temp string)
For i = 1 To Len(regularstring)
tmpstring = tmpstring & a(i)
Next
encstring = tmpstring
Label1.Caption = ""
Label1.Caption = "ENCRYPTED : " & " " & encstring
Text2.Text = ""
Text2.Text = encstring
'done
End Function
Private Function Decrypt_spiro(ByVal encstring As String, ByVal decstring As String)
Dim i As Integer
Label1.Caption = ""
Dim a(100) As String
For i = 1 To Len(encstring)
a(i) = Chr(Asc(Mid(encstring, i, 1)) + (i + 17))
Next
For i = 1 To Len(encstring)
decstring = decstring & a(i)
Next
Label1.Caption = ""
Label1.Caption = "DECRYPTED : " & " " & decstring
Text1.Text = ""
Text1.Text = decstring
End Function

Private Sub Command1_Click()
If tmpstring = "" Then
tmpstring = ""
End If
Ecrypt_spiro Text1.Text, Text2.Text
End Sub

Private Sub Command2_Click()
If Not tmpstring = "" Then
tmpstring = ""
End If
Decrypt_spiro Text2.Text, Text1.Text
End Sub

Private Sub Command3_Click()
'regularstring = ""
tmpstring = ""
'encstring = ""
'decstring = ""
Label1.Caption = ""
Text1.Text = ""
Text2.Text = ""
End Sub

Private Sub Form_Load()
'regularstring = ""
tmpstring = ""
'encstring = ""
'decstring = ""
End Sub
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
Лично е твое ова? Дека ако не се лажам мислам дека го имам до сега имано скроз истиов само со сменато “Decrypt_spiro“.. Не држиме за збор, можеби грешам..

Ако е твое, тогаш браво.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4
1 октомври 2008
278
9
I ako malku razbiras programiranje ce vidis deka celata finta e vo eden array i dva ciklusa.. zema karakter po karakter go zema asci kodot go dodava na asci kodot(i +17 ) i tolku
i puni array a posle promenliva
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
take vikase i za tutorialot .. pamtis ?
Јас? Можеби.. Јавно ти се извинувам доколку грешам..

Проблемот е што незнам ни сам колку слични кодови ми поминале преку рака, па поради тоа, секој ми е многу познат :)

Во тој случај, браво, и продолжи со добрата работа :bravo:

Се извинувам уште еднаш. Моја грешка.

ЕДИТ:
А алгоритмот го разбирам.. Доволно време се занимавам со Vb.. :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6
1 октомври 2008
278
9
Izvineto .. mnogu kodovi se slicni toa da znaes no ne se isti ..
ovoj go imam od nula pisuvano bez nikakov tutorial i toa deneska bas koga se pojavi toa so delphi enkripcijata spored toa mi tekna da napraem eden pros enkripter
 

brzi

Gaining Experience
18 април 2007
217
108
brzi's setup  
Processor & Cooler
i7 4790k | CM 420 Evo
Motherboard
Asus Z97K
Storage
120GB Kingston HyperX Savage | WD Blue 1TB
PSU
DeepCool DQ750ST 750W
RAM
16GB HyperX Beast 2400MHz
Video card
Sapphire RX480 4GB OC+
Case
Sama Titan
Mouse
Asus ROG G900
Keyboard
CM Storm QuickFire Stealth
Audio
Bose SoundTrue AE2
OS
Win 10
hmm koristejki XOR by zavrsil podobra rabota ;)
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,291
16,667
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
XOR значи исклучиво или. Тоа е најдобар опратор за енкрипција, затоа што клучот не треба да се запише никаде, а враќањето на податоците е реверзибилно кога се користи истиот клуч. На пример:

A xor B = C
C xor B = A

каде A e оригиналниот податок, B е клучот, а C е енкриптираниот податок.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,740
1,230
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,054
Мислења
860,996
Членови
29,910
Најнов член
Bender
На врв Дно